رنج چایکار و سود سرشار دلالان و برخی کارخانه داران چایسازی از فروش چای سنواتی

چای سنواتی از سوی برخی واسطه ها و عوامل وابسته به سازمان چای به کارخانه داران و دلالان به قیمت ۴۰۰۰ ریال فروخته شده است. بعضی از مالکان کارخانجات چایسازی، حتی چای سنواتی را به قیمتی حدود ۱۸۰۰ ریال نیز خریداری نموده اند. سود حاصله از معاملات چای سنواتی و صادرات آن به صدها میلیارد ریال می رسد.

کد خبر : 18078
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 8:20

برابر مشاهدات و اظهار افراد مطلع تعدادی از مالکان کارخانجات چایسازی و دلالان با خرید چای خشک سنواتی که غیر قابل شرب می باشد، مبادرت به اختلاط با چای خشک قابل مصرف و افزودن اسانس و با بسته بندی مناسب نموده و در بازارهای مصرف داخل و یا کشورهای همجوار ایران به فروش می رسانند. چای خشک سنواتی کپک زده و فاسد بوده و قابلیت استفاده در گلخانه و اراضی کشاورزی را دارد.

چای سنواتی از سوی برخی واسطه ها و عوامل وابسته به سازمان چای به کارخانه داران و دلالان به قیمت ۴۰۰۰ ریال فروخته شده است. بعضی از مالکان کارخانجات چایسازی، حتی چای سنواتی را به قیمتی حدود ۱۸۰۰ ریال نیز خریداری نموده اند. سود حاصله از معاملات چای سنواتی و صادرات آن به صدها میلیارد ریال می رسد.

یکی از آثار زیان بار صادرات چای بی کیفیت ایران به کشورهای همجوار سلب اعتماد مصرف کنندگان این کشورها به کالای ایرانی است. تداوم این امر می تواند اثرات جبران ناپذیری بر روند صادرات و منافع ملی کشور داشته و رقبای جهانی را جایگزین ایران نماید.

سوابق نشان می دهد، روند صادرات کالاهای بی کیفیت و بالا بودن قیمت این نوع کالاها در کشورهای همجوار موجب شده است بیشتر بازارهای منطقه ای نصیب رقبا گردد.

یکی دیگر از آثار زیان بار توزیع و مصرف چای سنواتی تهدید بهداشت و سلامت مردم است که می بایست ضمن اطلاع رسانی عمومی، برخورد قانونی با عوامل تهیه و توزیع آن صورت گیرد.

در حالی که تعداد کمی دلال و سودجو با فروش چای سنواتی سود هنگفتی را نصیب خود می نمایند، در مقابل چایکاران مناطق چای خیز استان گیلان از ماحصل تلاش و زحمت طاقت فرسای خود بهره ای جز فقر نمی برند.

اعمال سیاست های نامناسب از سوی دولتهای قبل سبب شده است بخش زیادی از چایکاران انگیزه خود را از تولید محصول برگ سبز چای از دست بدهند و باغات خود را رهاسازی نمایند.

حسین نوذری پرشکوهی / پژوهشگر سیاسی – اقتصادی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چایکار سه شنبه , 7 بهمن 1393 - 8:11

ای آقا چای سنواتی رو بیخیال .باغ چایی دیگه نمونده به لطف طرح ۵ ساله همش شده مامن گراز وجوجه تیغی.باغ چایی که یه خانواده ۱۰ نفری ازش ارتزاق میکردند شده آلت دست هوسبازی وبی مدیریتی یک عده سودجو .کشاورز چایکار پیر شده ومریض ولی نه پولی داردونه پشتوانه حاصل از رنج ۵۰ یا ۶۰ سال زحمت .بدبخت بیچاره نان رانسیه میخرد تازه اگه نانوا بهش بده و اگه نداد باور کنین گرسنه میخوابد .حالا نان راگرفت چیز دیگری نباید با این نان بخورد :مریض نمی تواند بشود چون پول وبیمه ای ندارد برای مداوا .این است حاصل ۶۰ سال چایکاری وزحمت .میدانم که این حرفها به هیچ جا نمیرسد فقط از حال وروز این بنده های زحمت کش خدا داشتم میترکیدم اینو همینجوری نوشتم نه برای پیگیری وحل مشکل .چون ما عادت کردیم عوض دستگیری فقط پای یکدیگر رو بگیریم.درپایان باید بگویم که با نهایت تاسف چای وچایکار دیگر مرد.