مرگ دانشجوی ممتاز دکترا دانشگاه تهران مقابل دفتر رئیس دانشکده
مرگ دانشجوی ممتاز دکترا دانشگاه تهران مقابل دفتر رئیس دانشکده

روابط عمومی دانشگاه و رئیس دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران از علت فوت یا خودکشی یک دانشجوی ممتاز دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران ابراز بی اطلاعی می‌کنند.

به گزارش لنگرنیوز ،  روز گذشته از سوی برخی رسانه‌ها اعلام شد یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه تهران (حسین خجسته‌نیا دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی) با خوردن سیانور مقابل مسؤولان دانشکده حقوق و علوم سیاسی خودکشی کرد و در راه بیمارستان درگذشت. این در حالی است که گزارش‌های دیگر، از حمله قلبی این دانشجو به علت عصبانیت زیاد و شدت استرس خبر می‌دهند.

بر اساس اظهارات مسؤولان دانشگاه، خجسته‌نیا از پیش سابقه بیماری و نارسایی‌های قلبی داشته و فوت وی به این موضوع مربوط است.

درپی تشدید شایعات شیرمراد مرزبان، معاون روابط عمومی کل دانشگاه تهران از حادثه دیروز ابراز بی اطلاعی کرده و هرگونه اظهار نظر در این زمینه را منوط به اعلام نتیجه آزمایش های پزشکی قانونی دانست.

مرگ دانشجوی ممتاز دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران مقابل دفتر رئیس دانشکدهسید فضل‌الله موسوی رئیس دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه تهران نیز درباره اخبار ضد و نقیضی که در خصوص فوت یکی از دانشجویان دکتری این دانشگاه، وجود دارد به خبرنگار اجتماعی مشرق گفت: این دانشجو مشغول صحبت کردن با تلفن همراهش بوده و یک باره بر زمین افتاد و از هوش رفت و پس از انتقال به درمانگاه از دنیا رفت.

موسوی افزود: وی از دانشجویان کوشا و ساعی ما بود و هیچ مشکلی با دانشکده نداشت و خود را برای دفاع از پایان نامه اش آماده می کرد.

این دانشجو که به گفته مدیرکل روابط عمومی دانشگاه و رئیس دانشکده حقوق از دانشجویان کوشا و ساعی این دانشکده بوده است سال آخر دکتری روابط بین الملل را می گذراند و مقالاتی نیز به قلم وی به رشته تحریر درآمده است.(برای دیدن مقالات اینجا کلیک کنید)

دکتر خضری، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران نیز با عدم تأیید ادعای برخی سایت‌ها مبنی بر خودکشی این دانشجوی دکتری با خوردن سیانور، گفت: هنوز درباره اینکه علت مرگ چه بوده و اگر مرگ خدای ناکرده عمدی باشد و اینکه انگیزه وی چه بود، خبری نداریم و هنوز گزارشی از مراجع ذیربط در این باره ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه این دانشجو فردی منظم و موفق بود، ادامه داد: همچنین وی هیچ پرونده‌ای در مرکز مشاوره نداشت.

خضری درباره روز حادثه اظهار کرد: این دانشجو بعد از خروج از اتاق ریاست دانشکده، در صحن دانشکده حقوق و علوم سیاسی تقاضای یک لیوان آب کرده و بعد از لحظاتی بر زمین می‌افتد و برغم تلاش‌های فراوان پرسنل مرکز بهداشت، این دانشجو متاسفانه درگذشت.

نظرات همکلاسی‌های خجسته‌نیا

در پی این حادثه برخی از افرادی که با وی آشنایی داشتند درمورد وی اظهار نظرهایی کرده اند که خواندن آنها خالی از لطف نیست:

-حسین خجسته نیا را از نزدیک می‌شناختم، به حق یکی از نخبگان رشته روابط بین الملل در ایران بود و لیاقت عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران را داشت. ولی با وجود تلاش و پیگیری فراوان هیچ دریچه امیدی جهت جذب در هیچ دانشگاه و یا پژوهشکده‌ای را فراروی خود نمیدید. حسین علی‌رغم مشکلات فراوانی که در زندگی داشت انسانی محجوب به حیا و خوددار بود..

– آقای دکتر حسین خجسته‌نیا همکلاسی دوره ارشد من بودند. هر وقت می دیدمش، بنده خدا از اینکه دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌ها هی دکترا می‌گیرند و ارزش دکترا را به پایین‌تر از کارشناسی رسانده‌اند می‌نالید. چرا که الان متأسفانه فقط رابطه برای پیدا کردن شغل مهمه نه سواد. مطمئنم اگر ایشون یک کار ماهانه یک نیم میلیونی داشت به این وضعیت نمی افتاد..

– من همکلاس آقای خجسته‌نیا در دوره دکتری بودم، از مسؤولان دانشگاه تهران و مقامات مسؤول تقاضا دارم به دقت موضوع را بررسی کنند و از تقصیر دکتر “…” و بی تفاوتی مسؤولان دانشکده نسبت به مشکلات دانشجویان گذشت نکنند. دکتر “…” با اذیت و آزار و توهین و تحقیر دانشجویان و همکاران خود، از نظر روحی و روانی آنها را تحت فشار قرار می‌دهند. من با وجود همه موانعی که ایجاد کردند سه سال است که دفاع کردم اما اینها آقای خجسته‌نیا را تعمدا در امتحان جامع و پیش‌دفاع و دفاع معطل کردند تا کار به اینجا کشید.

– من ایشون رو از نزدک می‌شناختم. بنده خدا رو تو گروه و دانشکده خیلی اذیت کردند. مدیر گروه روابط بین‌الملل و رئیس دانشکده رو مقصر میدونم.

پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی فوت دانشجوی دکتری

در پی فوت این دانشجو، هیت رئیسه دانشگاه تهران پیام تسلیتی صادر کرد.

در این پیام آمده است:

انالله و انا الیه راجعون

با کمال تأثر و تأسف با خبر شدیم جناب آقای حسین خجسته‌نیا دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دعوت حق را لبیک گفتند.

هیأت رئیسه دانشگاه تهران ضمن ابراز تأسف، این مصیبت را به خانواده ایشان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض نموده، رحمت و مغفرت واسعه الهی برای آن مرحوم و سلامتی و شکیبائی برای بازماندگان وی را از درگاه خداوند منان مسئلت می‌نماید.

اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران