طرح استانی شدن انتخابات مجلس، برای جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رأی است

لاهوتی افزود: طرح مذکور از طریق تغییر و تعیین حدود جدید حوزه‌های انتخابیه در پی کسب اهدافی نظیر ارتقای سطح کیفی مجلس، افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات و جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رأی است.

به گزارش لنگرنیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان یک فوریت طرح استانی شدن انتخابات مجلس را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

در جریان بررسی این طرح، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس از طراحان این طرح طی سخنانی با بیان اینکه انتخابات در نظام حقوقی کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: موضوع استانی شدن انتخابات یکی از موضوعات بحث برانگیز در دوره‌های اخیر قانونگذاری بوده است اما تا به حال به سرانجامی نرسیده است.

وی افزود: طرح مذکور از طریق تغییر و تعیین حدود جدید حوزه‌های انتخابیه در پی کسب اهدافی نظیر ارتقای سطح کیفی مجلس، افزایش میزان مشارکت عمومی در انتخابات و جلوگیری از وقوع برخی تخلفات همچون خرید رأی است.

در ادامه این جلسه، جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه در مجلس نیز در سخنانی به عنوان مخالف یک قوریت طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس، گفت: نمایندگان وظیفه اتصال حاکمیت با مردم را دارند، با تصویب این طرح چنین فرصتی از مردم گرفته می‌شود.

وی افزود: اگر یک نماینده‌ای که امروز در شهری با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت نماینده است، فردا در استانی با ۳ میلیون نفر جمعیت به عنوان نماینده برگزیده شود، نمی‌تواند به امور بپردازد؛ مراجعات مردمی و تلفن‌های نمایندگان افزایش می‌یابد.

جهانگیرزاده ادامه داد: جهت‌گیری‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها با تصویب این طرح، به سمت شهرها می‌رود، مشکل امروز ما قانونگذاری نیست، مشکل ما کثرت قوانین است، ما ۱۲ هزار قانون داریم، مشکل ما عدم نظارت بر حسن اجرای قوانین است.

وی خاطرنشان کرد: هزینه انتخابات با تصویب طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس چند برابر می‌شود و افرادی که دارای لابی‌های قدرت و ثروت هستند، با تصویب این طرح برگزیده می‌شوند، بیایید به سمت حزبی شدن نرویم و اگر ایراداتی وجود دارد، آنها را اصلاح کنیم.

در این جلسه همچنین محمدحسین میرمحمدی نماینده گلپایگان در مجلس نیز در سخنانی به عنوان موافق یک فوریت طرح مذکور تأکید کرد: بخشی‌نگری به شهرستان‌ها و شهرها با تصویب این طرح از بین می‌رود و تصمیمات کارشناسی اتخاذ خواهد شد و با توجه به اینکه ما سال آینده انتخابات مجلس را پیش رو داریم این طرح می‌تواند کمک خوبی باشد.

در پایان، یک فوریت طرح استانی‌شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس با ۱۳۳ رأی موافق، ۶۴ رأی مخالف و ‌۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در جلسه علنی، به تصویب رسید.