سفر «عبدالمهدی» به تهران چه تاثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟
سفر «عبدالمهدی» به تهران چه تاثیری در اقتصاد ایران و عراق خواهد داشت؟

سفر نخست وزیر عراق به تهران درحالی آغاز شد که عراق در سال ۹۷ به یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران تبدیل شد؛ سفری که با توجه به هیئت همراه عبدالمهدی و مذاکرات قبلی سران ۲ کشور می‌تواند نوید دهنده اخبار خوشی در آینده اقتصاد ۲ کشور باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر،سفر عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به همراه تعدادی از وزاری تجارت، امور خارجه، برنامه ریزی، راه و ترابری، بهداشت، برق و امور زیربنایی، نمایندگان مجلس این کشور و همچنین مشارکت ۳۰ نفر از فعالان بخش خصوصی عراق به تهران، به همان اندازه که از دیدگاه سیاسی، حائز اهمیت است، از نظر اقتصادی نیز قابل توجه است.

عراق به عنوان همسایه‌ای که طولانی‌ترین مرز خشکی را در میان همسایگان غربی کشورمان با ایران دارد، در سال‌های اخیر توانست به یکی از متحدان استراتژیک ایران در منطقه تبدیل شود و پس از تحریم‌های آمریکا نیز تبدیل به یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران شد.

کشور عراق با دارا بودن منابع عظیم انرژی از یک سو و در اختیار داشتن بازاری بزرگ و متنوع از سوی دیگر، از جایگاه ویژه ای در معادلات اقتصادی منطقه برخوردار است ولی ارتقاء مشارکت و تعاملات اقتصادی این کشور مسلمان با ایران در ماه‌های اخیر توانست، بیش از گذشته، پتانسیل اقتصادی این کشور را نشان دهد.

نگاهی به تجارت این دو کشور طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد میزان صادرات انواع کالاهای ایرانی به عراق از ۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار در سال ۱۳۸۷  به ۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار در سال ۹۰، ۵ میلیارد و ۹۴۹ میلیون دلار در سال ۹۲ و ۶ میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است. این یعنی تا سال ۹۶، ایران پس از ترکیه و چین که به ترتیب ۹ و ۸٫۴ میلیارد دلار صادرات کالا به عراق داشتند، در رتبه سوم کشورهای حاضر در بازار عراق قرار داشت. اما با آغاز تحریم‌ها در سال ۹۷، این معادله تغییر کرد و ایران توانست طی ۱۱ ماه ابتدایی سال گذشته، رکورد ۹ میلیارد دلاری صادرات به عراق را ثبت کند و تبدیل به اولین کشور حاضر در بازار عراق شود.

اما در این میان، علاوه بر پتانسیل‌های اقتصادی دو کشور، تعاملات سیاسی طرفین در ارتقاء تعاملات بازرگانی بین دو کشور تاثیر گذار بود و از همین روست که دیدار مسئولان ارشد سیاسی دو کشور، می‌تواند امید به افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و عراق و ثبت رکوردهای جدید را بیشتر کند. این در حالی است که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده احتمالاً روز یکشنبه، همایشی تحت عنوان همایش مشترک تجاری ایران و عراق با حضور هیئات عالی اقتصادی عراقی و نخست وزیر این کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شود.

سفر عادل عبدالمهدی به ایران به دنبال سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به عراق صورت گرفته و با توجه به سهم بزرگی که مذاکرات اقتصادی در دیدار گذشته مسئولان ارشد دو کشور در بغداد داشت، می‌توان پیش بینی کرد که در سفر نخست وزیر عراق به تهران نیز همان سطح از مذاکرات ادامه یابد.

حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز معتقد است، در سفر عادل عبدل المهدی، پیش بینی می‌شود مقدمات اجرایی شدن توافقات سفر دکتر روحانی در زمینه ویزای تجاری، ترانزیت کالا از مسیر عراق، فعال شدن شرکت‌های بازرسی ایرانی در رابطه با کنترل کیفیت واستاندارد، مشارکت ایران در بازسازی عراق و پیوند زدن ظرفیت های صنعتی دو کشور با راه اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک در دستور کار مذاکرات اقتصادی مسئولان دو کشور قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، سفر امروز نخست وزیر عراق به تهران در شرایطی انجام می‌شود که طی روزهای گذشته، هیئتی از مقامات عربستانی به همراه جمع بزرگی از تجار و فعالان اقتصادی سعودی به بغداد سفر کردند و در این سفر، علاوه بر کمک ۱٫۵ میلیارد دلاری پادشاه سعودی برای احداث یک ورزشگاه در کشور عراق، طرح ۱۸۶ فرصت سرمایه‌گذاری و تاسیس منطقه آزاد تجاری از سوی عربستان به عراق ارائه شد؛ از همین رو سفر عبدالمهدی به تهران بلافاصله بعد از سفر هیئت سعودی به بغداد، می‌تواند حضور نخست وزیر عراق در تهران را بیش از پیش پر اهمیت سازد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم