۴۱ پروژه آب و فاضلاب در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد
۴۱ پروژه آب و فاضلاب در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان گفت: ۴۱ پروژه آب و فاضلاب به ارزش ۵۹۸ میلیارد ریال دهه فجر در گیلان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش لنگرخبر، محسن حسینی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ابتدای انقلاب تنها در تعدادی از شهرها شبکه آب وجود داشته و در بخش روستایی تنها ۵ درصد از روستاهای گیلان از این نعمت برخوردار بودند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: اکنون درصد برخورداری بخش روستایی از شبکه آب در استان گیلان حدود ۷۷ درصد و در بخش شهری نیز حدود ۹۹ درصد است و این بیانگر تلاش هایی است که در این سال‌ها صورت گرفته و به شکل مستمر تداوم می‌یابد.

حسینی ابراز داشت: امسال در  دهه فجر ۴۱ پروژه را در نقاط مختلف استان گیلان به ارزش ۵۹۸ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسانیم با این طرح‌ها شاخص بهره‌مندی در بخش شهری ۰٫۰۱ درصد افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی که در طول سال در بخش روستایی احداث شده و در زمان‌های متفاوتی افتتاح شده و در دهه فجر و تا پایان سال افتتاح می‌شود مجموعاً سبب ۰٫۰۲ درصد افزایش شاخص بهره‌مندی در بخش روستایی گیلان می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان افزود: در بخش فاضلاب ۱۱ طرح نیمه تمام در مراکز شهرستان‌ها و ۶ طرح نیمه تمام نیز در بخش آب داریم؛ در بحث استفاده از ظرفیت بخش خصوصی استان گیلان اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی گفت: بزرگترین پروژه مربوط به بخش خصوصی در گیلان ارتقاء مدل اول و ساخت مدل دوم تصفیه‌خانه بزرگ گیلان بوده که به روش BOT توسط بخش خصوصی در حال اجرا بوده که قرارداد این پروژه در سال ۹۲ حدود ۱۶۸ میلیارد تومان به ارزش کنونی بیش‌از هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان از افتتاح پروژه مذکور در هفته سوم اسفندماه خبر داد و ابراز داشت: قرارداد BOT دیگری برای روستاهای شمالی شهرستان آستانه‌اشرفیه منعقد کردیم و ۱۲ روستا با این روش از تصفیه‌خانه بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه یک قرارداد BOO برای آب شیرین‌کن در غرب انزلی منعقد شده گفت: با استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ در حال پیگیری برای انجام بخشی از فاضلاب غازیان انزلی هستیم؛  از ظرفیت بند الف تبصره ۱۸ نیز برای تعویض ۲۸ هزار کنتور در سطح گیلان استفاده می‌شود.

حسینی افزود: در استان گیلان ۲ هزار و ۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که جامعه هدف ما برای تأمین آب آشامیدنی بوده و از این تعداد روستا تاکنون هزار و ۷۱۲ روستا تحت پوشش قرار گرفته و از آب آشامیدنی سالم بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان گفت: برنامه‌ریزی‌هایی به‌ویژه با تشکیل شرکت یکپارچه آب و فاضلاب که از اسفند سال گذشته ایجاد شد صورت گرفت و به‌دنبال این هستیم که با تأسیسات مشترک ۲ شرکت این کار را با سرعت بیشتری انجام دهیم.

وی افزود: تاکنون ۲۳ روستا به خطوط تصفیه‌خانه منتقل شده و ۲۲۶ روستا نیز شاهد افزایش کیفیت و کمیت بودند همچنین با استفاده از تزریق سالانه اعتبار از صندوق توسعه ملی تلاش می‌کنیم که هر سال بخشی از این روستاها را تحت پوشش قرار  دهیم و در هر سال ۲ درصد از روستاهای فاقد آب آشامیدنی تحت پوشش قرار می‌گیرند.

حسینی با بیان اینکه در استان گیلان بیش‌از ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب  و حدود ۱۲۶ هزار کیلومتر شبکه توزیع وجود دارد تصریح کرد: میزان هدر رفت خطوط پیوسته مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان اظهار داشت: امسال توانستیم در ۲ مرحله برای رفع نشت خطوط انتقال خط شرق رشت را رفع نشت کرده و یک مرحله نیز در شرق گیلان در حدود ۳۰ ساعت توانستیم رفع نشت این خطوط را انجام دهیم.

وی بیان کرد: در شهرهای مختلف برای پروژه‌هایی که وظیفه‌شان رفع نشت خطوط است قراردادهایی منعقد شده و در کنار آن افزایش سرعت نشت‌گیری و رفع حوادث باعث کاهش نشت‌ها در شبکه توزیع می‌شود با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به‌ویژه در شهر رشت رفع نشت با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

حسینی گفت: متناظر این قراردادها در روستاها نیز منعقد شده و برای اثربخشی بیشتر امسال هر شهرستان یک پیمانکار مجزا برای رفع نشت دارد؛ واحد ارتباطات مردمی شرکت آب و فاضلاب گیلان با شماره ۱۲۲ به صورت ۲۴ ساعته آماده دریافت گزارش حوادث است.

وی افزود: در گیلان ۴ تصفیه‌خانه داریم و پساب این تصفیه‌خانه‌ها پس از دریافت استانداردهای لازم به آب‌های پذیرنده تخلیه می‌شود در حال حاضر هیچ درخواستی از سوی مصرف‌کنندگان برای دریافت این پساب‌های تصفیه شده وجود نداشته و دلیل آن نیز دسترسی راحت و آسان به آب مورد نیاز در بخش کشاورزی و صنعت است.

حسینی گفت: در استان‌هایی که سطح آب زیرزمینی پایین است  مشترکان زیادی برای استفاده از پساب تصفیه شده وجود دارد اما در استان گیلان بخش صنعت دسترسی بسیار آسانی به آب زیر زمینی داشته و از لحاظ اقتصادی نیز استفاده از پساب تصفیه شده برای صنعتگران مقرون به صرفه نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان تصریح کرد: وزارت نیرو طرحی را آغاز کرده که مشترکینی که کمتر از یک سوم الگوی مصرف، مصرف داشتنه باشند که میزان آن در گیلان ۵ مترمکعب است جز مشترکین کم مصرف بوده و در یک دوره برای آن مشترک هیچ هزینه‌ای در قبض درج نمی‌شود.

وی گفت: مبلغ بخشودگی در شهرهای مختلف متفاوت بوده و از هزار و ۴۰۰ تومان تا ۲ تومان است و همچنین ۲ هزار تومان آبونمان نیز در این مبلغ لحاظ می‌شود؛ در حدود ۱۰۴ هزار از مشترکین گیلانی که ۱۱ درصد از مشترکین استان را تشکیل می‌دهند مشمول این طرح شده و برایشان قبض صفر صادر می‌شود.

حسینی افزود: مشترکین به ۴ دسته کم مصرف، خوش مصرف، پر مصرف و بد مصرف تقسیم می‌شوند و تلاش ما بر این است که مشترکانی را که ۲ برابر الگوی مصرف، مصرف می‌کنند را با ارسال پیامک و تبلیغات به کاهش مصرف ترغیب کنیم.

وی گفت: هدف از این طرح  این است که آب برای مشترکینی که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند رایگان بوده و همچنین جایزه‌ای نیز برای مشترکین کم مصرف محسوب می‌شود؛ گیلان جزو استان‌های پر آب کشور بوده اما باید به سمت مدیریت آب‌ها  قدم برداریم و به جای حفر چاه‌های جدید می‌توانیم با مدیریت مصرف منابع آب را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم