گیلانیها بیماران نیازمند به خون را یاری رساندند
گیلانیها بیماران نیازمند به خون را یاری رساندند

با فراخوان انتقال خون گیلان برای مشارکت در امر اهدای خون، نوعدوستان استان با حضور در پایگاه های انتقال خون، یاری رسان نیازمندان به خون شدند.

به گزارش لنگرخبر، مدیر پزشکی انتقال خون گیلان گفت: از تمام اهداکنندگانی که با فراخوان گسترده انتقال خون، صدای بیماران نیازمند به خون را شنیدند و با حضور در پایگاه های خونگیری در این استان صحنه های زیبایی را خلق کردند، قدردانی می کنیم و همچنان نیازمند یاری شان هستیم.

دکتر گیتی ایزدی پور اظهار داشت: با فراخوان گسترده از ۲۴ آبان تا امروز یکشنبه، ۳ هزار و ۸۲۸ نفر از مردم نوعدوست گیلان به پایگاه های انتقال خون استان مراجعه کردند که از این تعداد ۳ هزار و ۲۶۵ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با بیان اینکه از مجموع اهداکنندگان طی یک هفته اخیر، ۷۷۹ نفر برای اولین بار برای اهدای خون اقدام کردند، افزود: از همه بار اولی ها که با اهدای قطره های خونشان به یاری بیماران نیازمند شتافتند، قدردانی می کنیم.

مدیر پزشکی انتقال خون گیلان خاطر نشان کرد: هشت درصد اهداکنندگان نیز خانم بودند این در حالی است که با توجه به اهدا متوسط ۵. ۴ درصد بانوان به صورت سالانه در اهدای خون در این استان، اقبال عمومی خانم ها با این فراخوان، قابل توجه است.

وی با بیان اینکه با همراهی مردم برای اهدای خون هم اکنون ذخایر خونی در گیلان به حد مطلوب رسیده است، اضافه کرد: با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است لذا از افراد واجد شرایط برای اهدای خون درخواست می شود که همواره یاریگر انتقال خون استان باشند.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مصرف می شوند.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

پایگاه های انتقال خون گیلان در رشت، لاهیجان، لنگرود، رودسر، بندرانزلی، فومن ، تالش و آستارا فعال است.

  • منبع خبر : ایرنا