خبر: 16765 / تاریخ انتشار : ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت : ۰۹:۲۳:۰۲
نمونه‌اى از هنر معمارى گيلان در دوره قاجار

تصاویری زیبا از خانه تاریخی منجم باشی

منزل قدیم منجم باشی که در فشکالی محله لنگرود است، نمونه اى از هنر معمارى گیلان در دوره قاجاریه و یکی از آثار قدیمی و تاریخی شهرستان لنگرود به شمار می رود.

به گزارش لنگرخبر،‌ خانواده منجم باشی همزمان با روی کار آمدن آقامحمد خان قاجار در گیلان صاحب نام و عنوان شدند و نخستین عضو این خاندان که لقب منجم باشی یافت، ” میرزا صادق ” بود که در سال ۱۲۱۲ هجری قمری جسد بنیانگذار سلسله قاجاریه را برای تدفین به کربلا حمل کرد.

یکی از نوادگان وی میرزا موسی منجم باشی به فرمانروایی گیلان رسید و در سال ۱۲۲۰ هجری قمری قوای روس را در روستای پیله داربن رشت شکست سختی داد، از آن پس افراد این خاندان تا مدتهای زیاد در گیلان حکومت و وزارت داشته اند.

خانه منجم باشی در فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود واقع شده است

خانه منجم باشی در فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود از املاک این خاندان است که تا امروز باقی مانده و در اصل شامل بیرونی، اندرونی، خلوت خانه، مسجد، حمام و… بوده است.

ورودی اصلی ساختمان بیرونی که به “مهتابی” مشهور است  سر در ورودی هلالی شکل و حاوی گچ بری ساده است، طبقه فوقانی از یک سالن پذیرایی و سه اتاق تشکیل شده است، جلوی اتاقها ایوانی به عرض یک متر و طول ۱۰ متر وجود دارد که چهار ستون چوبی سقف آن را سر پا داشته اند، بام بنا به شیوه سنتی گیلان واشن ریزی شده و چوب یا سفال پوش است، لبه به شیوه سر بندی سه پوش و چکش برگردان ساخته شده است.

این خانه به خانواده منجم باشى تعلق داشته که با روى کار آمدن آقا محمد خان قاجار صاحب نام شدند. سالن و تزئینات این خانه نمونه اى از هنر معمارى گیلان در دوره قاجار است. این بنا در فهرست آثار ملى به ثبت رسیده است.

 

 

1 2

1 (17) 1 (18) 2 (1) 2 (6) 2 (5) 2 (4) 2 (2) 2 (3) IF 2 (8) 2 (9) 2 (10) 2 (11) 2 (12)

کلیدواژه


نظرات | ۳ نظر

علیجانی پور
دی ۷, ۱۳۹۳ در ۱۵:۳۰

انشاالله مسولین همت بنمایند تا این اثر تاریخی حفظ شود و از بین نرود

SH EI DA
دی ۲۲, ۱۳۹۳ در ۰۶:۱۶

ان شاءالله که مرمت و باز سازی گردد

منصور
اسفند ۹, ۱۳۹۴ در ۱۹:۲۷

امیدوارم مسئولین محترم به فکراین اثر تاریخی باشند .
این اثر تاریخی مورد توجه میراث فرهنگی استان گیلان قرار بگیرد تا اعتبار دراین خصوص نیز پیشنهاد گردد و آن را مورد بازسازی قرار دهند تا مردم از آن دیدن فرمایند.

قيمت خودرو سكه و طلا ليگ برتر نشر خبر مكان تبليغات شما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ لنگر خبر” می باشد.
siteview.ir