پیاده‌روهای لنگرود در تسخیر اصناف و دست‌فروشان/دلیل تأخیر در ساماندهی چیست؟
پیاده‌روهای لنگرود در تسخیر اصناف و دست‌فروشان/دلیل تأخیر در ساماندهی چیست؟

مسئله سد معبر صرفاً مربوط به دست‌فروشان که برای امرارمعاش خانواده خود به دنبال روزی حلال هستند نیست بلکه برخی از مغازه‌داران اصناف مختلف و نمایشگاه‌های اتومبیل و حتی برخی از شهروندان با پارک خودرو در پیاده‌رو جلوی عبور و مرور شهروندان را گرفته و شاید بتوان گفت پیاده‌روها توسط اصناف و دست‌فروشان و برخی مردم اشغال‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی لنگرخبر، لنگرود ازجمله شهرستان‌هایی است که به بازار محلی و انصاف کسبه آن در کل استان معروف بوده و مردم دیگر شهرستان‌ها خریدهای خود را در این شهرستان انجام می‌دهند.

لنگرود دارای دو بازار معروف در روزهای شنبه و چهارشنبه است که در سال‌های دور در بازار حسینیه و کوزه فروشان برگزار می‌شد ولی بعدها شهرداری لنگرود، پارک بازار را ایجاد کرد تا کسبه و دست‌فروشان را در آن محل ساماندهی و کسبه هم مشکل مکانی نداشته باشند.

بعد از گذشت چند سال بسیاری از کسبه و دست‌فروشان، پارک بازار را به‌عنوان مکانی جهت برپایی روز بازار شنبه و چهارشنبه به رسمیت شناختند ولی برخی دیگر هم بودند که به هر دلیلی پارک بازار را به‌عنوان محلی امن و مناسب برای کاسبی نپذیرفتند و بساط خود را در پیاده‌روهای مرکز شهر پهن کردند که همین موضوع مردم و شهرداری و مغازه‌داران را دچار مشکل کرد.

طبیعتاً اجناس و لوازم دست‌فروشان به دلیل نداشتن برخی هزینه‌های جاری مانند اجازه مغازه، مالیات، هزینه‌های آب و برق و گاز و غیره نسبت به اجناس مغازه‌داران ارزان‌تر بود که طبیعیست هر خریداری به سمت محصول ارزان‌تر می‌رود که این موضوع موجب گلایه مغازه‌داران شده و کسب‌وکار آنان را با مشکل مواجه کرده و دیده‌شده برخی کرکره مغازه خود را پایین کشیده و بساطشان را در پیاده‌رو مانند دست‌فروشان پهن کردند تاکمی از هزینه‌های آنان کمتر شود.

مشکل دیگر دست‌فروشی در پیاده‌روها، مشکل تردد برای مردم است که نمی‌توانند از عبور و مرور عادی استفاده کنند و از یک‌سو اجناس مغازه‌داران و از سوی دیگر اجناس دست‌فروشان پهن‌شده و پیاده‌رو چندم‌تری به یک دالان تبدیل‌شده که مردم باید زیک زاک از آن عبور کنند.

نظر شهرداری و شورا نیز از ایجاد پیاده‌رو و هزینه برای سنگ‌فرش و روشنایی و زیباسازی، استفاده مردم و گردشگران و در جهت سیمای بصری است که توسط مغازه‌داران و دست‌فروشان اشغال‌شده است که شهرداری نیز در این راستا اقدام به جمع‌آوری بساط دست‌فروشان می‌کند که وظیفه واحد سد معبر است که البته طبق قانون این کار انجام می‌شود ولی در طی چند سال اخیر هر بار که مأموران سد معبر شهرداری اقدام به جمع‌آوری بساط در پیاده‌رو کردند با پدیده دوربین و ضبط صحنه‌ها و غیره مواجه شدند.

گرچه ممکن است برخورد با دست‌فروشان و جمع‌آوری بساط از سطح پیاده‌روها با رعایت عدالت توسط مأموران انجام نشود ولی باید پذیرفت که آن مأمور نیز همنوع ما بوده و صرفاً وظیفه خود را در چارچوب دستور مافوق و اجرای قانون انجام می‌دهد و هیچ‌کس هم از قانون بالاتر نیست.

البته این موضوع صرفاً مربوط به لنگرود نیست و در کل کشور کلیپ‌های زیادی با عنوان برخورد مأمور شهرداری با دست‌فروش در فضای نت وجود دارد ولی کمتر کسی به مقوله قانونی اصل مسئله توجه کرده و همه مسائل را به مسائل و مشکلات اقتصادی به‌خصوص در چند سال اخیر گره می‌زنند.

متأسفانه به دلائل گوناگون شاهد شرایط سخت اقتصادی طی چند سال اخیر هستیم که اقشار ضعیف جامعه متحمل فشارهای بیشتری هستند و هرگونه ساماندهی با دست‌فروشان توسط نهادها در کل کشور با مشکل مواجه شده چراکه برخی جریانات مسیر را به سمت دیگری سوق می‌دهند تا نهادها را روبروی مردم قرار دهند که در این شرایط هر دستور و صورت‌جلسه‌ای متوقف می‌شود.

شاید مقوله دست‌فروشان در شهرستان لنگرود بیشتر از سایر شهرستان‌ها مشهود باشد چراکه این افراد دقیقاً در پیاده‌روهای مرکز شهر در حال کاسبی هستند و این مقوله در دیگر شهرستان‌های هم‌جوار به‌هیچ‌عنوان مشاهده نمی‌شود.

از طرفی مدیریت بد شهرداری و شورا در زمان ساخت پارک بازار موجب شد تا بسیاری از مغازه‌ها به‌جای آنکه به کسبه برسد به پیمانکاران انجام دهنده این پروژه به‌جای برخی هزینه‌ها داده شود و برخی دیگر نیز توسط افراد سرمایه‌دار خریداری و به مکان‌های متروکه‌ای تبدیل شد و پارک بازار که قرار بود موجب ساماندهی دست‌فروشان شود خود به مکانی خالی از کسبه و انباری تبدیل شد.

در حال حاضر بازار روز شنبه و چهارشنبه در خیابان پارک بازار انجام می‌شود که طی چند سال گذشته نیز جمعه‌بازار نیز ایجادشده که کسبه از کل استان و بعضاً استان‌های دیگر نیز در روز جمعه کاسبی می‌کنند که البته خود جمعه‌بازار نیز مسئله دیگری است که در سر فرصت در این زمینه باید بحث شود ولی همچنان شاهد حضور دست‌فروشان در مرکز شهر هستیم که یکی از دلائل عدم رغبت دست‌فروشان از پارک بازار دوری راه است که ظاهراً این فرضیه کمی اشتباه است چراکه سه بازار روز شنبه، چهارشنبه و جمعه گویای استقبال مردم از این بازار است و از طرفی خطوط ویژه تاکسی نیز برای رفت‌وآمد به پارک بازار در نظر گرفته‌شده است.

کارشناسان بازار کار و اقتصاد نیز معتقدند در مقابل تمام مشکلات اقتصادی، پدیده دست‌فروشی، مشکلات اجتماعی بی‌شماری را هم ایجاد می‌کند که به‌عنوان نمونه علاوه بر اینکه بازار کار کشور را با چالش روبه‌رو می‌کند، ناهنجاری‌های اجتماعی را در کشور شکل می‌دهد که سد معبر و مزاحمت در امکان عمومی و غیره یکی از جدی‌ترین آن‌ها است.

در این زمینه، قانون برای جلوگیری از ناهنجاری‌ها و همچنین حمایت از کسب‌وکار و کمک به دست‌فروشان قوانینی را در نظر گرفته و شهرداری‌ها را موظف به جانمایی برای دست‌فروشان کرده که طبق برنامه‌ریزی‌های شهری، پارک بازار برای شهر لنگرود در نظر گرفته‌شده ولی با مشکلاتی که در بالاتر ذکر شد مواجه هستیم.

مدیریت شهرداری و شورای شهر دور چهار و پنجم لنگرود نیز طی چند سال اخیر در جلسات مختلف و گفت‌وگو با رسانه‌ها صحبت از ساماندهی و جانمایی مکانی برای دست‌فروشان و شناسنامه‌دار کردن آنان گفته‌اند ولی نه‌تنها این موضوع تاکنون ابتر مانده بلکه شاهد گسترش روزانه دست‌فروشان در مرکز شهر و حتی در کمربندی و حاشیه خیابان‌ها توسط وانت‌ها و نسیان‌ها هستیم که این موضوع علاوه بر همه موارد گفته‌شده، خطرات تصادفات حاشیه خیابان و دیگر خطرات را نیز به همراه دارد.

البته مسئله سد معبر صرفاً مربوط به دست‌فروشان که برای امرارمعاش خانواده خود به دنبال روزی حلال هستند نیست بلکه برخی از مغازه‌داران اصناف مختلف و نمایشگاه‌های اتومبیل و حتی برخی از شهروندان با پارک خودرو در پیاده‌رو جلوی عبور و مرور شهروندان را گرفته و شاید بتوان گفت پیاده‌روها توسط اصناف و دست‌فروشان و برخی مردم اشغال‌شده است.

غلامرضا منصفی رئیس شورای شهر لنگرود در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان لنگرود در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ گفته بود: در دوره چهارم شورای شهر، چند بار طرح جمع‌آوری سد معبر در لنگرود آغاز شد ولی به دلیل رخدادهای شهری یا کشوری نظیر تجمعات در بهمن‌ماه این طرح متوقف شد ولی طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح از خردادماه همان ۱۳۹۷ آغاز می‌شود.

منصفی همچنین در چندین جلسه شورای شهر در سال جاری نیز درباره جمع‌آوری سد معبر و ساماندهی دست‌فروشان مطالبی را مطرح کرد که تیتر رسانه‌ها شده بود ولی تاکنون اقدام عملی دیده نشده است.

سید مهدی رجایی شهردار لنگرود نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها، سد معبر را یک معضل بزرگ برای مدیریت شهری دانست و برای حل این مسئله مدعی است که نیاز است همه ادارات و نهادها و البته مردم و کسبه همکاری کنند.

باید دید که این حرف‌وحدیث‌ها درباره سد معبر و وعده‌های پیگیری شهرداری و شورای شهر لنگرود برای ساماندهی و تمیز کردن پیاده‌روها تا چه زمانی از مرحله حرف به مرحله اجرا درخواهد آمد تا هم دست‌فروشان بتوانند نسبت به کسب روزی خود فعالیت کنند و هم شاهد رفت‌وآمد بدون مشکل در پیاده‌روهای شهر لنگرود باشیم.

انتهای پیام/