۶۸ درصد مطالبات چایکاران شمال پرداخت شد
۶۸ درصد مطالبات چایکاران شمال پرداخت شد
رئیس سازمان چای کشور گفت:‌ به‌طور میانگین ۶۸ درصد از مطالبات چایکاران مربوط به قدرالسهم دولت و کارخانجات به حساب آنان واریز شده و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، حبیب جهانساز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ تاکنون میزان برداشت برگ سبز چای در دو استان‌ شمالی یعنی گیلان و مازندران روند خوبی داشته به طوری‌که از آغاز فصل برداشت تاکنون بالغ بر ۲۷۱ هزار تن برگ سبز از کشاورزان خریداری شده است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان این نکته که ۹۰ درصد کارخانجات فرآوری چای در استان گیلان واقع شده‌اند افزود:‌ در حال حاضر با توجه به ادامه داشتن برداشت برگ سبز چای توسط کشاورزان شمالی،‌ ۴۶ کارخانه جهت تحویل محصول باز بوده و مشغول فعالیت هستند.

جهانساز با اشاره به به وجود ۸ کارخانه چایسازی در مازندران و فعالیت آنها در عرصه استحصال چای خشک عنوان کرد: این تعداد از کارخانجات و واحدهای فرآوری برگ سبز چای و تولید چای خشک در شهرهایی نظیر تنکابن،‌ رامسر و کلارآباد استان مازندران واقع شده‌اند.

وی میزان برگ سبز برداشت شده و نوع آن‌ها توسط چایکاران شمالی را نیز برشمرد و ابراز داشت:‌ تاکنون بالغ بر ۳۷ هزار و ۸۲ تن برگ سبز درجه یک و ۳۸ هزار و ۷۸۸ تن برگ سبز درجه دوم از باغات دو استان گیلان و مازندران برداشت و به کارخانجات تحویل داده شده است.

رئیس سازمان چای کشور ارزش ریالی این میزان برگ سبز خریداری شده از چایکاران را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌ ۱۶۴ میلیارد و ۸۳۳ میلیون تومان ارزش ریالی این مقدار از محصول خریداری شده است که باید نسبت به پرداخت وجوه آن به کشاورزان شمالی اقدام شود.

جهانساز با ابراز اینکه امسال خرید برگ سبز چای به نسبت سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است بیان داشت:‌ قدرالسهم پرداختی کارخانجات فرآوری چای ۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که تاکنون نسبت به پرداخت حدود ۳۸ میلیارد و نیم آن اقدام کرده‌اند.

وی کل وجوه پرداختی به کشاورزان را تاکنون حدود ۱۰۷ میلیارد و نیم اعلام کرد و ابراز داشت:‌ قدرالسهم پرداختی دولت و سازمان چای نیز به میزان ۶۸ میلیارد تومان رسیده که با این احتساب دولت تاکنون نسبت به پرداخت حدود ۷۴ درصد از سهم خود به چایکاران اقدام کرده است.

رئیس سازمان چای کشور از استحصال حدود ۱۷ هزار تن چای خشک در کارخانجات فرآوری چای خبر داد و اظهار داشت:‌ به طور میانگین ۶۸ درصد از مطالبات چایکاران مربوط به قدرالسهم دولت و کارخانجات به حساب آنان واریز شده است و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/