استاندار گیلان:

پرهیز از دورهمی‌ها در شب یلدا حمایت عملی از پرستاران است

استاندار گیلان گفت: پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی در شب یلدا حمایت و قدردانی عملی از پرستاران و حفظ سلامت خانواده‌ها است.

به گزارش لنگرخبر، ارسلان زارع شامگاه شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با حضور سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و فرمانداران گیلان ضمن تبریک روز پرستار و گرامیداشت شهدای مدافع سلامت استان گیلان اظهار داشت: در طی ۱۰ ماه گذشته عالی‌ترین شکل ایثار را از جامعه فداکار پرستاری دیدیم که این موهبت تجلی عشق، اعتقاد، ایمان، تعهد و خلوص‌نیت است.

استاندار گیلان بیان کرد: الگویی که از پرستاران فداکار در ذهن ملت ایران ماندگار شده، نمونه‌ای بی‌نظیر از وظیفه‌شناسی است که ضمن یادآوری فداکاری‌های مثال‌زدنی دوران پر افتخار دفاع مقدس، اکنون نیز در جامعه، همه مردم ایران، کادر فداکار درمان به‌ویژه پرستاران را اسوه‌هایی ناب می‌دانند.

وی گفت: گیلان از نخستین استان‌هایی بود که از اوایل اسفند سال گذشته درگیر ویروس کرونا شد که با مدیریت منسجم، تلاش‌های مستمر و اتحاد همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی و مردم بر دشواری‌ها غلبه شد که یکی از این موفقیت‌ها، اجرای مطلوب طرح ملی بسیج همگانی مقابله با کرونا بود.

نماینده عالی دولت در استان گیلان افزود: طرح محله‌محور شهید قاسم سلیمانی تاکنون روند خوبی را در استان گیلان داشت و انتظار می‌رود که اجرای این طرح با جدیت ادامه داشته باشد تا اهداف مدنظر از اجرای این طرح محقق شود و همچنین توجه به پایش سلامت سالمندان و حفاظت از آن‌ها بسیار لازم و ضروری است.

وی ابراز داشت: موفقیت‌های به‌دست آمده با حمایت و همکاری‌ مردم بوده است و جامعه فهیم گیلان در مناسبت‌هایی همچون نوروز، سیزدهمین روز فروردین، مناسبت‌های مذهبی و دیگر آیین‌های ملی، با درک موقعیت پیش‌آمده برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار تلاش کردند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان خاطرنشان کرد: با تلاش‌های بسیار خدمتگزاران و همدلی و همکاری مردم پس از کنترل اوج بیماری در اسفندماه سال گذشته، همواره تعداد بیماران بستری و فوتی‌ها از میانگین کشوری پایین‌تر بود.

استاندار گیلان اعلام کرد: فرمانداران باید در جهت جلوگیری از شکل‌گیری موج جدیدی از بیماری به صورت مستمر رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به اقشار مختلف جامعه متذکر شوند.

وی بیان کرد: اکنون مانند همیشه نیازمند استمرار این همکاری‌ها هستیم به‌ویژه با توجه به در پیش بودن شب یلدا، مردم باید از شکل‌گیری اجتماعات انسانی و دورهمی‌های خانوادگی پرهیز کنند که این رفتار، حمایت و قدردانی عملی از پرستاران و البته حفظ سلامت بزرگان خانواده‌ها است.

زارع افزود: در جلسه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا به ریاست رئیس جمهوری اعلام شد که هیچ شهری در کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار ندارد و این درحالی است که قبلا چهار شهرستان در استان گیلان در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر بودند که این امر علاوه بر آنکه بسیار خوشحال‌کننده است به یقین نتیجه همت و همکاری خوب مردم می‌باشد.

استاندار گیلان گفت: در جلسه‌های مختلف ستاد استانی مدیریت کرونا ذکر شده است که این وضعیت پایدار و دائمی نیست و عادی‌انگاری و کم‌توجهی به مقررات بهداشتی موجب تکرار شرایط دشوار گذشته می‌شود بنابراین همه شهروندان و هم استانی‌ها باید همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی را مدنظر داشته باشند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان بیان کرد: با توجه به تجربه روزهای گذشته برای مقابله با ویروس کرونا باید سبک جدیدی از زندگی را برگزیده شود و تبیین و ترویج این سبک زندگی و الزامات کرونایی با برنامه‌ریزی و تولید محتوا باید توسط رسانه‌ها و کمیته فضای مجازی صورت گیرد.

زارع خاطرنشان کرد: در طی روزهای گذشته شاهد نقش‌آفرینی رسانه‌ها به‌ویژه فضای مجازی برای پرهیز مردم به برپایی دورهمی‌های خانوادگی به بهانه شب یلدا بوده‌ایم که استمرار این تولیدات رسانه‌ای بسیار ضروری است.

استاندار گیلان افزود: مراقبت از افراد سالمند و آسیب‌پذیر، یکی از مهمترین اصل‌های الزامات کرونایی و پروتکل‌ها است که همه افراد جامعه باید به آن توجه داشته باشند و رسانه‌ها نیز باید خطرات شکل‌گیری اجتماعات انسانی را هم برای بزرگترهای خانواده و هم برای جامعه تبیین کنند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان اظهار داشت: توجه به محدودیت‌های اعلام شده برای امشب و روز آینده از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا لازم است و رعایت قوانین وضع شده برای اصناف، بازاریان و اقشار مختلف مردم ضروری می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: استان گیلان به لحاظ زیرساخت‌های حوزه درمان از میانگین کشوری پایین‌تر است و یکی از شاخصه‌های سنجش این امر، نسبت تخت‌های بیمارستانی به جمعیت است که با وجود تجهیز بیمارستان‌های استان گیلان در طی ۹ ماه گذشته، همچنان با کمبود امکانات و تجهیزات روبرو هستیم.

استاندار گیلان ابراز داشت: کمبود نیروی انسانی و کمبود ساختمان‌های خانه بهداشت در استان گیلان نیز مورد توجه است که در صورت فراهم شدن شرایط لازم، این امکان وجود دارد که تا پایان دولت دوازدهم نسبت به تکمیل پروژه‌ها اقدام شود.

به گزارش تسنیم، در این جلسه علاوه بر رئیسان کمیته‌های ستاد استانی مدیریت کرونا، فرمانداران شهرستان‌های رشت، لنگرود، بندرانزلی و تالش نیز به بیان اقدامات انجام شده در آن شهرستان و اعلام وضعیت کنونی پرداختند.

انتهای پیام/