هیچ‌گونه تقاضای بوم‌گردی از شهرستان لنگرود ثبت نشده است
هیچ‌گونه تقاضای بوم‌گردی از شهرستان لنگرود ثبت نشده است

متقی طلب با بیان اینکه شهرستان رشت با ۱۷ طرح، ۲۰ درصد تسهیلات بوم‌گردی را به خود اختصاص داده است گفت: از ۸۶ درصد ثبت‌نام کنندگان در سامانه کارا فقط ۲۰ درصد موفق به جذب تسهیلات شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «حسین متقی طلب» با اشاره به ابلاغیه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان در خصوص تسهیلات اشتغالزایی گفت: اعتبار کلی استان در تسهیلات روستایی و فراگیر ۶۳۰ میلیارد تومان اعلام شده که شامل ۳۰ درصد اعتبارات متمرکز کشوری و نهادهای حمایتی نیز است.

 

کارگزار توسعه اشتغال گیلان با اشاره به اعتبار ۳۱۸ میلیارد تومانی استان بدون احتساب اعتبارات نهادهای حمایتی و اعتبارات متمرکز افزود: از این میران باید ۱۵۹ میلیارد تومان در اختیار بانک کشاورزی و ۵۳ میلیارد تومان جداگانه در بانک‌های توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی قرار می‌گرفت.

 

وی با بیان اینکه بانک کشاورزی توانسته ۱۱۶ میلیارد تومان این اعتبار را جذب کند ادامه داد: بانک توسعه تعاون ۶۷ میلیارد تومان و بیشتر از سهمیه ابلاغی، پست بانک ۴۷ میلیارد تومان و ۳۷ میلیارد تومان نیز صندوق کارآفرینی امید جذب کرده‌اند.

 

متقی طلب تصریح کرد: بر این اساس با ۸۹ درصد جذب اعتبارات دارای رتبه ۱۵ کشوری هستیم.

 

وی با اشاره به سامانه کارا و ضرورت ثبت نام در این سامانه جهت دریافت تسهیلات اشتغالزایی گفت: تا امروز ۱۸ هزار و ۴۴۹ نفر در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۳۴ میلیارد تومان از اعتبارات استان به متقاضیان جهاد کشاورزی پرداخت شده است.

 

کارگزار توسعه اشتغال گیلان ادامه داد: با این میزان اعتبار جهاد کشاورزی متعهد به ایجاد ۲ هزار و ۵۹۰ شغل شده است.

 

وی با بیان اینکه سازمان صمت گیلان دارای ۲۰ درصد عملکرد جذب تسهیلات با ۹۶۰ تعهد اشتغال است عنوان داشت: ۵۲ میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی استان مربوط به متقاضیان سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده است.

 

به گفته متقی طلب، سازمان میراث فرهنگی ۶۲ میلیارد ریال از این مبلغ را به خود اختصاص داده که متعهد به ایجاد هزار و ۹۱۸ اشتغال شده است.

 

وی سهم خوداشتغالی استان در تسهیلات اشتغال روستایی را ۲۴ درصد اعلام و اظهار داشت: از ۸۶ درصد ثبت‌نام کنندگان در سامانه کارا فقط ۲۰ درصد موفق به جذب تسهیلات شدند.

 

متقی طلب با اشاره به حوزه بوم‌گردی و ثبت‌نام ۷۲۱ متقاضی در سامانه کارا در این حوزه گفت: ۴۲۱ فقره طرح به ارزش ۷۶ میلیارد تومان به بانک معرفی شد که از این تعداد ۱۴۵ فقره تشکیل پرونده دادند.

 

وی افزود: ۸۳ طرح بوم‌گردی موفق به دریافت وام معادل ۲۷ میلیارد تومان شدند که شهرستان رشت با ۱۷ طرح، ۲۰ درصد واحدهای بوم‌گردی را به خود اختصاص داده است.

 

کارگزار توسعه اشتغال گیلان با بیان اینکه ۱۰ درصد مجموع اعتبارات به طرح‌های بوم گردی پرداخت شد اظهارداشت: هیچ‌گونه تقاضای بوم‌گردی از شهرستان لنگرود در سامانه کارا ثبت نشده است.

 

پایان پیام/

  • منبع خبر : شبستان