رشت- لنگرود خطرناک‌ترین محور گیلان
رشت- لنگرود خطرناک‌ترین محور گیلان

صفاری با بیان اینکه محور رشت به لنگرود از حیث بروز تصادفات و آمار جانباختگان، خطرناک‌ترین جاده گیلان محسوب می‌شود، تعداد جانباختگان در جاده‌های ارتباطی استان در هفت ماهه نخست امسال را ‌۲۴۸ نفر اعلام کرد.

به گزارش لنگرخبر، «جاور صفاری» امروز شنبه (۲۴ آبان) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جاده رشت به لنگرود خطرناک‌ترین جاده گیلان است اظهار داشت: در حال حاضر ۲۷ جاده پرتصادف و خطرناک در سطح گیلان وجود دارد که از این میان سه محور استان به شرایط قرمز و حاد رسیده‌اند.

 

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه عوامل زیادی در بروز حادثه و تصادف در جاده‌ها دخیل هستند عنوان کرد: وقوع حوادث رانندگی در جاده‌های برون شهری گیلان سیر نزولی به خود گرفته به طوری‌که از سال ۸۶ تا سال ۹۵ و در بازه ۱۰ ساله به طور متوسط هرسال ۶۳۰ نفر را در جاده‌ها برون شهری از دست می‌دادیم.

 

صفاری ورود خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به استان گیلان را در تعطیلات خاص و تعطیلات آخر هفته مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در ایام عید نوروز هرسال به طور متوسط حدود هفت میلیون نفر مسافر وارد گیلان می‌شوند و زیرساخت‌های حمل و نقلی استان هم واقعا پاسخگوی این حجم از ترددها نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه حدود ۸۰ درصد از راه‌های گیلان، فرعی و یا روستایی بوده و به همین علت ضریب بروز حادثه در جاده‌های برون شهری استان بالا است اذعان کرد: افزایش تولید خودرو و افراد دارای گواهینامه رانندگی به چرخه رانندگان ضریب وقوع حوادث رانندگی را هرساله در سطح جاده‌ها افزایش می‌دهد.

 

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان عدد جانباختگان در حوادث جاده‌ای ارتباطی گیلان در سال گذشته را ۴۲۰ نفر اعلام کرد و گفت: بر اساس گزارشات و رصدهای آماری موجود در سال ۹۶ تعداد جانباختگان ما به ازای صدهزار نفر ۲۱٫۸ درصد بود که در سال گذشته این شاخص به عدد ۱۷ رسید.

 

صفاری با اشاره به اینکه شاخص جانباختگان در هر هزار کیلومتر راه‌های جاده‌ای استان گیلان در سال ۹۶ حدود ۴۸٫۸ درصد و در سال گذشته ۳۷٫۳ درصد بوده است یادآور شد: در هفت ماهه نخست امسال ۴۶ نفر در راه‌های برون‌شهری گیلان جان خود را از دست دادند که این شاخص نسبت به گذشته از کاهش ۱۶ درصدی حکایت دارد.

 

وی بیشترین علت وقوع حوادث رانندگی در جاده‌های برون شهری گیلان را برشمرد و با بیان اینکه عدم توجه به جلو در حین رانندگی با ۲۶ درصد وقوع مهم‌ترین آن است افزود: تخطی از سرعت مطمئنه با ۱۹ درصد، انحراف به چپ با ۱۸ درصد و عدم رعایت حق تقدم با ۱۸ درصد از دیگر عوامل بروز حوادث جاده‌ای برون‌ شهری در گیلان هستند.

 

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان از وجود ۲۷ محور پرتصادف در گیلان سخن گفت و با بیان اینکه ۴۸ درصد کابران ترافیکی استان در این محورها جان خود را در پی وقوع حوادث رانندگی از دست می‌دهند افزود: ۳۵ درصد از تصادفات جرحی و ۳۴ درصد از مصدومان ما مربوط به همین ۲۷ محور پرحادثه هستند.

 

صفاری با اشاره به اینکه از ۲۷ محور پرتصادف گیلان چهار محور شرایط قرمز داشته و به شدت مستعد وقوع تصادفات جاده‌ای هستند ابراز داشت: رتبه نخست را در بین این محورها، محور رشت تا لنگرود دارد و جاده تالش به آستارا، آزاد راه قزوین – رشت و فومن به سراوان هم به ترتیب سه محور پرتصادف دیگری هستند که در گیلان داریم.

 

وی مجموع تعداد جانباختگان در جاده‌های ارتباطی استان گیلان را در هفت ماهه نخست امسال ‌۲۴۸ نفر اعلام کرد و با بیان اینکه ۸۲ نفر از این تعداد موتورسیکلت سوار هستند عنوان کرد: ۵۶ درصد  از جان‌باختگان حوادث رانندگی در محورهای گیلان عابر پیاده، ۲۰ درصد سرنشینان خودروها و ۲۱ درصد هم رانندگان خودروها بودند.

 

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان سهم ناوگان مسافربری و بلربری را در حوادث جاده‌ای استان ناچیز خواند و با بیان اینکه بیشترین حوادث رانندگی ما در جاده‌ها موتورسیکلت سواران و عابران پیاده هستند خاطرنشان کرد: محور رشت به لنگرود از حیث وقوع حوادث رانندگی و تلفات جاده‌ای در رتبه نخست قرار دارد.

  • منبع خبر : شبستان