دیدگاه کاملاً اقتصادی به کتاب درست نیست/ بررسی مشکلات حوزه نشر و عرضه کتاب

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر حمایت از ناشران و کتاب‌فروشان، گفت: دیدگاه کاملاً اقتصادی به کتاب درست نیست. به گزارش لنگرنیوز ، سید عباس صالحی بعد از ظهر امروز در جمع فعالان شبکه تولید و توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (خوشه)، با اشاره به مشکلات حوزه کتاب، اظهار کرد: باید […]

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر حمایت از ناشران و کتاب‌فروشان، گفت: دیدگاه کاملاً اقتصادی به کتاب درست نیست.

به گزارش لنگرنیوز ، سید عباس صالحی بعد از ظهر امروز در جمع فعالان شبکه تولید و توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (خوشه)، با اشاره به مشکلات حوزه کتاب، اظهار کرد: باید سه مقوله در بررسی مشکلات حوزه کتاب بررسی شود.

وی با بیان اینکه دقت در نشر کتاب‌ها، نگاه به کتاب به عنوان کالا و خواندن کتاب سه حوزه درگیری با کتاب است، افزود: چند گروه در حوزه مکتوب فعالیت دارند که پدیدآورندگان، ناشران، تولیدکنندگان و کتاب‌فروشان و مصرف‌کنندگان از جمله این گروه‌ها هستند که هر یک دارای معایب و محاسنی هستند.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد با اشاره به حمایت از ناشران کتاب، گفت: سعی شده با برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در سطح کشور و استان‌ها مشکلات فروش و عرضه کتاب‌ها را کمتر کنیم.

صالحی تصریح کرد: نمایشگاه‌های کتاب به صورت تخصصی و عمومی در حوزه‌های مختلف برگزار شد و یکی از مشکلات نمایشگاه‌ها بن‌های خرید است که با توجه به مشکلات بن تا آخرین لحظه برگزاری نمایشگاه اخیر مخالفتی با پرداخت بن وجود داشت.

وی ایجاد نمایشگاه‌های کتاب را سبب تضعیف شبکه فروش سنتی کتاب دانست و گفت: با ایجاد مجتمع‌های نشر کتاب می‌توان در خصوص نشر و فروش کتاب‌ها می‌توان نشرهای مکتوب را تجمیع کرد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با تصریح بر اینکه ساخت مجتمع‌های نشر کتاب نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یا دولتی است، افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای علاوه بر فواید دارای عیوبی نیز هستند چرا که این نوع فروشگاه‌ها نوعی مقابله با کتاب‌فروشی‌های سنتی است و ما نباید شبکه‌های سنتی فروش کتاب‌ها در بازار را برهم بریزیم.

وی با بیان اینکه کتاب‌فروشی‌های سنتی هم دارای عیوبی هستند، گفت: تعداد زیادی از کتاب‌ها را در فضای کوچکی برای فروش عرضه می‌کنند.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه باید فرهنگ کتابخوانی در جامعه نهادینه شود، تأکید کرد: بین ناشران و فروشندگان باید هم‌افزایی وجود داشته باشد و نگاه‌ها نباید کاملا اقتصادی باشد.

صالحی با تأکید بر حمایت از ناشران و کتاب‌فروشان، گفت: دیدگاه کاملاً اقتصادی به کتاب درست نیست.