اسلامی‌ترین انقلاب را ایران داشت/ پول و سیاسی‌بازی بلای جان دستگاه قضایی آمریکا

«ریچارد آندرسن فالک» گفت: با توجه به این مهم که انقلاب ایران در مواجهه با غرب بوده، وقتی آیت‌الله خمینی با سران انقلابی بهار عربی سال ۲۰۱۱ مقایسه می‌شود آنگاه متوجه می‌شویم چه‌قدر ایشان در مسیر خود موفق بوده‌ و با وجود فشارهای بیرونی در داخل ثبات را به وجود آورده است.

کد خبر : 21124
تاریخ انتشار : شنبه 16 اسفند 1393 - 9:55

لنگرنیوز: سید رضا پیراسته: «ریچارد آندرسن فالک» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا و مؤلف بیش از ۴۰ کتاب در زمینه‌ای جنگ، حقوق بشر و حقوق بین‌الملل است و آثارش مورد استناد حقوقدانان دنیا قرار دارد.

او در گزارش ویژه خود، رژیم اسرائیل را به نقض فاحش حقوق بشر و کاربرد تسلیحات پیشرفته علیه مردم بی‌دفاع فلسطین متهم کرد و در به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «بر اساس قوانین بین‌المللی، جنایتی جنگی بزرگی در غزه اتفاق افتاده است.»

فالک ۳ ماه پیش از این گزارش، برای انجام ماموریتش به اسراییل رفت، اما مقام‌های صهیونیستی او را بازداشت و یک روز بعد اخراج کردند.

وی بارها از سوی «سوزان رایس» سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد و «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل به خاطر اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی مورد انتقاد قرار گرفته و هنوز نیز این مسئله ادامه دارد.

فالک همچنین در سال ۷۹ میلادی در نوفل لوشاتو به خدمت امام راحل رسید و به خاطر حمایت از ایشان مورد انتقاد مقام های آمریکا قرار داشت.

ریچارد فالک از ۲۶ مارس ۲۰۰۸ تا ماه مه ۲۰۱۴ در سمت مشاور ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر باقی ماند.

مشروح مصاحبه با ریچارد فالک به شرح ذیل تقدیم می‌شود:

فارس: تفاوت بزرگ بین آیت‌الله العظمی امام خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران و دیگر رهبران انقلابی جهان چیست؟

ریچارد فالک: آیت‌الله خمینی رهبری نهضتی انقلابی را بر عهده گرفت که برای دنیای مدرن «تازگی» داشت و این انقلاب به طور کامل بر پایه تعالیم مذهبی بود. انقلاب ایران ریشه‌ای اسلامی داشته و نسبت به موارد مشابه بروزتر و موارد ملی، میهنی نیز در آن مشاهده می‌شد. من در ملاقاتم با آیت‌الله خمینی متوجه شدم که ایشان به شدت بر «انقلاب اسلامی» تا «انقلاب ایرانی» تاکید داشتند. ایشان در آن موقع از پذیرش هرگونه سمتی سیاسی در دوران بعد از شاه عقب نشینی می‌کردند و تنها مایل به ادامه زندگی مذهبی خود بودند.

آیت‌الله خمینی شخصیتی بزرگ داشتند. با توجه به این مهم که انقلاب ایران در مواجهه با غرب بوده وقتی ایشان با سران انقلابی بهار عربی سال ۲۰۱۱ مقایسه می‌شود آنگاه متوجه می‌شویم چه‌قدر آیت‌الله خمینی در مسیر خود موفق بوده‌ و با وجود فشارهای بیرونی در داخل ثبات را به وجود آورده است.

 فارس: وضعیت حقوق بشر در آمریکا افتضاح است و دولتمردان این کشور در این زمینه دیگر کشورها را محکوم می‌کنند. دیدگاه خود را لطفا بیان کنید؟

ریچارد فالک: بله دقیقا. هیچ ارتباطی بین حقوق بشر آمریکا و نمایش این کشور به عنوان «قهرمان لیبرالیسم» و «آزادی» و «رعایت حقوق بشر» وجود ندارد. دولت آمریکا مسئول شکنجه و زندان‌هایی چون گوانتانامو است. البته درباره موارد عنوان شده در زمان اوباما اقداماتی صورت گرفت اما در موارد مهم دیگر چون کشتار بیگناهان به وسیله پهپادها، جاسوسی‌های جهانی، عملیات یگان‌های ویژه در بسیاری از مکان‌های داخلی و خارجی (بیش از یکصد مورد) همچنان نقض حقوق بشر مشاهده می‌شود.

 فارس: بزرگترین مشکل نظام قضایی آمریکا چیست؟

ریچارد فالک: بزرگترین مشکل نظام قضایی آمریکا خط دادن‌های سیاسی دست راستی‌ها در این کشور است و این باعث شده تا به طور فزاینده‌ای قضات تحت تاثیر سلطه پول، هجمه احزاب سیاسی و البته برخی جریان‌های رسانه‌ای باشد. همچنین هیئت منصفه آمریکا باعث نگرش‌های ارتجاعی شده که خود موجب تقویت نگرش نژاد پرستی است و این مایه تاسف می‌باشد. ما شاهد استفاده زور از سوی پلیس علیه سیاه پوستان آمریکا هستیم.

 فارس: وارد بحث عملکرد رژیم اسرائیل شویم. آخرین دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

ریچارد فالک: عملکرد اسرائیل باعث افزایش دید عمومی خصومت آمیز علیه خود حتی در آمریکا شده است. این‌ها البته دلیل دارند که عبارتند از: حملات وحشیانه در غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی شد که بخش اعظم آن‌ها زنان و کودکان بودند. سرکشی اسرائیل در برابر حقوق بین الملل با ادامه گسترش شهرک نشینی در فلسطین اشغالی و نیز ادامه حصر غزه و سرانجام تلاش‌های مخرب نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و تلاش‌های ضد ایرانی او در مسیر سنگ اندازی در مذاکرات هسته‌ای ایران. باید تاکید کنم که نتانیاهو با لابی‌بازی در آمریکا در امور دیپلماسی ما نیز دخالت می‌کند و تلاش دارد تا مانع از ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه شود. این اقدام‌ها و همچنین تداوم نادیده گرفتن حقوق شهروندی فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی از آن موارد هستند.

 فارس: آقای فالک، درباره «حربه تحریم‌ها» و استفاده ابزاری از آن در خدمت آمریکا و متحدان غربی‌اش چه نظری دارید؟

ریچارد فالک: از دید من تحریم‌ها در منظر اصول اخلاقی و استفاده ابزاری غلط هستند. این تحریم‌ها تنها مردم ایران را نشانه گرفته‌ و از منظر حقوق بین‌المللی و اخلاقی هیچ جایگاهی ندارند. تحریم‌ها باید به سرعت رفع شوند.

فارس: نظر شما در زمینه جو حاکم بر سازمان ملل متحد و فشار آمریکا و متحدینش در تصمیم‌گیری‌های این نهاد چیست؟

ریچارد فالک: البته تصمیم‌گیری‌های این نهاد پشت درهای بسته است. سازمان ملل متحد نسبت به فشارهای بیرونی آسیب‌پذیر است زیرا به شدت وابسته به سرمایه‌های آمریکا است. این جریان به مناقشه اسرائیل با فلسطین نیز آسیب رسانیده است. این مسئله را در تحریم‌های تحمیلی علیه ایران نیز شاهد بودیم و کشور شما تحت هجوم تحریم‌های گوناگون غیر قانونی قرار گرفت.

فارس: گمانه زنی شما درباره  وضعیت بعد از توافق هسته‌ای احتمالی ایران با غرب به ویژه آمریکا چیست؟ آیا واشنگتن در پی احیای قدرت از دست رفته‌اش در ایران است؟

ریچارد فالک: البته توافق هسته‌ای منجر به عادی سازی روابط تهران با غرب به ویژه آمریکا خواهد شد. با توجه به تلاش‌های گذشته آمریکا در مداخله در ایران، عاقلانه است که کشور شما در مسیر باز گذاشتن سریع جامعه خود دقت و احتیاط لازم را داشته باشد. این را متذکر شوم که عربستان سعودی و اسرائیل بیکار نخواهند نشست و حداکثر تلاششان را جهت به انزوا کشاندن ایران در منطقه انجام می‌دهند.

 فارس: در پایان ضمن تشکر از شما اگر هرگونه نظر یا مطلبی دارید لطفا عنوان کنید؟

ریچارد فالک: ۲ سال باقی مانده از دوران ریاست اوباما بهترین فرصت برای بهبود روابط تهران و واشنگتن است. من بیم آن را دارم که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ شاهد سیاست خارجی مداخله جویانه‌ای باشیم و رویکرد واشنگتن در قبال ایران متاثر از خواسته‌ها و فشار اسرائیل باشد. در کشور ما افرادی هستند که خواهان خاورمیانه امن و دوستی با ایران هستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.