پرونده فساد نتانیاهو می‌تواند به دوران حکومت وی پایان دهد
پرونده فساد نتانیاهو می‌تواند به دوران حکومت وی پایان دهد

یک نشریه آلمانی نوشت اتهامات فسادی که متوجه نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی است، می‌تواند در آستانه انتخابات در سرزمین‌های اشغالی به پایان دوران نخست‌وزیری وی منجر شود.

به گزارش لنگرخبر، نشریه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی به موارد اتهام فساد که متوجه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است پرداخت و نوشت که آیا این اتهام فساد به پایان دوره حضور وی در سمت نخست‌وزیری منتهی خواهد شد؟

در این گزارش آمده است که به غیر از «بن گوریون»، هیچکس طولانی مدت به اندازه نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نبوده است. حزب نتانیاهو تضعیف شده است و روند رسیدگی به اتهامات مالی از جمله رشوه می‌تواند باعث شود که دوران طولانی نخست‌وزیری وی تمام شود.

«دیتمار پیپر» نویسنده این گزارش در ادامه شخصیت نتانیاهو را اینطور توصیف کرد که وی استاد ترتیب دادن نمایش در برابر جهانیان است. وی از قطعه‌ای از پهپادی که می‌گفت متعلق به ایرانی‌ها بوده است، در یکی از نمایش هایش استفاده کرد. یا به سی‌دی‌هایی که می‌گفت، سازمان موساد به آنها دسترسی پیدا کرده است، استناد کرد. نتانیاهو از بسیاری از ابزارها حتی آنهایی که ممنوع بودند برای موجه نشان دادن خود استفاده کرده است.

پنجشنبه گذشته، «آویخای مندلبیت» دادستان رژیم صهیونیستی اعلام کرد که علیه نخست‌وزیر این رژیم اعلام جرم کرده است و این در حالی است که چند هفته به برگزاری انتخابات باقی مانده است. اتهاماتی که متوجه نتانیاهو‌است، سنگین هستند و شامل خیانت، دروغ و تقلب می‌شود.

در حال حاضر، چهار پرونده فساد مالی تحت عنوان پرونده‌های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ علیه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح است و او در ماه‌های گذشته، درباره این پرونده‌ها مورد بازجویی قرار گرفته است.

یکی از پرونده‌هایی که دادستان کل رژیم صهیونیستی رسماً نتانیاهو را آن متهم خواهد کرد پرونده موسوم به «۴۰۰۰» است. او در این پرونده متهم است به «شائول ایلوویچ» مالک شرکت «بِزِک» میلیون ها دلار تسهیلات مالی پرداخت کرده تا پایگاه خبری «واللا» وابسته به این سرمایه دار صهیونیست از او و همسرش حمایت رسانه‌ای بهتری داشته باشد.

نتانیاهو به تصمیم دادستان کل این رژیم برای اعلام جرم علیه خود واکنش نشان داد و خودش را قربانی «زد و بندهای» سیاسی‌ دانست که هدف آن اثرگذاری بر انتخابات سراسری اسرائیل است. او اقدام برای اعلام جرم علیه خودش را «بی‌سابقه» توصیف کرد.

گمانه‌زنی‌ها درباره اعلام جرم علیه نتانیاهو از مدت‌ها بیش به مباحثاتی در این باره دامن زده که آیا او بایستی از سمتش استعفا کند یا خیر. تحلیلگران می‌گویند که فعلاً ضرورتی برای این استعفا وجود ندارد، اما این وضعیت ممکن است بین ۳ تا ۱۲ ماه آینده تغییر کند.

در ادامه این گزارش آمده است که اتهام فساد درباره سیاستمداران رده بالا در اسرائیل موضوع جدیدی نیست اما نخست‌وزیری که در قدرت قرار دارد تاکنون در معرض اتهام قرار نگرفته است و اثرات این اتهام بر انتخابات آتی مشخص نیست.او متهم شده که هدایایی به ارزش بیش از ۲۳۰ هزار یورو که شامل جواهر و سیگار می‌شود، دریافت کرده است

اشپیگل نوشت که نتانیاهو سالها در عرصه سیاسی اسرائیل بازی را در دست داشته است و اکنون هم خود را به عنوان تنها کسی عرضه می‌کند که در حقیقت حامی اسرائیل است و امیدوار است که رای‌دهندگان هم این موضوع را در انتخابات آتی در نظر داشته باشند.

انتهای‌پیام/