شیوع کرونای انگلیسی در استان گیلان دور از ذهن نیست

دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از احتمال شیوع کرونای انگلیسی در استان گیلان خبر داد.

به گزارش لنگرخبر، مسعود نوروزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیماری کرونای جهش یافته یا کرونای انگلیسی با کرونای قبلی تفاوت‌هایی دارد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: نخستین تفاوت در شدت سرایت این بیماری بوده و کرونای انگلیسی شدت سرایت بسیار بیشتری نسبت به کرونای قبلی دارد.

نوروزی خاطرنشان کرد: با استناد بر آمار بستری‌شدگان کرونای جهش یافته انگلیسی کودکان، نوجوانان، جوانان و افراد سنین پایین را بیشتر از سایرین درگیر می‌کند.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ابراز داشت: علائم این بیماری شدیدتر بوده و در بازه زمانی کوتاه‌تری بروز پیدا می‌کند و همچنین منجر به مرگ و میر نیز می‌شود.

نوروزی عنوان داشت: بنابراین این موارد می‌طلبد که شهروندان توجه و حساسیت بیشتری نسبت به پروتکل‌های بهداشتی داشته و از انتشار این ویروس  در استان جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون مورد مثبتی از ابتلا به کرونای انگلیسی در استان گیلان مشاهده نشده تصریح کرد: با توجه به درگیر شدن سایر استان‌ها احتمال سرایت آن به گیلان نیز وجود دارد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری مانند همان کرونای قبلی است با این تفاوت که دستورالعمل‌های بهداشتی باید شدیدتر رعایت شود.

نوروزی عنوان داشت: شهروندان جداً از حضور و رفت و آمدهای غیرضروری در شهر و حضور در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها پرهیز کنند.

وی خاطرنشان کرد: اشخاص آسیب‌پذیر مانند افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، خانم‌های باردار و سالمندان حدالامکان در منزل مانده و جز برای موارد بسیار ضروری از منزل خارج نشوند.

نوروزی افزود: شهروندان باید زدن ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یک و نیم متر، شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و عدم تجمع در مکان‌های در بسته و فاقد تهویه را به جد رعایت کنند.

وی با از آخرین آمار کرونا در گیلان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۵۹ نفر از بیماران در ۲۴ ساعت گذشته به آمار افزوده شده‌اند گفت: ۶۵ نفر از این افراد به علت وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

انتهای پیام/