برداشت برگ سبز چای از باغات شمال هفته آینده آغاز می‌شود
برداشت برگ سبز چای از باغات شمال هفته آینده آغاز می‌شود

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه به علت شرایط جوی برداشت برگ سبز چای امسال کمی به تعویق افتاده است گفت: برداشت برگ سبز چای از باغات شمال به احتمال بسیار قوی رسماً از هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، حبیب جهانساز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: به علت شرایط جوی و بارش باران برداشت برگ سبز چای امسال کمی به تعویق افتاده است اما با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی،‌ برداشت چای از سطح باغات چای به احتمال بسیار زیاد رسماً از هفته آینده آغاز می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه فرآیند برداشت برگ سبز چای همه‌ساله از ۳۰ فروردین و یا نهایتاً از ابتدای اردیبهشت آغاز می‌شود عنوان کرد: امیدواریم با عبور موج سرمای فعلی و گرم‌تر شدن هوا،‌ زمینه برداشت برگ سبز چای در دو استان شمالی گیلان و مازندران فراهم شود.

جهانسا‌ز احتمال بروز خسارت سرمازدگی باغات چای به علت وقوع یخبندان را دور از ذهن ندانست و ضمن توصیه به چایکاران تصریح کرد: به کشاورزان توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از سرمازدگی چای و کاهش خسارات به توصیه‌هایی که توسط کارشناسان این سازمان ارائه می‌شود عمل کنند.

وی آبیاری بوته‌های چای در مزارعی که مجهز به سیستم آبیاری هستند را یکی از راه‌های کاهش میزان خسارت سرمازدگی اعلام کرد و افزود: به غیر از این روش کشاورزان می‌توانند با استفاده از کاه و کلش و ایجاد دود سفید و تنظیم آن با جهت وزش باد، میزان خسارت وارده به باغات خود ‌را کاهش دهند.

رئیس سازمان چای کشور اجرای طرح بیمه فراگیر باغات چای مطابق سال گذشته را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: طبق آخرین رایزنی‌های انجام شده بین سازمان چای و صندوق بیمه محصولات کشاورری قرار است مبالغ این بیمه‌ها با حساب غرامت پرداخت نشده چایکاران در سال گذشته تهاتر شود.

جهانسا‌ز پرداخت خسارت‌ سرمازدگی چایکاران شمالی را وابسته به تأمین اعتبارات لازم از سوی دولت دانست و خاطرنشان کرد: پرداخت ۷۰ درصد غرامت خشکسالی و سرمازدگی باغات شمال بر عهده دولت است اما ظاهراً تا این لحظه مبلغی از سوی دولت به حساب این صندوق واریز نشده است.

وی ضمن توصیه به عموم کشاورزان و چایکاران استان‌های گیلان و مازندران برای بیمه‌ کردن باغات چای تصریح کرد: چایکاران شمالی تا ۱۵ اردیبهشت فرصت دارند به مراکز و ادارات چای شهرستان‌های تابعه خود مراجعه و ضمن تکمیل مدارک خود نسبت به انجام بیمه فراگیر باغات خود اقدام کنند.

انتهای پیام/