۹ نفر در اثر مصرف قرص برنج در “لنگرود” فوت شدند

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان از مسمومیت ۶۳ نفر در اثر مصرف قرص برنج طی ۹ ماهه سال جاری در استان خبر داد.

به گزارش لنگرنیوز، فریبرز آیتی فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: این تعداد  فوت ناشی از قرص برنج نسبت به سال قبل ۲۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: سال گذشته طی این مدت ۸۶ نفر در اثر مصرف قرص برنج جان خود را از دست دادند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گفت: گیلان از حیث مسمومیت ناشی از قرص برنج بعد از تهران دومین استان کشور است.

وی افزود: این استان به لحاظ تعداد در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت نیز رتبه نخست کشور در خصوص فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج را دارد.

آیتی فیروزآبادی تصریح کرد: عمده موارد مسمومیت ناشی از قرص برنج با انگیزه خودکشی و درصد بسیار کمی مربوط به مباحثی همچون مصرف بدون آگاهی یا مصرف اشتباه و همینطور قتل می تواند تلقی شود.

وی اذعان داشت: قرص برنج با توجه به بوی تندی که دارد اغلب در قتل مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان گفت: طی ۹ ماهه امسال بیشترین مسمومیت ناشی از مصرف قرص برنج به ترتیب در شهرستان رشت (۲۳) مورد، لاهیجان (۱۱ ) مورد و لنگرود ( ۹ ) مورد اتفاق افتاده است.

وی افزود: خوشبختانه طی این مدت در شهرستان های رودبار، صومعه سرا، رضوانشهر و املش فوتی ناشی از مصرف قرص برنج گزارش نشده است.

آیتی فیروزآبادی اذعان داشت: بالاترین گروه سنی فوت ناشی از مصرف قرص برنج در استان مربوط به سنین ۲۱ تا ۳۰ سال با ۱۸ مورد گزارش شده است.

وی بیان داشت: گروه های سنی ۳۱ تا ۴۰ سال و ۵۱ تا ۶۰ سال در رتبه های بعدی مسمومیت ناشی از قرص برنج قرار دارند.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان تصریح کرد: از مجموع  فوت شدگان ناشی از مصرف قرص برنج امسال ۹۵ درصد دیپلم و پائین تر و تنها دو مورد لیسانس و بالاتر بوده است.

وی در ادامه با اعلام اینکه بیشترین محل فیزیکی اقدام به مصرف قرص برنج در منزل  مسکونی بوده است،افزود: متاسفانه طی این مدت ۸۹ درصد موارد فوت ناشی از مصرق قرص برنج در منزل مسکونی اتفاق افتاده است.

آیتی فیروزآبادی یادآورشد: از مجموع فوت شدگان مسمومیت با قرص برنج طی ۹ ماهه سال جاری  ۴۱ درصد زنان و ۵۹ درصد مردان را شامل می شود.