افزایش ۴ برابری بارش ها در فروردین امسال/ بارش ۹۰ میلی متری
افزایش ۴ برابری بارش ها در فروردین امسال/ بارش ۹۰ میلی متری

وزیر نیرو با اشاره به اینکه میزان بارش باران در فروردین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴ برابر شده است، گفت: از ابتدای فروردین ۹۰ میلی متر باران باریده است.

به گزارش لنگرخبر، رضا اردکانیان پیش از ظهر پنجشنبه در حاشیه بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن با اشاره به اینکه با توجه به برنامه‌های اجرایی در حوزه آب انتظار می‌رود در آینده نزدیک استان گیلان از نظر تأمین منابع آبی به شرایط مطلوب برسد، اظهار کرد: شیوه بهره برداری و مهندسی رودخانه و استفاده از منابع این استان می‌تواند الگوی مناسبی برای مناطق پر باران کشور باشد.

وی افزود: نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی هر زمان که حوزه آب و برق نیازمند حمایت بوده‌ایم به ویژه در فصل بودجه از این وزارتخانه حمایت کرده‌اند.

وزیر نیز در ادامه با اشاره به میزان بارش‌ها در کشور، گفت: متوسط بارش ما در ۵۰ سال اخیر ۲۱۰ میلی متر معادل حدود ۳۴۰ میلیارد متر مکعب بوده که بخش اعظمی از آن تبخیر و از دسترس خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال آبی گذشته یعنی از مهر ۹۶ تا پایان شهریور ۹۷ میزان بارش‌ها در کشور ۱۲۰ میلی متر بوده که این میزان تنها برای هفت ماهه امسال یعنی از مهر ۹۷ تا پایان فروردین ۹۸ هنوز ۳۱۵ میلی متر است، تصریح کرد: این میزان نشان دهنده افزایش ۱۷۵ درصد بارش‌ها در کشور است.

اردکانیان ادامه داد: تنها در فروردین ماه امسال در مقایسه با بارش ۲۲ میلی متری مدت مشابه در سال گذشته حدود ۹۰ میلی یعنی بیش از ۴ برابر بارش داشته‌ایم.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه این میزان بارش‌ها نعمت الهی بوده و باید تلاش کنیم با استفاده از علم، تجربه، اولویت بندی‌های لازم و درک و فهم پدیده‌های طبیعی دنیا همانند سیلاب باید خسارت ناشی از سیلاب را به حداقل برسانیم، اظهار کرد: بر اساس آمار سازمان ملل متحد در بازه زمانی بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از مجموع آنچه که به عنوان بلایایی طبیعی نامبرده شده حدود ۵۶ درصد جمعیت کره زمین در معرض خسارت ناشی از سیلاب بوده‌اند یعنی ۴۳ درصد کل این حوادث اختصاص به موضوع سیل دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۴۲ هزار نفر معادل ۴۰ درصد کل جانباختگان بلایایی طبیعی در اثر سیل بوده است، افزود: این خسارت اختصاص به مناطق در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته نداشته بلکه در کشورهای صنعتی و پیشرفت خسارات مادی ناشی از سیلاب بیش از سایر مناطق بوده است.

اردکانیان با بیان اینکه در همین ماه مارچ گذشته حدود ۳ میلیارد دلار در برخی از مناطق آمریکا خسارت ناشی از سیل برآورد شده است، گفت: در سال گذشته سیل در ژاپن حدود ۱۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از و ۲۳۸ نفر کشته و مفقود شده‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه وقوع سیلاب به سه عامل شدت، طول مدت و گستردگی بارش‌ها بستگی دارد که سیلاب اخیر در کشور هر سه عامل را داشته است، اظهار کرد: به همین دلیل سبب بروز اتفاقی فوق العاده بزرگ و کم نظیر در ۲۳ استان کشور شد به نحوی که در استان خوزستان میلیاردها متر مکعب آب بیش از گنجایش همه مخازن خالی سدها سیلاب وارد این منطقه شد که با مدیریت مناسب مجموعه ارکان جمهوری اسلامی یک نفر نیز تلفات جانی نداشتیم.

وی با تأکید بر اینکه مدیریت ما در حوزه حوادثی همانند سیلاب جای ارتقا و بهبود دارد، بیان کرد: باید در فرصت مناسب به همه ابعاد این موضوع رسیدگی شود. در حال حاضر تنها باید بر امدادرسانی تمرکز داشته باشیم.

اردکانیان با اشاره به تشکیل کمیته هیئت ویژه بررسی و تدوین گزارش ملی سیلاب‌های اخیر به دستور رئیس جمهور، تصریح کرد: این کمیته با ترکیب از اساتید دانشگاه و متخصصان از همه دانشگاه‌های کشور در ۱۵ کارگروه عضو می‌شوند.

وی با ابزار امیدواری برای آغاز همکاری‌ها وزارت نیرو با این کمیته، افزود: انتظار می‌رود نتایج این کمیته برای مدیریت بهتر بارش‌ها و سیلاب‌ها استفاده شود. باید آمادگی داشته باشیم تا سهم برکات این نعمت را افزایش و خسارت را کاهش دهیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر