تأکید بر ترویج وقف مشارکتی در استان/وقف می‌تواند خلأهای بزرگ کشور را حل کند
تأکید بر ترویج وقف مشارکتی در استان/وقف می‌تواند خلأهای بزرگ کشور را حل کند

در همایش یاوران وقف در لنگرود به ترویج و گسترش فرهنگ وقف اشتراکی تأکید شد تا مردم بیشتری در این امر خیر شرکت داشته باشند.

به گزارش لنگرخبر، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان عصر امروز در همایش یاوران وقف در کانون زینبیه لنگرود یکی از برکات انقلاب احیای موقوفات بافرمان امام خمینی (ره) بود اظهار کرد: یکی از مشکلات موجود این است که کمتر به اوقاف پرداخته می‌شود که موجب شده دشمن هم‌ از آن سوءاستفاده کنند.

وی با بیان اینکه وقف دارای دایره بزرگی است‌ که شامل همه مسائل بشر می‌شود گفت: یکی از مشخصه اصلی موقوفات جهان‌شمول بودن آن است که واقف نیز همیشه در روح و روان مردم ماندگار است و مردم از اثرات وقف بهره‌مند می‌شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده با بیان اینکه هنوز در تراز وقف حمایت نشدیم افزود: وقف می‌تواند خلأهای بزرگ کشور را در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اشتغال حل کند که نیاز است مجلس و دولت در این‌ زمینه برای قانون گذاری و اجرای آن حساسیت بیشتری خرج دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به توجه ویژه اوقاف به وقف مشارکتی بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصادی امکان وقف توسط یک فرد سخت است ولی تعدادی از افراد می‌توانند زمینی را باهم وقف مشارکتی کنند تا مردم از آن بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه وقف اشتراکی باید گسترش داده شود تصریح کرد: اوقاف به دنبال تصاحب موقوفات نیست بلکه به‌عنوان ناظر به دنبال گسترش نهضت وقف در شهرستان و استان است تا به کمک اثرات وقف برخی از مشکلات جوانان و نیازمندان حل شود.

علیزاده با بیان اینکه از اول انقلاب تا سال ۱۳۹۰ در گیلان، ۱۸۴ وقف جدید ثبت شد گفت: از سال ۹۰ تاکنون در استان گیلان بیش از ۲۰۰ وقف جدید ثبت شد که شاهد رشد چشمگیری در هفت سال گذشته بودیم که این نهضت وقف باید ادامه داشته باشد‌.

مبارزه اوقاف با خرافه‌پرستی در بقاع متبرکه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود نیز با بیان اینکه پیامبر نخستین واقف در اسلام است اظهار کرد: وظیفه اوقاف نظارت بر اجرای قوانین موقوفات و حُسن انجام آن را دارد.

وی با اشاره به مبارزه اوقاف با خرافه‌پرستی گفت: در برخی از امام‌زاده‌ها کارهای خرافه‌پرستی انجام می‌شود که انسان با دیدن و شنیدن آن متحیر می‌ماند که اوقاف با متولیان خلاف‌کار به‌شدت مقابله می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رمضانعلی پاکیزه با اشاره به اینکه نذورات بقاع در همان بقعه هزینه می‌شود افزود: ۲۵۰ میلیون تومان در سال جاری به‌صورت نقدی و غیر نقدی به مساجد شهرستان کمک شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با اذعان به اینکه هیأت امنا بقاع باید دستگیر اوقاف باشند نه اینکه پاگیر باشند بیان کرد: برای انجام کارهای عمرانی در بقاع متبرکه مبالغی از محل نذورات برای پروژه‌ها اختصاص داده می‌شود و لازم است هیأت امنا بقاع متبرکه برای تسریع درروند کار از خیرین نیز کمک بگیرند.

به گزارش فارس، در پایان این همایش تعدادی از نفرات برتر مسابقات قرآنی، هیأت امنا بقاع متبرکه و امامان جماعت و اصحاب رسانه فعال در عرصه وقف تجلیل شدند.

انتهای پیام/