حدود ۶۰ درصد شالیزارهای گیلان دچار ورس شدند
حدود ۶۰ درصد شالیزارهای گیلان دچار ورس شدند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از خسارت شدید بارش باران و وقوع سیل به اراضی شالی‌کاری خبر داد و گفت: ۱۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان طی بارندگی اخیر دچار ورس و خوابیدگی شده است.

به گزارش لنگرخبر، مسعود الماسی با اشاره به گزارشی از وضعیت کشت و کار برنج تا اول شهریور در گیلان اظهار کرد: تاکنون ۷۵ درصد شالی از سطح ۱۷۸ هزار هکتار اراضی شالی‌کاری برداشت‌شده است.

وی با بیان اینکه ۱۳۴ هزار هکتار از اراضی شالی‌کاری گیلان امسال به‌صورت مکانیزه برداشت‌شده، افزود: با افزایش ناوگان مکانیزه در گیلان طی امسال بالغ‌بر ۲۱۹ هکتار معادل ۹۲ درصد اراضی شالی‌کاری به‌صورت مکانیزه برداشت‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به خسارت‌های وارده به شالیزارها براثر وقوع سیل و شدت بارش‌ها، گفت: وقوع سیلاب‌های اخیر در گیلان موجب خسارت‌های شدید به کشاورزان شده است.

الماسی با اشاره به میزان خسارت سیل و بارش باران گذشته به برنج‌کاران، افزود: ۱۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان طی بارندگی اخیر دچار ورس و خوابیدگی شده است.

وی با بیان اینکه خسارت به شالیزارها موجب کاهش کیفیت محصول و افزایش هزینه برداشت شلتوک می‌شود، تصریح کرد: کارشناسان بیمه برای ارزیابی خسارت در شالیزارها حضور دارند تا به کشاورزانی که شالیزار خود را بیمه کرده بودند، غرامت پرداخت کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین در خصوص آن دسته از کشاورزانی که شالیزار خود را بیمه نکرده بودند نیز، گفت: از مدیریت ستاد بحران استان درخواست شده برای کمک به کشاورزانی که بیمه نبودند، برنامه‌ریزی‌هایی را جهت‌بخشی از خسارت‌ها در نظر بگیرند.

الماسی از متوقف شدن عملیات برداشت شالی از سطح مزارع گیلان خبر داد و گفت: از نیمه‌شب جمعه (۳۱ شهریور) بارندگی در استان شروع و بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی تا اواسط هفته بارش در استان ادامه دارد که با این شرایط برداشت برنج فعلاً متوقف‌شده است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان می‌توانند از روز سه‌شنبه برداشت محصول در سطح مزارع شالی‌کاری را از سر بگیرند، بیان کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود برای روزهای آینده که وضعیت جوی استان پایدار هست به برداشت محصول برنج اقدام کنند.

به گزارش فارس، گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالی‌کاری دارد که از این میزان براثر بارش باران و وقوع سیلاب‌ها حدود ۶۰ درصد شالیزارها دچار ورس یا خوابیدگی شده‌اند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس