ماجرای ارزهایی که به بازار تزریق نمی شود
ماجرای ارزهایی که به بازار تزریق نمی شود
سوال اینجاست که کدام یک از صادرکنندگان غیرنفتی، ارز خود را به بازار عرضه نمی کنند و یا با تأخیر این کار را انجام می دهند.

به گزارش لنگرخبر، تسنیم نوشت: سالانه بالغ بر ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که از این رقم حدود ۱۲ میلیارد دلار مربوط به صادرات پتروشیمی ها است. در واقع سهم محصولاتی که از طریق مجتمع های پتروشیمی صادر می شود در مجموع صادرات غیرنفتی کشور چیزی در حدود ۲۶ تا ۳۰ درصد است.

این سهم ۳۰ درصدی صادرات پتروشیمی ها در مجموع صادرات غیرنفتی کشور در طول سال با اندکی تغییر با روند تقریبا ثابتی برقرار است.

این روزها بحث تزریق ارز پتروشیمی ها به بازار ثانویه سامانه نیما داغ است و انتقادهای متعددی از چرایی تأخیر در تزریق ارز توسط پتروشیمی ها مطرح شده و برخی کسری ارز در بازار را به پتروشیمی ها نسبت می دهند، این درحالی است که با وجود سهم ۳۰ درصدی پتروشیمی ها در صادرات غیرنفتی کشور، در یک ماه اخیر (۱۶ مرداد تا ۱۹ شهریور ۹۷) ۷۳ درصد ارز تزریق شده به بازار ثانویه توسط پتروشیمی ها صورت گرفته است.

رئیس جمهور هفدهم شهریورماه سال جاری انتقادهای تندی را نسبت به صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما تزریق نمی‌کنند مطرح کرد. حجت الاسلام روحانی در جشنواره شهید رجایی با بیان اینکه، “من به‌عنوان رییس دولت اعلام می‌کنم که بخشی از التهابات داخلی است”، تأکید کرده بود: “صادرکننده های دولتی و خصولتی ارز صادراتی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهد، صبر می‌کند ۴۸ ساعت دیرتر می‌دهد و این کار خیانت به کشور است.”

در نمودار بالا مشخص است که همواره تزریق ارز پتروشیمی ها (با سهم ۳۰ درصدی در صادرات غیرنفتی) بیشتر از تزریق ارز سایر صادرکنندگان بوده و تنها در روز هجدهم ( روز بعد از تذکر جدی رئیس جمهور) تزریق ارز سایر صادرکنندگان با میزان تزریق ارز توسط پتروشیمی ها برابر شده است.

سوخت های معدنی، آهن و فولاد، محصولات نباتی، محصولات معدنی، محصولات غذایی، محصولات مکانیکی و … دیگر بخش های صادرات غیرنفتی کشور را شامل می شوند که سهمی حدودا ۷۰ درصدی در صادرات غیرنفتی دارند. حال سوال اینجاست که کدام یک از صادرکنندگان این بخش ها، ارز خود را به بازار عرضه نمی کنند و یا با تأخیر این کار را انجام می دهند و رسیدگی به این مسئله مهم، پشت انتقادهای مکرر به پتروشیمی ها مخفی و مغفول مانده است.

انتهای پیام/