آبشار لونک از مکان های دیدنی گیلان
آبشار لونک از مکان های دیدنی گیلان

رویش گل های رنگارنگ و زیبا و درختان استوار راش، ممرز، توسکا، خرمندی، انجیری و رستنی های گوناگون در اطراف این منطقه زیبایی های خاصی را به آبشار بخشیده، زیبایی هایی که در فصل بهار و تابستان دوچندان می شوند.

آبشار لونک در قلب طبیعت بهشت گونه و افسون گر گیلان آرمیده، آبشاری فوق العاده که در دل جاده سیاهکل- دیلمان قرار گرفته و تصویری شگرف و فریبا را خلق نموده است. زیبایی های این آبشارها و مناطق اطرافش تا حدی بی بدیل و شگفتی آور است که باور کردن واقعی بودنشان کمی دشوار خواهد بود و می توان گفت از بهترین دیدنی های گیلان است. این آبشار در فصل بهار و پاییز پرآب می باشد و در فصل تابستان از جریان کمتری برخوردارست.

می توان از لونک و مناطق اطرافش به عنوان مقصدی محبوب برای زوج های جوان نام برد، زوج هایی عاشق که در روز عروسیشان برای ثبت عکس هایی ماندگار به این نقطه جادویی می آیند. آبشار اصلی آن از دو آبشار تشکیل شده است، آبشارهایی که در دل طبیعت دلبرانه گیلان یکدیگر را در آغوش گرفته اند و در فصول بارندگی همزمان با افزایش جریانشان به یکدیگر می پیوندد.

می توان از جنگل های طبیعی مسیر سیاهکل به دیلمان به عنوان یکی دیگر از شگفتی های این منطقه نام برد، جنگل هایی افسانه ای که قدم زدن در آن در فضای دلنشین پرشده از آواز پرندگان و درختان سرسبزش همانند بودن در بهشت است. در فاصله ای نه چندان دور از آبشار، رودخانه ای به چشم می خورد که الحق از زیبایی و شگفتی چیزی کم ندارد. رودخانه ای که به دلیل قرار گرفتن در دره دارای اختلاف سطح ۱۰۰ متری است و یکی از زیباترین رودخانه های ایران به شمار می رود.

رویش گل های رنگارنگ و زیبا و درختان استوار راش، ممرز، توسکا، خرمندی، انجیری و رستنی های گوناگون در اطراف این منطقه زیبایی های خاصی را به آبشار بخشیده، زیبایی هایی که در فصل بهار و تابستان دوچندان می شوند. می توان از این منطقه به عنوان زیستگاه گونه هایی متعدد از پرندگان مختلف و گل های زیبا نام برد، پرندگان و گل هایی زیبا که چشم از دیدنشان سیر نمی شود.

مجاورت این آبشار جایگاه یکی از زیباترین جاده های ایران می باشد، جاده ای مسحور کننده که از جنوب سیاهکل از شالیزارهای زیبا و باغ های چای عبور می کند و به جنگل های سیاهکل می رسد. مقصد بعدی در ادامه این مسیر روستای زیبای داماش می باشد، روستایی بسیار زیبا که عمده محبوبیت و شهرتش را مدیون گل های سوسن چل چراغش می باشد، یکی از نایاب ترین و مهم ترین گل های ایران که تنها در روستای داماش و منطقه لنگران در کشور آذربایجان می روید. دلیل ارزش وافر این گونه بی اثر ماندن تلاش ها در راستای تکثیر نمودنش در دیگر مناطق دنیاست. نام سوسن چل چراغ در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران به ثبت رسیده و به دلیل اهمیت وافرش از محل رویشش حفاظت می شود. بعد از داماش به جیرنده خواهید رسید، مسیری دیدنی که با دشت هایی سرسبز و چشمه هایی خروشان پرشده. در آخر می توان از مناطق سیاهکل و دیلمان به عنوان گنجینه ای ارزشمند با تاریخی کهن و اسراری کشف نشده نام برد، گنجینه ای شگرف و بسیار پربار برای علاقمندان به فرهنگ و طبیعت.

بهترین زمان بازدید: بهار و پاییز پرآب ترین فصول آبشار به شمار می روند از این رو فصل بهار بهترین زمان بازدید از آن می باشد.

آدرس: گیلان، سیاهکل، جاده سیاهکل، دیلمان

منبع: راهنمای سفر توریستگاه