رهاسازی بوتیمار و کاکایی در لنگرود + عکس
رهاسازی بوتیمار و کاکایی در لنگرود + عکس

یک قطعه بوتیمار و کاکایی در شهرستان  لنگرود رهاسازي و به زیستگاه طبیعی خود بازگردانده شد.

به گزارش لنگرخبر، دو قطعه پرنده آسیب‌دیده که از ناحیه بال زخمی شده بودند توسط شهروندان علاقه‌مند به  طبیعت  به اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود تحویل و پس از بهبودی و اطمینان از سلامت آن، در تالاب کیاکلایه رهاسازی شدند.

سید امین نجات رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود  در این خصوص بیان داشت، دو گونه رهاسازی شده  شامل یک قطعه بوتیمار (زبان محلی  لوله گرگ) و  یک قطعه کاکایی  می‌باشد.  بوتیمار پرنده آبچر است  از خانواده حواصیلان. ویژگی اصل این پرنده که آن را از دیگر اعضای تیره حواصیلان متمایز می‌کند، گردن کوتاه‌تر آن است،  هنگام احساس خطر، بی‌حرکت می‌ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاه می‌دارد و به حالت قوزکرده درحالی‌که سرخود را پایین نگه می‌دارد، راه می‌رود. آهسته و به‌دشواری پرواز می‌کند و پس از اوج گرفتن، گردن خود را جمع می‌کند.

کاکایی‌ها به‌طورکلی پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است. این پرندگان اغلب نشانه‌های سیاه‌رنگی بر روی بال یاسرشان دارند. پاهایشان پره‌دار و منقارشان ضخیم و دراز است. هر دو پرنده نر و ماده به یکدیگر شبیه هستند و بر روی زمین یا درون آبگیرها آشیان می‌کنند. کاکایی از ماهیان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان، حشرات، لاشه حیوانات و نیز میوه‌ها و مواد گیاهی تغذیه می‌کند.

وی ضمن قدردانی از دوستداران و حامیان حیات‌وحش، حفاظت از محیط‌زیست را وظیفه‌ای عمومی عنوان کرد و گفت: حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش جز با همکاری مردم میسر نخواهد بود و در سایه‌ این حمایت‌ها می‌توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه‌های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.