درمان ریزش موی زنان با کاشت مو
درمان ریزش موی زنان با کاشت مو

آلوپسی با ریزش مو در زنان، به عنوان یک مشکل عمده زیبایی اغلب نادیده گرفته‌می‌شود. تقریباً ۳۰ علت مختلف وجود دارد که باعث ریزش مو در زنان می‌شود‌.اما تنها تعداد کمی از این دلایل در اکثر بیماران دیده می‌شوند. تأثیرات روانی ریزش مو در زنان،اغلب شدیدتر از مردان است.

آلوپسی با ریزش مو در زنان، به عنوان یک مشکل عمده زیبایی اغلب نادیده گرفته‌می‌شود. تقریباً ۳۰ علت مختلف وجود دارد که باعث ریزش مو در زنان می‌شود‌.اما تنها تعداد کمی از این دلایل در اکثر بیماران دیده می‌شوند. تأثیرات روانی ریزش مو در زنان،اغلب شدیدتر از مردان است. روش‌های مدرن کاشت مو، باعث درمان ریزش مو در زنان شده‌است، در حالی که روش های قدیمی کاشت مو موفقیت آمیز نبوده‌اند. الگوهای ریزش مو در زنان، در ۵ دسته مختلف طبقه‌بندی  شده‌اند. بر اساس انواع ریزش مو، تکنیک‌های مختلفی برای کاشت مو برای زنان ارائه شده‌است. در این روش‌ها، ارزیابی دقیق بیمار قبل از عمل مانند تجزیه و تحلیل قسمت‌های اهدا کننده و گیرنده مو، بسبار تاکید می‌شود. همچنین، جنبه‌های روانشناختی ریزش مو در زنان و انتظارات آنان از ترمیم مو، مساله مهمی است که مورد بحث قرار گرفته‌است. در این متن با ما همراه باشید تا انواع ریزش مو در بانوان و سایر جزئیات کاشت مو برای زنان را بررسی کنیم و به شما کمک کنیم با ترمیم موهای خود، ظاهر زیبای خود را بازگردانید. با کاشت مو، دوباره جوان شوید و اعتماد به نفس خود را بازگردانید.

اهمیت کاشت مو برای زنان

ریزش مو در مردان، یک مشکل کاملا شناخته شده‌است که می‌تواند اعتماد به نفس آنان را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه در برخی موارد، ریزش مو در مردان می‌تواند نمادی از زیبایی و بلوغ تلقی شود. اما ریزش مو در زنان، از نظر جامعه هیج‌گاه زیبا و پذیرفته نیست. الگوهای ریزش مو در زنان، معمولاً به شکل ریزش پراکنده بوده و کاملا واضح نیست. همچنین، خانم‌ها معمولاً گزینه‌های بیشتری برای جبران ریزش مو از طریق حالت دادن و رنگ مو دارند. اما از نظر بالینی، ریزش مو زمانی به یک مشکل مهم تبدیل می‌شود که فرد به دلیل نبود موی کافی دیگر نتواند موهای خود را به روش دلخواهش آرایش کند. اینجاست که اهمیت کاشت مو برای زنان روشن می‌شود. ۳۰ درصد از زنان بالای ۵۰ سال، ریزش موی قابل توجهی دارند و ریزش مو در زنان با افزایش سن بیشتر می‌شود. کاشت مو امروزه یکی از روش‌های اصلی ترمیم مو در زنان است.

 • از هر چهار زن، یک نفر دچار ریزش مو می‌شود. این تعداد در دوران یائسگی، به ۲ نفر از ۴ نفر افزایش می‌یابد.
 • تقریباً ۴۰٪ از زنانی که دچار ریزش مو می‌شوند، دارای مشکل ژنتیکی “ریزش مو با الگوی زنانه” هستند.
 • بیش از ۱۰٪ زنان قبل از یائسگی و بیش از تقریباً ۵۰٪ زنان بالای ۶۵ سال، در معرض بیماری کم پشتی مو قرار دارند که می‌توانند این مشکل را با جراحی کاشت مو حل کنند.
 • ۸۴٪ از زنان دارای ریزش مو، اعتماد به نفس پایین را تجربه می‌کنند، ۳۴٪ با افسردگی مبارزه می کنند و ۹۴٪ آنان وضعیت ریزش موی خود را در مقایسه با مردان، غیر قابل قبول می‌دانند.

انواع ریزش مو در زنان

طبقه‌بندی پیشنهادی زیر، در ۵ دسته انواع ریزش موی زنان را دسته بندی می‌کند. این طبقه‌بندی به طور ویژه برای ارزیابی جراحی و درمان ریزش مو در زنان مناسب است.

 • کم پشت شدن عمومی با ریزش در نواحی گسسته مانند ناحیه راس پیشانی و تاج
 • کم پشتی عمومی بدون مناطق گسسته ریزش مو
 • ریزش مو در پیشانی که به طور معمول در ریزش موی الگوی مردانه دیده می‌شود‌.
 • ریزش موی جای زخم
 • ریزش مو به دلایل پزشکی و هورمونی (معمولاً با جراحی درمان نمی‌شوند)

این ۵ الگو  بسته به شدت آلوپسی درجه بندی می‌شوند. این الگوها با آنچه در مردان مشاهده می‌شود متفاوت است، از این جهت که در زنان، معمولاً موهای جلویی در لبه پیشانی حفظ می‌شوند و ریزش پیدا نمی‌کنند. در بسیاری از زنان دچار ریزش مو، ممکن است درجاتی از کاهش عمومی پوست سر نیز وجود داشته‌باشد. رایج ترین الگوی ریزش مو در زنان نوع ۱ است. در ریزش نوع ۲، مو در سطح سر کم پشت شده‌است و کانون‌های ریزش موی شدید به جشم نمی‌خورد. بیماران مبتلا به ریزش مو نوع ۲، معمولاً موهای اهدا کننده با کیفیتی ندارند که برای کاشت مو برای زنان مناسب باشد.

کاشت مو به روش fit برای خانم ها

الگوی ریزش مو نوع ۳، مانند ریزش مو در مردان در زوایای پیشانی – گیجگاهی و خط موی جلویی است. شدت ریزش مو در این الگو، از خفیف تا شدید متفاوت است. الگوی ریزش نوع ۴، شامل مواردی است که در آن موها به دلیل نوعی بیماری، زخمی آسیب زا، روند جراحی یا دستکاری از بین رفته یا تغییر کرده‌اند. علل ایجاد کننده این نوع ریزش، شامل اسکارهای برش داده شده در پوست سر، خطوط مویی که در طی جراحی‌ها جابجا شده‌اند، کشیده‌ شدن مو توسط لوازم آرایش مو، کنده شدن موها توسط خود شخص و آسیب های ناشی از ضربه یا سوختگی هستند.

بیماران با ریزش مو نوع ۱ یا ۲ بیشترین مراجعه را برای کاشت مو دارند. بر اساس تجارب کسب شده، فقط حدود ۵۰ درصد از این زنان گزینه‌های خوبی برای کاشت مو هستند. موارد منع استفاده از کاشت مو شامل علت اصلی ریزش مو در بیمار، کیفیت موهای ناحیه اهدا کننده و انتظارات  غیر واقعی بیمار است.

فاکتور‌های مهم در کاشت مو برای زنان

پس از ارزیابی سابقه و سلامت عمومی بیمار، مرحله بعدی ارزیابی موهای ناحیه اهدا کننده است. ۶ فاکتور ارزیابی برای ناحیه موهای اهدا شونده وجود دارد: تراکم واحد فولیکولی، فاصله واحد بین فولیکولی، قطر ساقه مو، رنگ، بافت و حالت مو.

برای سنجش تراکم واحد فولیکولی، از تراکم سنج مو استفاده می‌شود. واحد فولیکولی، تعداد طبیعی ساقه‌های مو است که در یک گروه فولیکولی منفرد وجود دارد. به طور معمول، ۱۰ واحد فولیکولی مختلف محاسبه شده و متوسط ​​تعداد موها در هر فولیکول ثبت می‌گردد. به طور متوسط ​​۲ تا ۳ تار مو در هر واحد فولیکولی، یه عنوان موهای اهدایی مناسب است. اگر تراکم واحدهای فولیکولی کمتر از ۵/۱ تار مو در واحد فولیکولی باشد، کاشت مو مناسب نیست.

فاصله بین فولیکولی، قطر محور موی فرد و سایر ویژگی‌های ناحیه اهدا کننده کافیست به صورت ذهنی توسط پژشک تخمین زده شوند. موهای ضخیم و مواج، بهترین تراکم مو و استتار بهتر پوست سر نسبت به موهای دهنده صاف وباریک را خواهند داشت.  کیفیت موهای ناحبه اهدا کننده و رنگ پوست سر بیمار تأثیر قابل توجهی در نتیجه دارد. هر چه تضاد بین رنگ پوست سر و موهای کاشته شده کمتر باشد، پوشش بهتر است.

نکات مربوط به ناحیه اهدا کننده مو برای کاشت مو برای زنان:

ناحیه‌ای که دارای بهترین موهای اهدا شونده است، در منطقه پس سری بالای برجستگی نوکال قرار دارد. وقتی پیوند ابرو یا کاشت موهای طرفی انجام می‌شود، موهای نرم‌تر مناسب‌ترند که معمولا در زیر برجستگی نوکال یا در قسمت آهیانه هستند. برداشت نواری از موی اهدا شونده، نسبت به استفاده از چاقوی چند لبه بهتر بوده و سریع‌تر و کارآمدتر است. همچنین، برداشت پوست قسمت اهدا کننده به صورت بیضوی، احتمال آسیب چند تیغه به فولیکول‌ها را در حین برداشت کاهش می‌دهد. بخیه کرومیک با کالیبر کوچک، برای ترمیم زخم این ناحیه استفاده می‌شودو کشیدن بخیه‌ها، بعد از بهبودی کامل انجام می‌شود تا جای زخمی باقی نماند و موها ریزش نکنند.

نکات مربوط به ناحیه دریافت کننده مو برای کاشت مو برای زنان:

نواحی گیرنده مو را می‌توان با انواع سوزن‌ها ایجاد کرد. موهای منطقه گیرنده، در بیماران با ریزش مو نوع ۱ یا ۲ می‌تواند به آسیب  برش و التهاب بعد از عمل حساس باشد. شکاف‌های ایچاد شده حداقل ۱٫۵ تا ۲٫۰ میلی متر عمق دارند  که به منظور حفظ ارتفاع ۱ میلی متر از پیوندهای کاشته شده و کاهش احتمال تشکیل کیست ایجاد می‌شوند. برای انتخاب محل قرارگیری پیوند‌ها، باید قبل از عمل با بیمار صحبت و هماهنگ شود. رایج‌ترین محل قرارگیری پیوند‌ها در قسمت جلوی پوست سر پیشانی است.

هنگامی که خط موی جلویی به اندازه کافی متراکم باشد، می‌توان پیوندهای بزرگتری را برش داد تا در ناحیه پذیرنده قرار گیرند یا برش بیضی را می توان در پشت این قسمت قرار داد تا ظاهری طبیعی و بیشترین تراکم مو را ایجاد کند.

بعضی از بیماران، به ویژه آن‌هایی که ریزش مو نوع ۲ دارند، دارای ریزش شدید در ناحیه دریافتی و تراکم اهدا کننده بسیار کمی هستند. نتایج کاشت مو در این مورد، متوسط ​​است اما اگر بیماران درست انتخاب شوند، نتایج بسیار مطلوب‌‌تو خواهد بود. در بیماران با ریزش موی نوع ۳، همانند بیماران طاسی مردانه، با تکنیک‌های پیوند واحد فولیکول، خط موی نامنظمی ایجاد می‌شود. واحدهای فولیکولی حاوی ۱ تا ۲ تار مو در هر پیوند هستند که در قسمت جلویی قرار می‌گیرند و پیوندهای بزرگتر در پشت آن‌ها قرار می‌گیرند که منجر به ظاخری طبیعی می‌شود.

کاشت مو برای زنان در کلینیک کاشت موی خانه سفید

کلینیک کاشت موی خانه سفید، از معدود مراکز معتبر در تهران برای کاشت موی بانوان است. شما می‌توانید با درخواست مشاوره رایگان از تیم مشاوره حرفه‌ای خانه سفید، نوع ریزش مو خود را تعیین کرده و سپس برای عمل مناسب کاشت مو اقدام کنید. دو جراحی رایج برای بانوان عبارت‌اند از: کاشت موی شقیقه و کاشت مو در جلوی سر.

خدمات کلینیک خانه سفید، کاملا تحت نظر وزرارت بهداشت هستند و تمام جراحی‌ها توسط پزشکان پوست و موی مجربی انجام می‌شوند که همواره رضایت بیمار را اولویت قرار می‌دهند. تیم پرسنل کلینیک کاشت مو، با تجربه زیادی که دارند، همواره بیماران را در تمام مراحل کاشت مو راهنمایی می‌کنند تا بیمار از نتیجه جراحی رضایت کامل داشته‌باشد. جاذبه‌های کلینیک خانه سفید، باعث شده این مرکز معتبر انتخاب اول هنرمندان و ورزشکاران معروف ایرانی برای کاشت موی سر باشد. افراد مشهوری که به این موسسه اعتماد کامل دارند، سبب شده‌اند کلینیک خانه سفید از اعتبار بیشتری برخوردار شود و بین همگان محبوب گردد.

کلینیک کاشت موی خانه سفید، خدمات زیر را برای کاشت مو برای زنان ارائه می‌دهد:

 • ارائه مشاوره رایگان به مشتریان:

مشاوران کلینیک خانه سفید، به مشتریان کمک می‌کنند تا روش مناسب کاشت مو را انتخاب کنند و بفهمند که آیا کاشت مو برای آن‌ها مناسب است یا خیر.

 • بررسی سابقه دارویی و پزشکی بیماران قبل از عمل کاشت مو:

برای آن دسته از افرادی که قصد انجام عمل کاشت مو را دارند ولی بنا بر دلایل جسمی، پزشکی، سابقه دارویی یا حالت‌های روانشناختی کاشت مو برایشان عمل مناسبی به نظر نمی‌آید، گزینه های محدودی برای کاشت وجود دارد. این مساله از طریق بررسی پزشکان و مشاوران با تجربه کلینیک خانه سفید به مشتریان اطلاع داده می‌شود.

 • صحبت با بیمار و ارائه توضیحات کامل درباره تمام مراحل کاشت مو:

نتایج حاصل از کاشت مو، تقریباً هیج گاه کاملا رضایت بانوان را جلب نمی‌کند زیرا بانوان معمولا انتظارات غیرواقعی از نتایج کاشت مو دارند. بنابراین ضروری است که قبل از انجام عمل، میزان تغییر و بهبود کم مویی پیش بینی و به طور دقیق به بیمار اطلاع داده‌شود.

یک تفاوت مهم کاشت مو در بین خانم‌ها و آقایان، احتمال تلوژن یا ریزش موهای اطراف ناحیه کاشت مو، بعد از عمل جراحی است. خانم‌هایی که دارای کم پشتی عمومی(مانند ریزش مو نوع ۱ یا ۲ که قبلا به آن‌ها اشاره کردیم) هستند، بیشتر در معرض ریزش موی بعد از عمل قرار دارند. لازم است مشتریان بدانند که موهای ریخته شده به تدریج دوباره رشد می‌کنند. ریزش مو موقتی است، اما ممکن است برای بیماری که موهایی کم پشت دارد، بسیار دردسرساز شود.

 • استفاده از تکنیک‌های ایده‌آل برای کاشت مو برای زنان:

روش‌های کاشت مو برای زنان در اساس تفاوتی با مردان ندارد. تعیین این که کدام روش باید برای بیمار استفاده شود، در کلینیک خانه سفید با توجه به ۵ تکنیک زیر انجام می‌شود که برای همه بیماران صادق است.

 • پرپشت و ضخیم کردن مناطقی که در حال ریزش هستند و جلوگیری از آسیب دیدن فولیکول‌های موی مجاور
 • حفظ موهای ناحیه اهدا کننده و پیوند زدن آن‌ها به نواحی دچار ریزش، به طوری که حداکثر پوشش  پوست سر در ناحیه گیرنده فولیکول به دست آید و زیبایی به حداکثر برسد.
 • استفاده از گرافت‌های مو در اندازه‌های مختلف، برای به حداکثر رساندن بازده کاشت مو و پوشش بهتر در ناحیه گیرنده مو.
 • در صورت نیاز، پوست سر ناحیه گیرنده طاس برداشته‌ می‌شود.
 • جای زخم در ناحیه اهداکننده مو، به حداقل رسانده شود.

 

منبع : www.whcl.ir