۲۶۰هزار سهامدار استان گیلان در سامانه «سجام» ثبت‌نام کرده‌اند
۲۶۰هزار سهامدار استان گیلان در سامانه «سجام» ثبت‌نام کرده‌اند

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان با بیان اینکه “همه سهامداران باید در سجام ثبت نام و احراز هویت شوند” گفت: تاکنون ۲۶۰هزار گیلانی سجامی شده‌اند.

به گزارش لنگرخبر، سیدرضا عظیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کل مشمولان سهام عدالت در گیلان یک میلیون و ۹۳۱ هزار نفر بوده که ۵۹  درصد این افراد یعنی یک میلیون و ۱۳۰ هزار نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کردند؛ این تعداد ۴۵ درصد جمعیت گیلان است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان گیلان تصریح کرد: در سهام عدالت درصدی از سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی به مشمولان اختصاص پیدا کرده که شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۰ شرکت غیربورسی هستند.

وی افزود: در روش مستقیم سهام شرکت‌های بورسی مستقیماً به پرتفوی مشمولان منتقل شده و این افراد باید مدیریت سهام خود را شخصاً بر عهده داشته باشند و در دارایی آن‌ها ثبت است اما در روش غیرمستقیم این سهام مستقیماً به دارایی افراد منتقل نشده است.

عظیمی گفت: یک شرکت سرمایه‌گذاری تحت عنوان شرکت سرمایه‌گذاری استان گیلان تأسیس شده و سهام ۳۶ شرکت مذکور در پرتفوی این شرکت قرار گرفته لذا مردم، سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استان گیلان هستند و آن شرکت یک سبد سهام را در اختیار دارد.

وی افزود: اگر سبد سهام در هر ۲ روش غیرمستقیم و مستقیم یکسان باشد در سوددهی تفاوتی وجود ندارد؛ با گذشت زمان افرادی که روش مستقیم را انتخاب کردند ممکن است شخصاً اقدام به خرید و فروش سهام کرده و سبدشان تغییر کند.

عظیمی تصریح کرد: شرکت سرمایه‌گذاری با انتخاب هیئت مدیره این توان را پیدا می‌کند که در طول زمان این سبد را مورد بازنگری قرار دهد و شرکت‌های دارای سودآوری بیش‌تر را شناسایی کرده و آن‌ها را وارد شرکت کند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان با بیان اینکه در ابتدای امر سودآوری ۲ روش فرقی ندارد گفت: در آینده بسته به اینکه مدیریت این سهام توسط هر کدام از روش‌ها به چه شکل انجام می‌گیرد قطعاً سودآوری نیز متفاوت می‌شود.

وی گفت: سجامی شدن ۲ مرحله مهم دارد که ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت است لذا تاکنون  ۲۶۰ هزار نفر از سهامداران استان گیلان در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شدند و افرادی هم فقط مرحله اول را انجام داده‌اند ولی احراز هویت نکردند.

عظیمی افزود: سامانه سجام فرآیند سهامداری را به سمت الکترونیکی شدن برده و به‌طور طبیعی هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد همچنین سود سرمایه‌گذاری نیز از طریق همین سامانه به حساب بانکی افراد واریز شده و نیاز به مراجعه و تجمعات از بین می‌رود.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان گفت: همچنین سهامداران از طریق این سامانه می‌توانند در انتخاب هیئت مدیره این شرکت مشارکت داشته باشند لذا انتخاب هیئت مدیره طی یک الی ۲ هفته آینده برگزار شده و اطلاع رسانی‌های لازم انجام می‌شود.

عظیمی با اشاره به اینکه خرید و فروش سهام منوط به سجامی شدن و احراز هویت است تصریح کرد: تا زمانی که افراد سجامی و احراز هویت نشدند نمی‌توانند سود را به شکل سهل و مستقیم دریافت کنند و باید مراحل طولانی و سختی را طی کنند.

وی عنوان داشت: لذا در مورد انتخاب هیئت مدیره نیز ۲۴ ساعت قبل از برگزاری انتخابات سایت بسته شده و  افرادی که تا قبل از آن در سامانه ثبت نام و احراز هویت کردند اجازه مشارکت در انتخابات را دارند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان گیلان خاطرنشان کرد: ۲۳  دی ماه برای برگزاری انتخابات درنظر گرفته شده البته اگر مجمع به حد نصاب خودش نرسد مجمع دوم با مهلت زمانی یک الی ۲ هفته‌ای برگزار می‌شود.

عظیمی افزود: در سال‌های ۸۴ الی ۸۶ که سهام عدالت بین افراد توزیع شد ۳ سبد مختلف یک میلیون تومانی، ۵۳۲ هزار تومانی و ۴۹۷ هزار تومانی را ارائه کرد لذا برای افرادی که سبد یک میلیون تومانی داشتند در سال  ۹۶ دولت اعلام کرد مبلغ سهام آن‌ها تا سقف ۵۳۲ هزار تومان پر شده است.

وی گفت: لذا برای اینکه این افراد سهام یک میلیون تومانی خود را داشته باشند باید مابه تفاوت را واریز کنند و افرادی که این مبلغ را واریز نکردند و یا نهاده‌های آن‌ها این کار را انجام ندادند سهام در سبد دوم ۵۳۲ هزار تومان تثبیت شده است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان گیلان خاطرنشان کرد: افرادی که قبلاً سهام داشته و در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کرده‌اند نیازی به ثبت نام مجدد ندارند و با همان کد قبلی می‌توانند اختیار مدیریت سهام خودشان را داشته باشند.

عظیمی در مورد مشکلات ورود به سامانه توسط برخی از سهامداران افزود: ممکن است این مشکلات ریشه فنی داشته و باید آن را در نوع مرورگر و یا تراکم بالای شبکه در زمان ورود کاربران جستجو کرد لذا ممکن است آدرس sejam.ir را اشتباه وارد کرده باشند.

وی با بیان اینکه در صورت انتخاب هر روش امکان اصلاح آن وجود ندارد گفت: با توجه به اینکه ۲ روش مستقیم و غیرمستقیم ساز و کار متفاوتی دارند لذا امکان اصلاح آن‌ها میسر نیست افرادی که روشی را انتخاب نکردند به‌طور خودکار در روش غیرمستقیم قرار می گیرند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان افزود: پس از برگزاری مجمع عمومی شرکت در دی ماه و یا بهمن ماه امسال میزان سود به تصویب رسیده و پس آن فرایند پرداخت انجام می‌شود و افرادی که در سجام ثبت نام کردند می‌توانند بسیار راحت تر این سود را دریافت کنند.

عظیمی با بیان اینکه سهامداری موضوع مهمی از لحاظ وضعیت اقتصادی فرد در بلند مدت است گفت: سهام عدالتی که در ابتدای امر به عنوان مثال یک میلیون بوده و اکنون ارزش آن به ۲۰ میلیون و یا بیش‌تر افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان داشت: فرهنگ سهامداری حائز اهمیت بوده و توصیه ما به مردم این است که در کوتاه مدت نسبت به فروش سهام اقدام نکنند با این وجود اگر کسی قصد فروش ان را داشت می‌تواند از طریق ثبت نام در سجام و احراز هویت نسبت به فروش سهام اقدام کند.

مدیرکل اقتصاد و دارایی گیلان  افزود: پس از مراحل مذکور فرد باید به کارگزاری مراجعه و کد بورسی را دریافت کند و پس از آن می‌تواند به هر طریقی که کارگزاری تعیین می‌کند اعم از حضوری یا غیر حضوری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند.

وی گفت: یکی از اقدامات انجام شده در خصوص ترغیب مردم به نگه‌داری سهام عدالت به‌وجود آمدن امکان توثیق سهام در بانک‌ها است و مردم در قبال این توثیق می توانند نسبت به دریافت تسهیلات و یا کارت بانکی از بانک‌ها اقدام کنند لذا بانک‌های کشور نیز درحال عقد قرارداد با سازمان بورس هستند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم