لایروبی ۱۰۰ هکتار از تالاب کیاکلایه لنگرود در تابستان ۹۸
لایروبی ۱۰۰ هکتار از تالاب کیاکلایه لنگرود در تابستان ۹۸

در جلسه شورای حفاظت منابع آب لنگرود اعلام شد که تالاب کیاکلایه لنگرود بااعتبار حدود پنج میلیارد تومانی در تابستان سال جاری لایروبی می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت منابع آب در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان  با بیان اینکه لنگرود در انتهای آبخور سپیدرود قرار دارد و همواره شهرستان برای آب زراعی با چالش مواجه است اظهار کرد: علی‌رغم اینکه در سال جاری مشکل کمتری نسبت به آب‌داریم ولی به دلیل سنتی بودن مسیر انتقال آب، لنگرود با کمبودهایی در زمینه آب زراعی مواجه است.

وی با بیان اینکه کلنگ سد رادارکومه زده‌شده و در ادامه به مشکل مالکیت مواجه شدیم گفت: قرار است صحبت‌هایی با مدعیان تملک زمین انجام شود تا بعد از حل مالکیت زمین، کار عمرانی احداث سد ادامه پیدا کند.

مهرداد لاهوتی با اشاره به عبور رودخانه از لنگرود که شهر را به دونیم تقسیم کرده است افزود: شهرداری لنگرود در سال گذشته بخش‌هایی از رودخانه لنگرود را لایروبی کرده ولی طی دو دهه اخیر لایروبی کاملی از رودخانه انجام‌نشده و عرض رودخانه‌ها در این چند سال کمتر شده که باید به این موضوع توجه ویژه شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم لایروبی برخی از رودخانه‌های قدیمی در شهرستان لنگرود و احساس خطر کردن از بروز سیلاب در پی بارش‌های شدید آتی در گیلان تصریح کرد: رودخانه‌ای با عرض ۱۵۰ متر در شهرستان لنگرود چندین سال است که لایروبی نشده و با توجه به سیلاب‌هایی که داشته‌ایم و در آینده نیز خواهیم داشت من از عدم لایروبی و بروز سیلاب در رودخانه‌ها احساس خطر می‌کنم.

لایروبی تالاب کیاکلایه تاکنون انجام‌نشده و بلاتکلیف است

سرپرست فرمانداری لنگرود نیز با بیان اینکه مباحث آب زراعی یکی از مسائل مهم مسؤولین شهرستان است اظهار کرد: لنگرود در انتهای سد سنگر برای دریافت آب زراعی برای شالیزارها قرار دارد که همواره برای کشاورزان دغدغه است و مسؤولین تلاش می‌کنند تا کشاورزان کمترین آسیب را ببینند.

وی با بیان اینکه مشکلات کشاورزان جدی است و باید تلاش بیشتری کرد: چند ایستگاه پمپاژ و چاه‌های باقیمانده و تجهیزات آن جزو مطالبات کشاورزان لنگرودی است که از متولیان استانی درخواست می‌شود در سال جاری وضعیت این موارد را مشخص کنند.

محمد رنجبر با اذعان به اینکه لایروبی تالاب کیاکلایه تاکنون انجام‌نشده و بلاتکلیف است افزود: ساماندهی رودخانه‌ها از دیگر اقداماتی است که در شهرستان در حال انجام است ولی نیاز است در این زمینه سازمان آب منطقه‌ای همکاری بیشتری با مسؤولین شهرستان انجام دهد.

سرپرست فرمانداری لنگرود با اشاره به وجود ۴۸ ایستگاه پمپاژ برای زمین‌های زراعی بیان کرد: از این تعداد ۲۷ ایستگاه مربوط به جهاد کشاورزی و بقیه مربوط به آب منطقه‌ای است که در حال حاضر همه این ایستگاه‌ها فعال هستند.

لایروبی تالاب کیاکلایه لنگرود در تابستان ۹۸

مدیرعامل جدید شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان گیلان نیز با بیان اینکه در سال گذشته شرایط سختی در زمینه آب زراعی داشتیم اظهار کرد: در سال گذشته باکارهای جهادی دستگاه‌های متولی آب زراعی، دغدغه کشاورزان استان در زمینه کمبود آب زراعی کاهش پیدا کرد.

وحید خرمی با اشاره به اینکه لایروبی تالاب کیاکلایه در برنامه‌های آب منطقه‌ای قرار دارد گفت: ۱۰۰ هکتار از تالاب کیاکلایه لنگرود بااعتبار حدود پنج میلیارد تومانی در تابستان سال جاری لایروبی می‌شود.

انتهای پیام/