تحریم شورای امنیت نداریم/ ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسب است
تحریم شورای امنیت نداریم/ ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسب است

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص عبور از تحریم‌ها گفت: منظور ایشان این است که شرایط بدتر از این نخواهد شد.

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج ‌لاهوتی در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری آنا با اشاره به این‌که آمریکا قدرتی برای تضعیف اقتصاد ایران ندارد، گفت: برای شرایط مختلف، حتی فراتر از این تحریم‌ها آماده هستیم.

وی اضافه کرد: اقدام‌های لازم در چارچوب تنظیم دقیق منابع و مصارف ارزی انجام‌گرفته و وضع ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد.

لاهوتی به حرف‌های بیهوده مسئولان آمریکایی که فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند اشاره کرد و افزود: متأسفانه آمریکایی‌ها در این بخش از پیش‌بینی‌های خود شکست خوردند و خود آنها مجبور شدند برای هشت کشوری که بزرگ‌ترین خریداران نفتی ایران بودند، مجوز خرید صادر کند.

نماینده لنگرود در خانه ملت به سخنان رئیس‌کل بانک مرکزی که اعلام کرده برای فراتر از تحریم‌ها برنامه داریم، گفت: منظور ایشان این است که شرایط بدتر از این نخواهد شد چون آمریکا فراتر از تحریم پیش رفته است.

وی اضافه کرد: ما در گذشته دو نوع تحریم داشتیم یکی شورای امنیت و دیگری تحریم آمریکا که در این دوره از تحریم، تحریم قانونی شورای امنیت نداریم و به‌علاوه این‌که جای ایران با آمریکا عوض ‌شده است.

لاهوتی افزود: قبلاً آمریکایی‌ها با دیگر کشورهای بزرگ دنیا متحد و علیه ایران بودند اما خوشبختانه شرایط عوض شد و آمریکایی‌ها سیاست‌های تحریمی را به‌تنهایی دنبال می‌کنند.

نماینده خانه ملت گفت: با انسجام خوبی که در کشور داشتیم توانستیم از جنگ روانی اقتصادی که آمریکا تدارک دیده بود عبور کرده و فضای خوبی را در کشور حاکم کنیم.

وی سیاست‌های دور دوم ریاست روحانی در عرصه اقتصاد را مثبت ارزیابی کرد و افزود: طبیعی است در هر دولتی یک نقطه قوت و یک نقطه منفی وجود دارد و نمی‌توان تمام مشکلات به وجود آمده را به‌ پای دولت نوشت.

لاهوتی گفت: لازم است از تولیدکنندگان داخلی حمایتی شود تا آنان بتوانند فضای رقابتی سالمی را به وجود آورند.

نماینده لنگرود در مجلس در ادامه سخنانش با انتقاد از ارائه تسهیلات ارزی به مسافران گفت: وظیفه دولت تأمین کالاهای اساسی موردنیاز کشور است در ابتدای نابسامانی‌های ارزی متأسفانه دولت در بازار ارز مداخله و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را برای همه نیازهای مردم ازجمله مسافرت تسری داد؛ در صورتی‌که این میزان تأمین ارز امکان‌پذیر نبود. خوشبختانه در اصلاحات انجام‌گرفته دولت فقط ارز مورد نیاز کالاهای اساسی که میزان آن از ۱۵ میلیارد دلار سال افزایش پیدا نمی‌کند به همان میزان پرداخت بقیه نرخ ارز را به بازار محول کرد.

وی در پایان سخنانش به اشتباهات معاون اول رئیس‌جمهوری در دخالت بازار ارز اشاره کرد و افزود: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات جهانگیری ورود به بازار ارز بود که نباید مداخله می‌کرد و باید اجازه می‌داد نوسانات ارزی توسط خود بازار بهبود می‌یافت.

 انتهای پیام/