بهره‌برداری از سد پهلوان بست کومله بزرگ‌ترین سد لاستیکی گیلان
بهره‌برداری از سد پهلوان بست کومله بزرگ‌ترین سد لاستیکی گیلان

بخشدار کومله از بهره‌برداری از سد لاستیکی پهلوان بست هم‌زمان با ایام دهه فجر در این بخش خبر داد.

محمدعلی خداجو در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر اظهار کرد: سد لاستیکی پهلوان بست کومله با ظرفیت مخزن ۴۵۰ هزار مترمکعب و حجم تنظیمی آب سالیانه ۱/۷ میلیون مترمکعب در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد که یکی از بزرگ‌ترین سدهای لاستیکی در استان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه این سد بر روی رودخانه شلمانرود احداث‌شده گفت: توسعه و بهبود آبیاری حدود ۶۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه، تغذیه آب زیرزمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه از اهداف احداث این سد است.

بخشدار کومله با اشاره به انجام آزمایش برای تست آبگیری پشت سد افزود: عملیات آغاز احداث این سد از سال ۱۳۹۵ آغازشده و طبق نظر کارشناسان طرح، این سد با محیط‌زیست سازگار بوده و مشکلی جهت حفظ و تکثیر آبزیان مسیرها و حوضچه‌های زیستی در حاشیه آن وجود ندارد.

خداجو با تقدیر از پیگیری‌های نماینده و فرماندار شهرستان لنگرود جهت تأمین اعتبار جهت تسریع در ساخت سد لاستیکی بیان کرد: محوطه اطراف سد لاستیکی پهلوان بست و حاشیه رودخانه دارای چشم‌انداز طبیعی زیبایی است که می‌توان از ظرفیت آن برای ایجاد فضای توریستی و تفریحی استفاده کرد که کارشناسان در حال مطالعه بر روی آن هستند.

انتهای پیام/