کاش پروتکل‌های بهداشتی به من اجازه می‌داد در جمع دانشجویان حاضر شوم/ نگاهمان باید به داخل باشد
کاش پروتکل‌های بهداشتی به من اجازه می‌داد در جمع دانشجویان حاضر شوم/ نگاهمان باید به داخل باشد

رئیس جمهور گفت: ای کاش پروتکل‌های بهداشتی و دستور‌العمل‌ها به من اجازه می‌داد که مثل سال‌های گذشته در جمع دانشجویان حاضر شوم.

به گزارش لنگرخبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها که با حضور مجازی وی و با استفاده از ارتباط تصویری در دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: ای کاش پروتکل‌های بهداشتی و دستور‌العمل‌ها به من اجازه می‌داد که مثل سال‌های گذشته امروز از نزدیک در میان جمع شما و مسئولان عالی رتبه بخش فرهنگ و دانشجویان عزیز باشم، اما چه کنیم که اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی برای همه ما لازم‌الاجرا است.

وی افزود:  من از روز اول مواجهه با کرونا خودم را موظف می‌دیدم که در شرکت کردنم در مجامع و سفر و برنامه‌ها و فعالیت هایم پروتکل‌ها را مراعات کنم و معتقد هستم که پروتکل‌شکنی نباید به عنوان یک شیوه‌ای در ذهن ما باشد ولو اینکه در برخی موارد اجرای پروتکل با علاقه انسان و خواست قلبی انسان و عواطف انسان گاهی سازگاری ندارد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: از همه مقامات مسوول و دانشگاه‌های کشور سپاسگذاری می‌کنم که هم در ترم گذشته و هم در آغاز سال تحصیلی همه تلاش و فعالیت‌های خود را کار بستند تا دانش‌پژوهان و دانش‌آموزان از علم و تحصیل باز نمانند.

وی ادامه داد: ما معتقدیم جامعه ما همان طور که به نیازهای ضروری از قبیل اکسیژن،  هوا، آب و غذا نیازمند است، به علم و دانش و فعالیت‌های علمی و تحقیقی نیازمند است و باید این نیاز و خواست به زمین نماند و دانشگاه‌های ما هم در آغاز امسال و هم پایان سال گذشته به این وظیفه خود عمل کردند.  شرایط دانش آموختن در شرایط فعلی با گذشته متفاوت است و همه باید در چارچوب مقررات بهداشتی، علم آموزی و دانش آموزی را ادامه دهیم.

روحانی با تشکر از کادر درمانی سراسر کشور است اظهار داشت:‌   امروز یک بهداشت و درمانی را در اختیار داریم که بدون آنکه دست نیاز به سوی دیگران دراز کند می‌تواند روی پای خود بایستد. امروز تخت‌های بیمارستانی کفاف بیماران و مبتلایان را داشته است و این در سایه تلاش دولت‌های گذشته و به ویژه دولت یازدهم و دوازدهم برای توسعه امر بهداشت و درمان بوده است.

وی گفت: کادر  درمان برای آنکه بیماران تنها یک رنج و آن رنج بیماری داشته باشند همه توان خود را به کار گرفتند. همچنین شاهد بیمه همگانی، ‌ طرح تحول سلامت و گسترش بهداشت و درمان در سراسر کشور حتی در روستاها بودیم. از طرف دیگر برای دارو، تجهیزات پزشکی شرکت‌های دانش بنیان و همه آنهایی که در این زمینه مسوولیت دارند بار سنگینی را بردوش داشتند و امروز حدود ۹۵ درصد نیازهای دارویی را در داخل کشور تامین می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به توطئه تحریم علیه ملت ایران، تصریح کرد: شاید در تاریخ جهان کمتر شاهد چنین تحریمی بودیم که از سال ۹۷ و تمام سال ۹۷ و سال ۹۸ و امروز نیمی از سال ۹۹ مواجه با این تحریم شدید هستیم، اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان ما به هدف اصلی‌شان که شکستن اُبهت این نظام و درمانده کردن مردم بود برسن.

روحانی ادامه داد:  نگذاشتیم نظام و کشور در برابر خواست ناحق آنها تسلیم شود و این واقعیت مهم است که ما امروز در شرایطی هستیم که درامد نفتی ما در یک سال یعنی سال ۹۰، ۱۲۰میلیارد دلار و در سال گذشته یعنی سال ۹۸ کمی بیش از ۲۰ میلیارد شده است. ۱۲۰ تا ۲۰ و این نشان می‌دهد که با چه مشکلاتی جامعه ما روبر است.

رئیس‌جمهور گفت: ما باید رو پای خود بایستیم و باید به درون بنگریم و از توانمندی داخلی استفاده کنیم. چشممان نباید به بیرون باشد اما این واقعیت هم است که بدون تعامل با جهان زندگی کردن بسیار سخت و گاهی ناممکن است.

روحانی در این نشست بیان کرد: از روز اول مواجهه با کرونا مردم ما برای ضروریات زندگی خود از آب، برق، گاز، سایر خدمات، مواد غذایی و تولیداتی که مورد نیاز آنها بود در سایه تلاش و فعالیت همه عزیزان ما در کارخانه‌جات و مراکز علمی و تحقیقاتی نیازهای ضروری جامعه مرتفع شد.

وی بیان کرد: کرونا به ما آموخت علیرغم جهش علم و دانش در طول دهه‌ها و قرون گذشته و پیشرفت‌های علمی باز می‌بینیم که بشر در برابر یک موجودِ به‌ظاهر کوچک و ناچیز، این‌چنین درمانده می‌شود و این‌همه مشکلات برای جوامع بشری پیش آمده است. هم‌چنین می‌بینیم کشورهایی هستند که اتصاد آنها بر اثر کرونا ۱۰ و یا حدود ۲۰ درصد در این هفت ماه کوچک شده و  نشان می‌دهد که یک موجودِ به‌ظاهر کوچک چگونه می‌تواند زندگی را دگرگون کند. این ویروس همه ما را وادار کرده که زیست جدیدی را مد نظر قرار دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مهم است که امروز بتوانیم کار و فعالیت خود را در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهیم و فعالیت‌ها تعطیل نشود، یادآور شد: اگر بنا بود که همه فعالیت‌ها تعطیل شود، می‌دیدید که از همان پایان بهمن و آغاز اسفند ماه سال گذشته زندگی، مواد غذایی و نیازمندی‌های مردم با مشکلات بزرگی مواجه می‌شد و مردم از معنویت، مناسک دینی و نشاط روحی فاصله می‌گرفتند.

روحانی افزود: ما توانسته‌ایم در تمام مقاطع در این هفت ماه ضوابط بهداشتی را رعایت کنیم. از دانشگاه‌ها تشکر می‌کنم که امروز با آموزش ترکیبی اعم از آموزش حضوری تا آموزش فضای مجازی و الکترونیکی به فعالیت علمی خود ادامه می‌دهند. گرچه هیچ چیزی جای آموزش جضوری را نخواهد گرفت و دیدن و سخن گفتن با استاد و و طرح مسائل و سوالات در فضای حقیقی و حضوری بهتر و دقیق‌تر انجام می‌شود ولی اگر صد پیش ما نبود نباید از ۹۰ صرف نظر کنیم. آموزش مجازی می‌تواند در بخش بزرگی از فعالیت‌های علمی ما جایگزین آموزش حضوری شود.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه مرکز علم، تحقیقات و نوآوری است، بیان کرد: دانشگاه جایگاهی است که مدیران آینده ما را تربیت می‌کند و نظریه‌های جدید در علوم مختلف را طرح می‌کند و رهنمون ماست برای اینکه چگونه راحت‌تر زندگی کنیم. در عین حالی که دانشگاه همواره فضای نقادی نسبت به حکومت، دولت و حاکمان و جوامع است. شاید هیچ فضایی نقادتر از فضای دانشجویی نباشد و این نقد زمانی که با در نظر گرفتن شرایط و واقعیت های جامعه و انصاف همراه باشد بهریتن هدیه برای جامعه و مسئولین خواهد بود.

وی بیان کرد: حتی در دارو و درمان ضمن اینکه خوداتکا هستیم ولی جاهایی هست که به مواد اولیه و یا مواد ساخته شده و یا واکسن نیاز داریم و باید از دیگران بگیریم؛ هم‌چنین باید دارو و تجهیزاتی که بیش از نیازمان داریم را صادر کنیم. در کالاهای اساسی جاهایی نیاز به خرید و جاهایی هم نیاز به فروش داریم. هم باید روی پای خود ایستاده و باید شرایط تعاملی را با دنیا فراهم کنیم. دشمن می‌خواهد رابطه ما با جهان را دچار اخلال کند و باید بتوانیم این مشکلات را در شرایط امروز حل و فصل کنیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: به ملت عزیز ایران، اساتید و دانشجویان می‌گویم که علیرغم همه مشکلات، آن‌چه برای کالاهای اسای ما نیاز بوده تقریبا در این ۶ ماه توانستیم به اندازه مدت سال گذشته و البته در برخی موارد هم بیش از پارسال تأمین کنیم. هم‌چنین علیرغم تمام مشکلات توانستیم نیازمندی‌های جامعه‌مان را در حد توان مرتفع کنیم، با اینکه مشکلات امسال از سال گذشته به‌مراتب بیشتر است و در سه ماه اول امسال به‌علت کرونا، صادرات و واردات ما با مشکل روبرو شد و در این مدت با رشد منفی حدود ۳٫۵ درصدی مواجه بودیم ولی در ماه‌های چهارم و پنجم دارای رشد مثبت هستیم و توانستیم در تیرماه و مردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد  مثبت داشته باشیم و این یعنی که بعد از سه ماه توانستیم مشکلات را پشت سر بگذاریم و در زمینه‌های مخلف فعالیت‌های خود را به‌صورت عادی ادامه دهیم.

روحانی اظهار داشت: توجه کنیم که حرکت مردم و جامعه ما علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات، حرکتی بوده که توانسته معضلات و مشکلات را در حد توان حل و فصل کند.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه دشمن در هدف استراتژیک خود ناموفق بوده، در اهداف سیاسی و حقوقی خود نیز ناموفق بوده و اگر دشمن در زمینه اقتصادی مشکلاتی برای ایجاد کرده و اگر در زمینه منابع مالی ما توانسته مشکلاتی برای ما ایجاد کند اما در زمینه سیاسی و حقوقی دچار شکست‌های کم‌نظیری شده است. دشمنان ما در سازمان ملل متحد که آن‌جا را خانه خلوت خود می‌دانستند و فکر می‌کردند هر وقت کاری دارند، شورای امنیت و سازمان ملل در خدمت آنان است، آمریکا در ماه‌های اخیر حداقل با سه شکست بزرگ تاریخی مواجه شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: دیدید که در یکی از اهداف خود که بازگرداندن و ادامه تحریم تسلیحاتی بود، در سازمان ملل و شورای امنیت از ۱۵ رأی، آمریکا دو رأی داشت؛ یک رأی خودش بود و رأی دیگر هم از یک کشور کوچک بود و ۱۳ رأی دیگر در برابر او بودند. هم‌چنین در طرح اخیر که به‌اصطلاح استفاده از ماشه بود، عضوی از اعضای شورای امنیت با آمریکا موافقت نکردند که به یک ماه نزدیک می‌شویم و آمریکا می‌گوید به پیروزی می‌رسد ولی اصلا نتوانسته این پروسه را آغاز کند و این از موفقیت‌های ملت ماست.

روحانی افزود: آمریکا می‌خواست استفاده از ماشه را آغاز کند که فرصت یک‌ماهه‌ای برای آن وجود دارد ولی تا امروز نتوانسته آن را شروع کند. شورای امنیت تا امروز کاملا نسبت به بی‌اعتنا بوده و پایان شهریورماه پایان زمانی است که در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی شده؛ گرچه آمریکا به دلیل اینکه از برجام خارج شده اساسا عضویتی در آن ندارد تا از آن پروسه استفاده کند. ما از لحاظ سیاسی موفقیت‌های بزرگی به دست آوردیم. همان‌طور که دانشگاه و دانشجو باید نقد کند، به همان‌گونه هم باید واقعیت‌ها و موفقیت‌های بزرگ را هم با بیان و قلم خود برای جامعه تشریح کند.

وی گفت: ما ۳ موفقیت بزرگ سیاست بین الملل را به‌دست آوردیم و چند موفقیت بزرگ حقوقی هم در دادگاه بین المللی لاهه به‌دست آوردیم. در موضوع بانکی و اوراق بانکی ما که در قدم‌های اول آن موفق بودیم و این را ادامه می‌دهیم و این یعنی در زمینه اصل صلاحیت توانستیم موفق باشیم و در برجام هم در دو مرحله موفق شدیم. مرحله اول صلاحیت و مرحله دوم حکم کوتاه مدتی بود که دادگاه صادر کرد که در هر سه زمینه توانستیم موفقیت به‌دست بیاوریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این موفقیت‌های سیاسی و حقوقی در تاریخ کشور ما اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: علیرغم مشکلاتی که در زمینه اقتصادی داشتیم، هر هفته شاهد افتتاح‌های بزرگی در زمینه‌های مختلف در کشور هستیم و این یعنی ما سال جهش تولید را هم از یاد نبرده‌ایم و به آن عمل کرده و خواهیم کرد.

روحانی تصریح کرد: در همه معیارها توانستیم قدمی به پیش بگذاریم و همه شاخص‌ها و آمارها می‌گوید که شرایط سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ فاصله قابل توجهی دارد و موفقیت به دست آورده‌ایم. اگر ۷ سال پیش یکی از دانشگاه‌های ایران در میان دانشگاه‌های برتر جهان بود، الان ۴۰ دانشگاه ما در این جمع است و دانشگاه‌های ما حرکت بزرگی را در مقایسه با دانشگاه‌های جهان انجام دادند.

وی اضافه کرد: ما در شتاب علمی در برخی سال‌ها در دنیا در رتبه اول قرار داشتیم و این نشان می‌دهد که در شرایط تحریم سخت، مسیر علم و دانش و پیشرفت‌های علمی را فراموش نکردیم. اگر جایگاه ما در نورآوری رتبه ۱۲۰ بوده، امروز رتبه ما ۶۵ است و این نشان می‌دهد که در نوآوری حرکت خوبی در این ۷سال انجام دادیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در شرکت‌های دانش بنیان موفقیت باورنکردنی داریم و تعداد این شرکت‌ها به نسبت سال ۹۲ حدود ۱۰۰ برابر شده و اگر تعداد این شرکت‌ها در سال ۹۲ حدود ۵۴ بوده الان به بالای ۵۰۰۰ رسیده است. هم‌چنین درآمد شرکت‌های دانش بنیان ما در این هفت سال ۶۰۰ برابر شده است؛ پس ما در علم دانش و پیشرفت در تحول دانشگاه‌ها موفق بوده‌ایم و دانشگاه‌ها در مسیری هستند که می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور روی پای خود بایستند و اگر آن‌ها با تولید، کارخانه‌های نوآوری که در استان‌ها آغاز شده و افتتاح می‌شود، افزایش یابد، دانشگاه‌ها می‌توانند به روزی برسند که در نیازمندی‌ها خودکفا باشند و نیازی به بودجه دولت نداشته باشند. در عین حالی که تا روزی که نیاز هست، اولویت نیازمندی‌های دانشگاه‌ها اولویت مهمی برای دولت است.

روحانی تصریح کرد: تأکید می‌کنم که امروز روز تاب‌آوری مضاعف برای ملت بزرگ ایران است و تاب‌آوری در برابر تحریم بی‌نظیر با توطئه‌هایی که علیه ملت ما بوده و تاب‌آوری در برابر ویروس خطرناک کرونا. این تاب‌آوری مضاعف برای ملت ماست و در سایه اعتماد و امید امکان‌پذیر است. اگر ملتی به خود اعتماد نکند و احساس کند که در برابر فشار عظیم بیرونی شکسته می‌شود، آن ملت در اهداف بلند ملی خود موفق نخواهد بود.

وی ادامه داد: علت اینکه ما توانستیم ۴۲ سال در برابر فشارها بایستیم و در این سه سال اخیر در برابر این فشار بی‌نظیر اقتصادی ایستادگی کنیم، اعتماد ملت ما بوده و مردم به خود، ساختار، نظام، فرهیختگان، دانشگاه‌ها و اساتید خود اعتماد کردند. تا روزی که این اعتماد وجود دارد، ملت ما به مقاومت خود ادامه خواهد داد و امید در کنار اعتماد ملی است. همانطور که سرمایه اجتماعی برای ما مهم است، امید اجتماعی و اعتماد ملی برای مهم است. اگر بنا باشد به آینده امید نداشته باشیم، نمی‌توانیم در برابر مشکلات ایستادگی کرده و معضلات جامعه را حل و فصل کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشگاه نقش مهمی در اعتمادآفرینی و امیدآفرینی دارد، خاطر نشان کرد: همانطور که بیمارستان‌ها به ملت ما امید می‌دهند و مردم می‌دانند اگر خدای ناکرده با بیماری و یا کرونا مواجه شوند، پرشک دلسوز، تخت تجهیزات، بیمارستان و کادر درمانی فداکار آماده و در خدمت آن‌هاست و آن بیمارستان، پزشکان و فداکاران بخش پزشکی به مردم اعتماد می‌دهد و نگرانی را از آن‌ها دور می‌کند. اینکه مردم اعتماد دارند و می‌بینند که در فصل تابستان در شرایط تحریم، برق‌شان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال این دولت، ۲۰۰۰۰ مگاوات برق جدید را برای کشور تولید می‌کند. مردم می‌دانند در شرایط سخت کرونایی، آب قطع نمی‌شود و در هفت سال گذشته ۴۳ سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از ۱۰ سد دیگر افتتاح خواهد شد.

روحانی گفت: اعتماد مردم بر مبنای کارکرد نظام و دولت است و وقتی مردم می‌بینند که دانشگاه در شرایط کرونایی تحصیل دانشجو را فراموش نکرده و از طریق حضوری و غیرحضوری آن را ادامه خواهد داد، اضطراب برای‌شان به وجود نمی‌آید و می‌توانند به نظام و کشورشان اعتماد کنند. ما باید دست‌به‌دست هم دهیم و اعتماد ملی و امید را برای آینده جامعه حفظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما نقش بسیار بزرگی در سرمایه و امید اجتماعی و اعتمادملی دارند، اظهار داشت: از اساتید و دانشجوان درخواست می‌کنم که می دانیم که امسال سال سختی است و تحصیل دانشجویان در شرایط سختی آغاز شده اما می‌توانیم با دادن امید و نشاط به جامعه، شرایطی را به‌وجود بیاوریم که مردم با هراس کمتر و یا بدون هراس و بدون اضطراب و با امید کامل به آینده زندگی خود را ادامه دهند.

رئیس‌جمهور در پایان بیان کرد: مجددا این روز پر افتخار را به اساتید و دانشجویان تبریک می‌گویم و امیدوارم پروتکل‌ها به من اجازه دهد که در ماه‌های آینده از نزدیک با اساتید و دانشجویان دیدار داشته باشم و سخنان، نقد و راهنمایی‌های آن‌ها را بشنوم و ان‌شالله به آن عمل کنیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم