غفلتی که سیر صعودی مبتلایان به کرونا را درگیلان رقم می‌زند
غفلتی که سیر صعودی مبتلایان به کرونا را درگیلان رقم می‌زند

باوجود تلاش‌ها برای کنترل و مهار ویروس کرونا در گیلان و بهبود اوضاع طی چند هفته گذشته در استان، برخی‌ها بی‌خیال رعایت پروتکل‌های بهداشتی شده‌اند و آمارها نشان می‌دهد شمار افراد مبتلا و بستری در استان در حال افزایش است.

به گزارش لنگرخبر، پس از بهبود اوضاع کرونایی در گیلان و زرد شدن بسیاری از شهرستان‌ها، عادی انگاری برخی‌ها به چالش جدی برای مردم و مسؤولان تبدیل‌شده است.

با حضور در شهرها و مجامع مختلف متأسفانه افرادی مشاهده می‌شوند که علیرغم مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا، هشداری‌های پی‌درپی و بستری بستگانشان، همچنان از رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و یا حتی استفاده از ماسک تمرد می‌کنند.

این در حالی است که رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی و توصیه پزشکان یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون مورد اهتمام صاحب‌نظران و مردم قرارگرفته و باید  موردتوجه قرار بگیرد.

عده‌ای از مردم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بسیار نگران و ناراحت هستند از اینکه خودشان رعایت می‌کنند اما برخلاف تلاش آن‌ها، عده‌ای بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهر حاضر می‌شوند و به چرخه ویروس کمک می‌کنند.

آن‌ها معتقدند باید در شرایطی که واکسن کرونا در دسترس نیست، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی بیش‌ازپیش موردتوجه قرار بگیرد و به سیستم سلامت کشور و استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمک کرد.

البته برخی‌ها نیز از بعضی از ادارات و نهاد ها و کارگزاری‌های دولتی گله‌مندند از اینکه سیاست‌های اجرایی باسیاست‌هایی که دولت بر آن‌ها تأکید کرده در تعارض است و مردم بدون رعایت فاصله‌گذاری در کنار یکدیگر قرار و خدمات می‌گیرند که این خود مسئله‌ساز است.

اما در کنار افرادی که سهل‌انگار هستند، عده‌ای نیز وجود دارند که یا خود کرونا گرفته‌اند و یا دیده‌اند کسانی را که درگیر کرونا شده است. آن‌ها معتقدند کرونا با کسی شوخی ندارد و برایش مرز جغرافیایی و فقیر و غنی نیز فرقی نمی‌کند.

حالا بماند از نگرانی‌هایی که مردم استان به‌ویژه از ورود و تردد بی‌مورد مسافران در جای‌جای گیلان دارند. حضوری که در برخی از تخت‌های درمانی خود را نشان داده و مسافران و گردشگران زیادی را گرفتار تخت‌های بیمارستان‌ها کرده است.

مسؤولان زنگ هشداری را مجدداً در گیلان به صدا درآورده‌اند، آمارها نشان از افزایش احتمالی شیوع ویروس کرونا بوده و این یعنی اینکه روزهای نارنجی و قرمز در کمین ما گیلانی‌هاست.

به گفته دکتر نوروزی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر ۴۲۵ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان تحت مراقب قرار دارند.پ

به گفته وی، ۷۵ بیمار جدید تنها در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌ها بستری‌شده‌اند. دکتر نوروزی علاوه بر این آمار از وخامت حال ۹۵ نفر در ICU بیمارستان‌های استان خبر داده است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته دو شهر رودسر و لاهیجان نارنجی و فقط شفت آبی هست و کوچک‌ترین غفلتی می‌تواند استان ما را به سمت قرمز سوق دهد.

گفتنی است استان بسیار کوچک است و در کمتر از ۲۴ ساعت می‌توان از شرق تا غرب آن را طی کرد، ازاین‌رو وضعیت گیلان بسیار نگران‌کننده و شکننده است و به قول معاون فنی معاونت بهداشتی علوم پزشکی گیلان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اینکه خیال کنیم بیماری در گیلان فروکش کرده نگرانی دوچندان‌تری دارد.

نکته قابل‌توجه و اساسی اینکه باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم موردتوجه جدی قرار بگیرد چراکه بیماری کووید ۱۹ شوخی‌بردار نیست و هرکسی را درگیر می‌کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس