درخواست آمریکا غیرقانونی و غیرمنطقی است
درخواست آمریکا غیرقانونی و غیرمنطقی است

به‌گفته نماینده چین در سازمان ملل اعضای برجام و بیشتر اعضای شورای امنیت معتقدند آمریکا حق عضویت در برجام را از دست داده و درخواست این کشور از سازمان ملل برای فعال‌کردن مکانیزم ماشه غیرقانونی و غیرمنطقی است بدین‌جهت مکانیزم ماشه فعال نخواهد شد.

به گزارش لنگرخبر،جانگ جون، نماینده دائمی چین در سازمان ملل دیروز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت بار دیگر بر مخالفت چین با درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه علیه ایران از سوی شورای امنیت تأکید کرد.

جانگ جون اظهار داشت: آمریکا با ارسال نامه‌ای به رییس شورای امنیت، به‌طور یکجانبه و غیرقانونی درخواست فعال کردن مکانیزم ماشه را داده است. اعضای برجام و بیشتر اعضای شورای امنیت معتقدند که آمریکا حق عضویت در برجام را از دست داده و درخواست این کشور از سازمان ملل برای فعال کردن مکانیزم ماشه غیرقانونی و غیرمنطقی است، بدین جهت مکانیزم ماشه فعال نخواهد شد.

جانگ جون همچنین تأکید کرد: چین قاطعانه با درخواست آمریکا مخالف و معتقد است نامه‌ای که آمریکا ارسال کرده نباید به‌عنوان «اطلاعیه‌ای» که در بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیتی ذکر شده است، تلقی شود، بنابراین از رییس شورای امنیت خواست طبق درخواست آمریکا هیچ اقدامی انجام ندهد.

وی گفت: شورای امنیت باید به‌طور کامل به نظرات جامعه جهانی احترام بگزارد و قاطعانه اطمینان و اعتبار خود را حفظ کند و به‌طور عملی مسئولیت خود برای دفاع از صلح و امنیت جهانی را اجرا کند. چین تمایل دارد همراه با دیگر طرفها به حل‌وفصل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران ادامه دهد.

دیجانی، رئیس دوره‌ای ماه جاری شورای امنیت و نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل بعداً گفت: اگر اعضای شورای امنیت در مسائل مربوط اختلاف نظر داشته باشند، رئیس شورا دیگر در مورد درخواست آمریکا اقدامی نخواهد کرد.

  • منبع خبر : تسنیم