آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه بندر گردشگری مسافری چمخاله در لنگرود
آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه بندر گردشگری مسافری چمخاله در لنگرود

عملیات اجرایی طرح توسعه بندر گردشگری مسافری چمخاله در شهرستان لنگرود با سرمایه‌گذاری ۷۲۰ میلیارد ریالی با حضور مسؤولین کشور و استان آغاز شد.

به گزارش لنگرخبر، معاون وزیر راه و شهرسازی ظهر امروز در مراسم کلنگ زنی بندر گردشگری مسافری بندر چمخاله با بیان اینکه امروز شاهد اضافه شدن ظرفیت تجاری گردشگری جدیدی در بنادر کشور هستیم اظهار کرد: امروز به تعمیق بیشتر ارتباط دریا و ساحل‌نشینان نیاز داریم و باید از مواهب دریا بیشتر و بهتر استفاده کنیم و بندر چمخاله یکی از زیرساخت‌ها است.

محمد راستاد با بیان اینکه کلنگ زنی امروز بندر زمان آغاز تعهدات ما است گفت: ظرفیت و توان کشور برای استفاده از طرح‌های دریا بسیار زیاد است و باید تعاملات خود را با تجار و بازرگانان کشورهای ساحلی بیشتر کنیم.

وی با تأکید بر توجه بر ظرفیت گردشگری بندر چمخاله بیان کرد: بندر چمخاله می‌تواند ظرفیت و بستر لازم برای سرمایه‌گذاری را ایجاد کند و باید زمینه‌های لازم را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سازمان بنادر کارهای زیربنایی بندر را انجام می‌دهد افزود: به دنبال این هستیم که کارهای روبنایی را به بخش‌های خصوصی واگذار کنیم و از ظرفیت کشتی‌سازان نیز برای حضور در بندر چمخاله استقبال می‌کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موج ترافیک‌های شهری خاطرنشان کرد: می‌توان با ایجاد خط گردشگری شاهد جابه‌جایی مسافران از طریق دریا باشیم که علاوه بر تفریح مسافران، موج‌ ترافیکی از سطح جاده‌ها نیز کاهش می‌یابد.

بندر چمخاله در کنار بندر انزلی می‌تواند باعث رشد استان و ایجاد اشتغال شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور نیز با بیان اینکه طرح بندر چمخاله در دوره پنجم مجلس و نمایندگی شهید دهگان در مجلس کلید خورد اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های شهید دهگان طرح‌های توسعه‌ای نظیر راه‌آهن گیلان است که امروز شاهد افتتاح آن هستیم و همواره در دوران خدمت خود منشأ خیر برای کشور بود.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه پروژه بندر چمخاله در دو هیئت دولت مصوب شد گفت: در طرح اولیه، چمخاله به‌عنوان بندر اقتصادی مصوب شده بود که در ادامه با پیشنهادها و راه‌کارهای کارشناسی شده بندرچمخاله به بندر چندمنظوره تبدیل‌شده که در حال حاضر ۲۰ هکتار در اختیار سازمان بنادر برای احداث این بندر است.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا بستر لازم را برای بهره‌برداری به‌موقع بندر برای پیمانکار فراهم کنیم افزود: پیش‌بینی‌های لازم توسط مشاور برای توسعه اقتصادی بندر با کشورهای همسایه برنامه‌ریزی‌شده و بندر چمخاله در کنار بندر انزلی می‌تواند باعث رشد استان و ایجاد اشتغال شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه در چهار دهه گذشته انقلاب شاهد رشدهای زیادی در زمینه‌های مختلف هستیم بیان کرد: یکی از دلایل دشمنی استکبار با انقلاب رشد و پیشرفت‌های کشور است و می‌خواهند مانند گذشته بر کشور سلطه داشته باشند.

لاهوتی با اشاره به اینکه کسی منکر وضعیت بد اقتصادی کشور نیست گفت: در چهار دهه انقلاب اقدامات و تلاش‌های زیادی شده و مردم همیشه پشتیبان انقلاب هستند و قطعاً همان مردم داور خوبی هستند و همه کارها و توانمندی‌ها را می‌بینند.

بندر چمخاله نقش فزاینده‌ای در امر گردشگری کشور خواهد داشت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز با بیان اینکه بندر چمخاله نقش فزاینده‌ای در امر گردشگری کشور خواهد داشت اظهار کرد: درگذشته تصمیم بر آن شد که در چمخاله بندر احداث شود و در ادامه کار و مطالعات انجام‌شده بندر چمخاله به بندر چندمنظوره تبدیل‌شده است.

حمیدرضا آبایی با بیان اینکه مدت‌زمان احداث این پروژه در فاز اول ۳۶ ماه پیش‌بینی‌شده است گفت: در فراخوان برای احداث این پروژه بیش از ۳۰ پیمانکار ثبت‌نام کردند که دراین‌بین، کارشناسان سعی کردند بهترین پیمانکار را با توجه به شرایط موجود انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه طرح حدود ۷۲۰ میلیارد ریال پیش‌بینی‌شده تصریح کرد: پروژه شامل یک حوضچه به مساحت چهار هکتار، یک موج‌شکن هزار متری، یک‌راه سنگی به طول ۸۰ متر و پل به طول ۳۵۲ مترمربع است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه برای اجرای مرحله اول این طرح اقتصادی ۷۲۰ میلیارد ریال از اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی کشور هزینه می‌شود افزود: قرار است با مشارکت بخش خصوصی در این بندر گردشگری – مسافری هتل، مجتمع اقامتی و اماکن تفریحی هم راه‌اندازی شود.

لزوم استفاده از استعداد و ظرفیت مسافربری چمخاله

استاندار گیلان نیز با بیان اینکه باید از استعداد و ظرفیت مسافربری چمخاله به‌خوبی استفاده کنیم اظهار کرد: تجارت دیگر امتیاز این بندر است که می‌تواند در توسعه بندر و اشتغال بیشتر در زمینه گردشگری نقش‌آفرینی کند.

مصطفی سالاری با بیان اینکه شنا و غرق شدن در استان چیز جدیدی نیست افزود: ساختن مکان مناسب برای شناگاه یکی از اولویت‌های مسؤولین استان است تا با ایجاد شناگاه های مطمئن، علاوه بر ایجاد فضای تفریحی و امن، شاهد کاهش تلفات انسانی باشیم.

استاندار گیلان با اشاره به شناسایی ۸۲ نقطه طرح دریا در استان بیان کرد: می‌توان برخی از شناگاه ها را به بخش خصوصی واگذار‌ کرد که علاوه بر تأمین امنیت موجب ایجاد اشتغال توسط کارآفرین می‌شود.

انتهای پیام/