تعلل دولت در تدوین آئین نامه اجرایی مداخلات روانی در جامعه
تعلل دولت در تدوین آئین نامه اجرایی مداخلات روانی در جامعه

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با انتقاد از نبود ساختار قانونی مشخص برای حضور روانشناسان در بحران گفت: دولت هنوز آئین نامه اجرایی مداخلات روانی در جامعه را تدوین نکرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، عباسعلی اللهیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سابقه فعالیت های مشاوره و روانشناسی در بحران در کشور افزود: اولین حضور روانشناسان در بحران به زلزله ورزقان برمی‌گردد که در آن مورد ۱۰ تیم روانشناسی به محل اعزام شدند.

وی در خصوص واکنش مسئولان به ورود روان‌شناسان به حوزه بحران ادامه داد: در این حادثه از ورود پنج تیم ابتدایی روانشناسان به محل حادثه جلوگیری شد اما وقتی روانشناسان موفق به حضور شدند و مردم اثرات مثبت حضور آنها را مشاهده کردند، موجی از استقبال مردمی برای انجام مشاوره به وجود آمد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با انتقاد از نبود ساختار مشخص برای حضور روانشناسان در بحران گفت: در حالی که حضور پرستار و پزشک و امدادگر در بحران تعیین شده است، اما هنوز ساختار مصوبی برای حضور روانشناسان وجود ندارد.

اللهیاری با اشاره به خلاء قانونی در زمینه مداخلات روانشناسی در بحران گفت: مجلس باید در این زمینه ورود کند و در صورت نیاز مصوباتی را انجام دهد. همچنین دولت باید در زمینه آسیبهای روانی در بحرانها اقدامات و پیش بینی های لازم را انجام دهد و بپذیرند که حضور روانشناس به اندازه پزشک در هنگام بحران ضروری است.

وی با یادآوری حضور روانشناسان در کنار خانواده های شهدای حادثه منا اضافه کرد: اقدامات موردی سازمان نظام روانشناسی، نشان از موفقیت سازمان در مداخلات در بحرانها دارد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه بندی برای آسیبهای اجتماعی و مداخلات روانی در جامعه ارائه شده و در آن بر الزامی شدن آموزش سلامت روان به کودکان، نوجوانان و جوانان و آموزشهای پیش، حین و پس از ازدواج تاکید شده است اما این بند شامل مداخلات در بحران نیست. دولت موظف بود در شش ماه نخست امسال آئین نامه اجرایی این بند را مصوب کند اما تاکنون اقدامی انجام نشده است.

به دلیل نبود بیمه خدمات سلامت روان، مراجعه خانواده ها به این مراکز با استقبال مواجه نمی شود در حالی که اگر بیمه خدمات سلامت روان اجرا شود، شاهد حضور بیشتر مراجعان خواهیم بود.

اللهیاری افزود: وزارت کشور، ستاد مدیریت بحران دارد اما در هیچکدام از بحرانهای گذشته مسئولان این ستاد از سازمان نظام روانشناسی برای مداخله و مشاوره درخواست همکاری نداده اند و مشاوران ما در تمامی عرصه ها به صورت خودجوش وارد شده اند.

وی با اشاره به برگزاری همایش سراسری روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه در اسفندماه گفت: امیدواریم این تجربه مشترک به اصلاح قوانین و ساختارها منجر شود.