شهید املاکی رزمی کاری که به فرموده مقام معظم رهبری قهرمان بود

سردار شهید حسین املاکی یکی از شهدای جاوید دوران دفاع مقدس است که در رشته رزمی کاراته و همچنین کشتی تبحر داشت و به فرموده مقام معظم رهبری ، وی قهرمان بود.

به گزارش لنگرنیوز، سردار شهید حسین املاکی در شب عاشورای سال ۱۳۴۰ ، در روستای کولاک محله شهرستان لنگرود در خانواده ای مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود .

آن شهید بزرگوار پس از گذراندن دوران تحصیلی خود در سال ۵۸ موفق به اخذ دیپلم در رشته بهداشت محیط شد و علاقه اش به ورزش ایشان را بسوی ورزش کاراته و کشتی سوق داد و در این زمینه موفقیت هایی نیز کسب کرد .

روح ایمان و کفرستیزی و انقلابی این سردار شهید ، انگیزه ای فراهم کرد تا به موج عظیم انقلاب بپیوندد و در این عرصه فعالیت زیادی برای به زانو در آوردن نظام منحوس پهلوی در منطقه داشت و با به ثمر رسیدن نظام مقدس جمهوری اسلامی به سبز جامگان این نهاد بر خواسته از متن امت اسلامی، سپاه پاسداران لنگرود پیوست .

سردار شهید حسین املاکی با تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی و تحمیل جنگی نابرابر به انقلاب نوپای اسلامی به همراه اولین گروه از نیروهای اعزامی گیلان عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل به دیار خونین سرپل ذهاب و قصر شیرین شتافت.

ایمان، شجاعت، خلاقیت، تدبیر و توانمندی در وی چنان عالی بود که توانست در کوتاه ترین زمان، توان رزمی خویش را تثبیت کند و مدتی بعد هم وارد تیپ ۲۵ کربلا شد .

از آنجا که سردار شهید جوانی مومن و برومند و از استعداد و خلاقیت بارزی برخوردار بود در مدت زمانی اندک توان رزمی خود را به منصه ظهور رساند و چون بر فرماندهان این توانمندی عالی نظامی حسین محرز شد، در واحد اطلاعات و عملیات مسوولیت فرماندهی محور یکم را بر عهده او گذاشتند و نقشی فوق العاده در این سمت ایفا کرد .

سردار شهید حسین املاکی پس از رشادت ها و دلاوری ها در عملیات های مختلف از جمله ثامن الائمه و فتح المبین و بیت المقدس و رمضان و محرم، در سال ۶۱ تصمیم گرفت به سنت دیرپای محمدی (ص) عمل به تکلیف نماید و ازدواج کند اما هنوز بیش از دوازده روز از پیمان مقدس ازدواج وی نگذشته بود که بسوی جبهه های نور علیه ظلمت شتافت و هیچ تاخیری در جبهه های نبرد حق علیه باطل را بر خود جایز نمی دانست و ازدواج را هم عمل به تکلیف و حرمت نهادن به اصول و آرمانهای مکتب غنی اسلام و احکام الهی می دانست و حاصل این پیوند مقدس یک پسر و دو دختر از زندگی مشترک این شهید گرانقدر به یادگار ماند .

شهید املاکی در عملیات های متعددی چون والفجر مقدماتی ، والفجر ۱ ، والفجر۴ ، والفجر۶ ، والفجر ۸ ، والفجر ۹ و عملیات بدر نقش آفرینی فوق العاده ای ایفاء کرد و بی تردید می توان عنوان کرد آن موفقیت ها مرهون شجاعت، خلاقیت، توانمندی و خدمات عالی حسین املاکی بود .

سردار شهید املاکی در سال ۶۴ به تیپ قدس گیلان رفت ، واحد اطلاعات و عملیات تیپ را تقویت نمود و بهترین طرح عملیاتی والفجر ۹ را با توجه به شناسایی هایش در منطقه سلیمانیه ارایه و اجرا کرد و به موفقیت های بزرگی دست یافت .

پس از عملیات والفجر ۸ در منطقه عمومی فاو دیگر همرزمانش چون سردار مهدی خوش سیرت و حسن رضوانخواه به او پیوستند و فرماندهی گردان های پیاده تیپ قدس را بر عهده گرفتند و سردار محمود قلی پور نیز رییس ستاد تیپ قدس گیلان بود که با همت بلند و شجاعت و دلاوری این دلاور مردان و سرداران گیلانی چنان تحولی در عملیات ها ایجاد شد که بعد از عملیات کربلای ۲ در منطقه حاج عمران ، به تعبیر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: حماسه آفرینان لشکر قدس در کربلای ۲ کربلای دیگری آفریدند .

سردار رشید اسلام حسین املاکی پس از انجام عملیات کربلای ۲ و کربلای۴ در عملیات کربلای ۵ با حفظ سمت ، فرماندهی محور عملیاتی را در جزیره بوارین برعهده گرفت و به شایستگی درخشید بطوری که نیروهای لشکر وارد شهرک دوئیجی عراق شدند و حسین املاکی، پس از طی رشادت و رزم بی امان مجروح شد و پس از بهبودی نسبی مجدد سوی جبهه های نبرد شتافت و با توجه توانمندی نظامی عالی که برخوردار بود به عنوان فرمانده تیپ یکم لشکر قدس گیلان به همراه گردان های رزمی، فرماندهی عملیات موفقیت آمیز نصر۴ ، ارتفاع ژاژیه و شهر ماووت عراق را برعهده گرفت و از چنگال بعثیون آزاد ساخت .

پس از انجام عملیات نصر ۴ ، سردار رشید حسین املاکی به سمت قائم مقام لشکر ۱۶ قدس گیلان مشغول به خدمتگزاری شد و واحدها و گردان های لشکر را مهیای نبردی دیگر ساخت و در ماموریتی آسیب شدیدی دید بطوری که ناچار با هلی کوپتر به بیمارستان انتقال یافت که طبق معمول با حاصل اندکی بهبودی مجدد عازم جبهه های نبرد با خصم دون شد و دوشادوش فرماندهی لشکر، رزمندگان شجاع اسلام را در عملیات ها یاری نمود .

این فرمانده رشید اسلام ، آنقدر شجاع و خلاق و دلیر بی باک بود که فرماندهان ارشد عراق نیز بر این امر معترف بودند.

سر انجام این دلاور شجاع اسلام در ۹ فروردین سال ۶۷ در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه عمومی سید صادق ، شانه دری بر روی ارتفاعات (بانی بنوک) در اثر حمله ناجوانمردانه (بمباران شیمیایی) دشمنان بعثی به آرزوی دیرینه ای که کسب مقام شهادت در راه حضرت دوست بود نائل آمد و روح بلند و ملکوتی اش همنشین عرشیان گردید و پیکر مطهر این فرمانده شجاع اسلام در میان انبوه آتش و حملات شیمیایی دشمن بر روی ارتفاعات بانی بنوک ماوا گزید .

حسین املاکی حسینی زیست و شهید شد و شهادتش الگو و درسی فراموش ناشدنی شد بنام ( ایثار) به امت عزیز اسلام آموخت چرا که در هنگام بحبوحه جنگ و نبرد و آتش حملات و شیمیایی دشمن حسین املاکی به بسیجی ای که ناله و استمداد کمک می طلبید ، این سردار رشید اسلام ماسک صورتش را برداشت و بصورت بسیجی بست و در نهایت هر دو شهید شدند .

پیام مقام معظم رهبری نیز در مورد این سردار شهید فرمودند: شهید املاکی شما که توی میدان جنگ شیمیایی زدند و خودش هم آنجا در معرض شیمیایی بود ، بسیجی بغل دستش ماسک نداشت ، شهید املاکی ماسک خودش را برداشت بست به صورت بسیجی همراهش ! قهرمان یعنی این !

آری این سردار رشید اسلام به واقع الگویی مناسب برای آحاد مردم به خصوص جامعه ورزش است چون وی با توجه به تبحری که در رشته کاراته و همچنین کشتی داشت بهترین سال های زندگی خود را در جبهه ها گذراند و با شهادت خود ، معنای جوانمردی ، ایثار و ایمان را به خوبی به نسل های آینده نشان داد.

بیست و دوم اسفند روز بزرگداشت شهدا و سالروز صدور فرمان امام خمینی (ره)مبنی بر تاسیس بنیاد شهید است .