هفته سرد و بارانی در انتظار گیلانی‌ها
هفته سرد و بارانی در انتظار گیلانی‌ها

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در روزهای آینده، گفت: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده فعالیت توده‌هوای ناپایدار از صبح روز شنبه تا روز سه شنبه در منطقه است.

به گزارش لنگرخبر، محمد دادرس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به وضعیت آب‌وهوای گیلان در روزهای آینده، اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده فعالیت توده‌هوای ناپایدار از صبح روز شنبه تا روز سه شنبه در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه در این مدت در نقاط مختلف استان افزایش ابر همراه با وزش باد شدید، رگبار، تگرگ و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود، بیان کرد: از صبح شنبه آسمان گیلان به‌تدریج با تقویت ناپایداری‌ها و کاهش نسبی دما با بارندگی شدید، وزش باد، رعدوبرق و تگرگ تا عصر روز سه شنبه پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با اشاره به‌ اینکه دمای هوا پنج تا ۹ درجه سلسیوس کاهش می‌یابد، افزود: رعدوبرق و تگرگ در ارتفاعات و دامنه‌ها شدید پیش‌بینی می‌شود و مردم به همین دلیل در زمان وقوع رعدوبرق از استقرار در زمین‌های زراعی و نواحی مرتفع، به‌ویژه باغات چای خودداری کنند.

دادرس با بیان اینکه مردم و کوهنوردان از صعود به ارتفاعات خودداری کنند، گفت: احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، رانش زمین، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها در گردنه‌های کوهستانی استان پیش‌بینی می‌شود.

وی با تأکید بر محکم سازی داربست‌ها و سازه‌های موقت، افزود: بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغداری‌ها نیز جهت جلوگیری از خسارت تمهیدات لازم را به عمل‌آورند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با تأکید بر اینکه مسئولان اقدامات لازم را برای مقابله با مشکلات احتمالی به عمل‌آورند، تصریح کرد: بخش‌های مختلف اجرایی نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، مدیریت منابع آب و برق، سازمان آتش‌نشانی، فرودگاه، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان بنادر و دریانوردی، مدیریت حمل‌ونقل، پلیس‌راه و راهور، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها اقدامات لازم را به عمل‌آورند.

دادرس با بیان اینکه هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع‌رسانی خواهد شد، گفت: مسؤولان با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم و توصیه‌های کارشناسی را صادر کنند.

انتهای پیام/