سردار محمود آذرارجمند، مسئول اطلاعات و عملیات لشگر۲۵ کربلا را بیشتر بشناسیم

شهید بزرگوار ۴۸ ساعت قبل از شهادتش طی یک تماس تلفنی با تمامی اعضای خانواده خداحافظی کرده و صریحا بیان می کند که این آخرین تماس من با شما است و دیگر منتظر تلفن من نباشید .

محمود آذرارجمند در سال ۱۳۳۶ بدنیا آمد، پس از سپری نمودن دوران تحصیل در سال۵۷ مدرک دیپلم خود را اخذ کرد .

ازهمان دوران کودکی به سبب اخلاق و برخورد گیرا ، اطرافیان خود را مجذوب ساخته و صداقت و درستی یکی از خصلتهای برجسته او بود .

در اوایل انقلاب از پیشتازان خدمت به مردم بود و به این امر عشق می ورزید . در زمان تکبیر گویی وی مردم را جذب کرده و به مسجد محل می برد تا تکبیر بگویند .

شهید محمود آذرارجمند در سال ۵۸ به حج تمتع مشرف گردید، پس از بازگشت از حج کاملا تحت تاثیر فضای معنوی آن محیط قرار گرفته به طوری که این تحول در سکنات وی نیز مشهود بود .

حاج محمود پیش از شروع جنگ برای مدتی عضو کمیته انقلاب اسلامی بود و در حفظ امنیت شهر نقش بسزایی داشت .

با شروع جنگ تحمیلی وی از نخستین کسانی (۱۷الی۱۸نفر)بود که از لنگرود به مناطق جنگی اعزام شدند .

در دوران حضور در جبهه، بسیار کم (در کل سه بار) به مرخصی می آمد و حتی در دوران مرخصی یک روز هم در خانه نمی ماند و مجددا به منطقه برمی گشت .

خواستیم از دوستان همرزمش بدانیم پدر شهید این چنین پاسخ ما را داد : چون به اتفاق آقای نان خشکی همیشه از طریق چالوس به جبهه می رفت طبیعتا کسی از دوستان همرزم شهید را نمی شناختیم .

حس کنجکاویمان گل کرد : چرا چالوس؟ شهید هیچگاه در منزل از مسائل جنگ صحبتی  به میان نمی آورد.

حاج محمود آذر ارجمند در دوران حضور در جنگ ابتدا در سردشت و بانه و سپس در سرپل ذهاب به عنوان مسئول اطلاعات عملیات گردان خدمت می کرد .

شهید بزرگوار ۴۸ ساعت قبل از شهادتش طی یک تماس تلفنی با تمامی اعضای خانواده خداحافظی کرده و صریحا بیان می کند که این آخرین تماس من با شما است و دیگر منتظر تلفن من نباشید .

در سال ۱۳۵۷ همزمان با پیام تاریخی امام (ره) مبنی بر ترک پادگان‌ها از آنجا فرار نمود و به جمع تظاهرکنندگان پیوست. محمد در سال ۱۳۵۸ برای انجام فریضه حج به مکه معظمه رفت و در بازگشت به ایران با اولین کاروان لشگر۲۵ کربلا راهی دیار نور و جبهه‌های حق علیه باطل شد.
آذرارجمند در عملیات‌های بسیاری شرکت نمود، او چندی بعد مسئول اطلاعات و عملیات لشگر۲۵ کربلا را بر عهده گرفت و سرانجام در روز پنجشنبه مورخه ۹ دی ۱۳۶۱ در سن ۲۵ سالگی در جمع ستارگان درخشان راه سرخ شهادت قرار گرفت.

حاج محمود در یکی از عملیاتهای شناسایی در زمستان بر اثر تیراندازی عراقی ها مورد اثابت گلوله از ناحیه دست و پا قرار می گیرد و ناگهان بر اثر تاریکی شب وارد میدان مین گشته و بر اثر انفجار مین در روز پنج شنبه تاریخ ۹-۱۰-۱۳۶۱ به شهادت رسید،

 

قسمتی از وصیت نامه سردار شهید حاج محمود آذر ارجمند ، مسئول اطلاعات و عملیات لشگر۲۵ کربلا :

سعی کنید که مسلمان واقعی باشید و در خط اسلام راستین و خط امام یعنی خط اسلام باشید . اطاعت از ولایت فقیه کنید که اطاعت از خداست و سر پیچی کردن از ولایت فقیه سرپیچی از دستورات خداوند است.

بوسه شهید قاسم آذرارجمند بر صورت شهید محمود آذر ارجمند

 

1