حوادث رودخانه‌ها به دلیل نادیده گرفتن مسائل زیست‌محیطی است
حوادث رودخانه‌ها به دلیل نادیده گرفتن مسائل زیست‌محیطی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه اگر در رودخانه‌ها شاهد رخداد و حوادثی هستیم مربوط به نادیده گرفتن به مسائل زیست‌محیطی است که موجب رانش و سیل می‌شود، گفت: جلوگیری از ساخت‌وساز در بسترهای فعال و غیرفعال رودخانه باید در اولویت کار دستگاه‌ها باشد.

به گزارش لنگرخبر، علی اوسط اکبری مقدم امروز در جلسه شورای اداری در سالن اجتماعات فرمانداری لنگرود با بیان اینکه دستگاه‌ها در راستای وظایف قانونی باید درخواست‌ها را بررسی و مجوز صادر کنند، اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم در دوره کاری خود در چارچوبی که برای ما مشخص‌شده کارها را انجام و برای یکدیگر احترام بگذاریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه هر حرکتی که در حال انجام هستیم علاوه بر وظیفه ذاتی، باید پس‌اندازی برای آینده ما نیز باشد، گفت: باید در کارها اجتماع نگر بوده و از فردی نگر بودن دوری کرد آن‌وقت شاهد توسعه و پیشرفت در همه ابعاد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه باید از تقابل در حوزه‌های مدیریتی جدا پرهیز کرد، افزود: همه باید مطیع قانون بوده و پشت سر قانون حرکت کنیم و از تقابل‌های بیهوده و وقت‌گیر باید دوری کرد.

اکبری مقدم با تأکید بر اینکه مسائل شهرستانی با تعامل فی‌مابین باید در خود شهرستان بررسی و حل شود، تصریح کرد: عمده مشکلات شهرستان در حوزه آب منطقه‌ای بوده و در حوزه پسماند نیز کارها و اقدامات خوبی شده که در سطح استان یکی از مشکلات اصلی استان پسماند است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه رویکرد پسماند در شهرستان تاکنون مناسب بوده، گفت: امیدواریم با توجه به پیشرفت فیزیکی کارخانه کمپوست و جذب اعتبارات، شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

وی با بیان اینکه اگر در رودخانه‌ها شاهد رخدادهایی هستیم مربوط به نادیده گرفتن به مسائل زیست‌محیطی است که موجب رانش و سیل می‌شود، افزود: جلوگیری از ساخت‌وساز در بسترهای فعال و غیرفعال رودخانه باید در اولویت کار دستگاه‌ها باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اذعان به اینکه باید دستگاه‌ها به رودخانه بخشی نگر نگاه نکنند، تصریح کرد: دستگاه‌ها باید با برنامه‌ریزی بین دستگاهی و انجام کارها، جلوی پیشامدهای آینده گرفته شود.

عمده مسائل شهرستان مربوط به امور عمرانی و لایروبی رودخانه‌ها و انهار است

فرماندار شهرستان لنگرود نیز با بیان اینکه عمده مسائل شهرستان مربوط به امور عمرانی و لایروبی رودخانه‌ها و انهار است، اظهار کرد: در برخی موارد نیاز به مجوزهایی است که مدارک و مستندات آن به استانداری ارسال می‌شود تا با بررسی موضوعات، مجوزها نیز صادر شود.

رحیم حیدری گلرودباری با بیان اینکه باید وضعیت افرادی که در روستاها و زمین‌ها سکونت دارند مشخص شود تا از سرگردانی درآیند، گفت: در برخی مزارع تپه‌هایی وجود دارد که سطح کشت را پایین می‌آورد و در صورت مدیریت این موضوع علاوه بر تعریض مزارع، شاهد رونق کشت نیز خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق نیاز به آبخیزداری داریم، افزود: دیوشل و تالش محله از مناطقی است که برای آبخیزداری ضرورت دارد تا از وجود مشکلات جلوگیری شود.

فرماندار شهرستان لنگرود با بیان اینکه طبق قانون همه فعالین اقتصادی باید مجوزهای خود را از استان اخذ کنند، تصریح کرد: اگر مجوزهای تولیدی و فعالین اقتصادی بتوانند مجوزهای خود را از شهرستان اخذ کنند علاوه بر تسریع در انجام کار و اخذ مجوز، بروکراسی‌های اداری نیز کم خواهد شد.

حیدری با بیان اینکه یکی از مشکلات شهرداری‌ها کمبود مصالح برای انجام کارهای عمرانی و خدماتی است، گفت: از استانداری درخواست می‌شود تا درباره برداشت مصالح و تعریض مزارع کارگروهی در شهرستان با حضور دادگستری انجام شود تا کارها سریع‌تر انجام گیرد.

ماهیت بندر چمخاله گردشگری است

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه امیدوارم خروجی جلسه شورای اداری منتج به نتیجه شود، اظهار کرد: برای اینکه به ثروت و سرمایه‌گذاری برسیم باید مسیر درست و برنامه‌ریزی‌شده آن را طی کنیم.

پرویز محمدنژاد با بیان اینکه ماهیت بندر چمخاله گردشگری است، گفت: اگر از ظرفیت بندر چمخاله استفاده جانبی نکنیم این پروژه ابتر خواهد بود و باید از همه بسترها به نحو احسن استفاده کرد.

وی با بیان اینکه دریای لنگرود بستر و ظرفیت قایقرانی و مسافربری را دارد، افزود: باید فضا را برای ورود بنگاه‌های خصوصی به بازار سرمایه باز کرد تا در کنار ظرفیت‌های گردشگری، بتوان از دیگر قابلیت‌ها نیز استفاده کرد که طبیعتاً موجب گردش اقتصادی نیز می‌شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان نیز با بیان اینکه در محدوده شلمانرود طی دو سال گذشته به دلایلی آب از مسیر خود خارج می‌شد و حدود ۶ کیلومتر ساماندهی و لایروبی شد، اظهار کرد: این رودخانه دارای قوس‌های زیاد و بدون شیب است و موجب نشست رسوب و ایجاد مشکل می‌شود.

وحید خرمی با بیان اینکه حدود ۲۰ کیلومتر از لایروبی شلمانرود باقی‌مانده که حدود ۶ میلیارد اعتبار برای لایروبی و دیواره سازی نیاز است، گفت: مصالح برداشتی از بستر رودخانه نیز طبق قانون به فروش می‌رسد ولی مبالغ حاصل از فروش مصالح برداشت‌شده به دلیل لایروبی جوابگوی هزینه لایروبی نیست.

۷۲ میلیارد ریال اعتبار ملی برای منابع زیربنایی لنگرود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز با بیان اینکه با توجه به نوع کشت لنگرود دارای جایگاه ویژه است، اظهار کرد: در سال گذشته ۷۲ میلیارد ریال اعتبار ملی برای منابع زیربنایی این شهرستان استفاده شد و آمادگی داریم برای پروژه‌های مدنظر شهرستان، از منابع ملی استفاده کنیم.

مسعود الماسی با اشاره به جابجایی خاک در مزارع و برداشتن تپه گفت: در این خصوص باید درخواست‌ها بررسی شود و در صورت عدم وجود مشکل مجوز برداشت تپه در مزارع نیز به متقاضیان داده می‌شود.

به گزارش فارس، سازمان صمت، آب منطقه‌ای، محیط‌زیست، منابع طبیعی با ماهیت کلی ایجاد کارخانه کشتیرانی موافق کردند و بررسی‌های لازم باید درروند اخذ مجوز توسط دستگاه‌های ناظر و متولی بررسی شود.

انتهای پیام/