دفاع های تمام قد لاهوتی از گزینه های وزارت علوم

لاهوتی درپاسخ به پرسشی درباره‌ی احتمال معرفی مجدد محمدعلی نجفی به عنوان وزیر گفت: دولت می‌تواند مجددا دکتر نجفی را معرفی کند و هیچ منع قانونی و آیین‌نامه‌ای وجود ندارد. با وجود شخصیت مثبت و توانمند ایشان، به نظر من اگر دولت آقای نجفی را معرفی کند اختلافات مجلس و دولت تشدید می‌شود بنابراین دولت باید در این خصوص احتیاط کند.

هرداد لاهوتی، نماینده مجلس، معتقد است: مشورت و رایزنی دولت با مجلس درباره ی وزرای پیشنهادی، هیچ پایه و اساس قانونی ندارد.
به گزارش «لنگرنیوز» به نقل از آفتاب بعد از آنکه محمود نیلی احمدآبادی وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد زمزمه‌هایی درباره‌ی اینکه نمایندگان از دولت می‌خواهند در معرفی وزیر با آنها مشورت شود یا حتی شایعاتی مبنی بر تمایل مجلس به معرفی محمد مهدی زاهدی و غلامعلی حدادعادل به عنوان وزیر علوم، به گوش می‌رسید.
این قضیه زمانی صورت علنی به خود گرفت که قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته است: «به آقای روحانی پیشنهاد می‌کنم مشورت کرده و کسی را برای وزارت علوم معرفی کند که برای دلسوزان نظام و انقلاب مطلوب باشد.»
در همین رابطه مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود و از موافقان نیلی احمدآبادی، درباره‌ی سابقه‌ی مشورت دولت با نمایندگان برای معرفی یک وزیر به خبرنگار «آفتاب» گفت: چنین مساله‌ای صورت قانونی ندارد اما معمولا رایزنی‌ها به شکل سنتی بوده است خصوصا بر روی وزارتخانه‌ای که روی آن حساسیت‌های بسیاری وجود دارد.
وی در ادامه افزود: متاسفانه درخصوص آقای نیلی هیچ رایزنی از طرف دولت با مجلس صورت نگرفت. این حرکت دولت از لحاظ قانونی هیچ ایرادی ندارد اما طبق روال گذشته معمولا دولت‌ها از طریق رابط های پارلمانی خود سعی در اقناع نمایندگان می‌کنند این رویه را هنگام اخذ رای اعتماد برای دکتر فرجی‌دانا، وزیر سابق علوم، و دیگر وزرای دولت که از دکتر نیلی سیاسی‌تر هم بودند، مشاهده کردیم و همین مجلس به آنها رای اعتماد داد.
عضو فراکسیون رهروان ولایت با انتقاد از عملکرد ضعیف نمایندگان پارلمانی دولت گفت: درست است که روندی که دولت طی کرد بر طبق آیین‌نامه‌های مجلس بود اما اگر این افراد برای جلب رضایت نمایندگان تلاش بیشتری می‌کردند، قطعا دکتر نیلی رای اعتماد می‌گرفت.
 وی درخصوص جلسه استیضاح دکتر فرجی‌دانا براین نکته تاکید کرد که: ما  این اشکال را بعد از این جلسه به دولت گوشزد کردیم چراکه مدیریت آقای فرجی‌دانا بی‌بدیل و مورد قبول همگان بود فقط عده‌ای از نمایندگان بر روی یکی دو گزینه مشکل داشتند که اگر دکتر روحانی در جلسه حضور می‌یافتند و تنها ۱۰ دقیقه از وزیر خود دفاع می‌کردند، شاید اکنون دیگر این مشکلات گریبان وزارت علوم را نمی‌گرفت و ما همچنان از مدیریت دکتر فرجی‌دانا استفاده می‌کردیم.
مهرداد لاهوتی با بیان اینکه سوابق علمی و مدیریتی آقای نیلی در روز جلسه رای اعتماد هنوز از پوشه‌ی نمایندگان خارج نشده و مورد بررسی قرار نگرفته بود، اظهار داشت: در آن جلسه فضا به گونه‌ای ترسیم شد که تجربه و تفحص وزیر پیشنهادی تاثیری نداشت. برای تمامی وزیران دولت باید دو موضوع ملاک قرار گیرد تعهد و تخصص که دکتر نیلی احمدآبادی در هر دوی این جوانب سرآمد بودند.
وی در ادامه افزود: مشکل نمایندگان این بود که چرا ایشان در مورد حوادث بعد از انتخابات ۸۸ سکوت کرده است. خود آقای نیلی در پشت تریبون مجلس اعلام کرد که: «من هیچ گاه از خط قرمز‌های نظام عبور نکرده‌ام و نخواهم کرد». گر این فرد تخطی می‌کرد قطعا مردم و نظام با او برخورد می‌کردند. باید از دیوار بی‌اعتمادی برای حل مشکلات عدیده‌ی کشور خارج شد درست است که دیدگاه‌ها و تفکرات متفاوتی وجود داد اما هدف یکی است آن هم تعالی نظام جمهوری اسلامی.
نماینده مردم لنگرود به زمان باقی مانده برای معرفی چهارمین وزیر علوم اشاره کرد و گفت: طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی دوران سرپرستی یک وزارتخانه به مدت سه ماه است و دولت باید تا پنجم آذر وزیر پیشنهادی خود را معرفی کند.
لاهوتی درپاسخ به پرسشی درباره‌ی احتمال معرفی مجدد محمدعلی نجفی به عنوان وزیر گفت: دولت می‌تواند مجددا دکتر نجفی را معرفی کند و هیچ منع قانونی و آیین‌نامه‌ای وجود ندارد. با وجود شخصیت مثبت و توانمند ایشان، به نظر من اگر دولت آقای نجفی را معرفی کند اختلافات مجلس و دولت تشدید می‌شود بنابراین دولت باید در این خصوص احتیاط کند.