اتاق فکر لنگرود فرصتی برای توسعه/پیشرفت شهری نیازمند همفکری است

شهرداری لنگرود با هدف بهره گیری از ظرفیت صاحبان اندیشه در حوزه های مختلف در جهت توسعه شهری اقدام به تشکیل اتاق فکر کرده، اتفاقی که نیازمند مرور زمان برای ارزیابی عملکرد است.

به گزارش لنگرنیوز، شهرداری لنگرود با هدف بهره گیری از ظرفیتهای نخبگان و صاحبان اندیشه در راستای توسعه شهری، با شعار «برنامه محوری» و «شهروند محوری» اقدام به تشکیل اتاق فکری  با حضور نخبگان و صاحبان اندیشه در حوزه های مختلف کرده است. بر همین اساس کار گروه های مختلفی در حوزه های عمرانی، گردشگری، محیط زیست، فرهنگی و هنری و اجتماعی و مردم شناسی تشکیل شده تا شهروندان بر حسب توانمندیهایی که در هر حوزه دارند، عضو این کار گروه ها شده و در راستای توسعه شهر لنگرود گام بردارند.

استفاده از تجربیات و تخصص نخبگان در سیاست شهرداری

شهردار لنگرود  با بیان اینکه  سازندگی و آبادانی یک شهر تنها با همدلی و همکاری تمام اقشار جامعه و مشارکت نخبگان و احترام به صاحبان فکر و اندیشه میسر است به خبرنگار مهر می گوید: همدلی در مدیریت شهری، موجب توسعه همه جانبه شهر می شود و برای تحقق اهداف و آرمان های توسعه شهری، اتاق فکر لنگرود با شعار برنامه محوری و شهروند محوری  تشکیل شده تا با همدلی و مشارکت تمام اقشار و به منظور بهره گیری از تخصص، تجربه و نقطه نظرات صاحبان فکر و اساتید در حوزه های مختلف، در جهت اعتلا و آبادانی لنگرود گام مثبتی برداشته و حس مشارکت و انگیزه تعامل را در بین شهروندان تقویت کند.

افشین گلباغی با اشاره به اینکه شهرداری وظیفه دارد تا در تمام زمینه ها شفاف عمل کند، برگزاری جلسات اتاق فکر لنگرود را فرصت مناسبی برای شفاف سازی عملکرد شهرداری برای مردم دانسته و توضیح می دهد: درمهرماه امسال یکی از بی سابقه ترین بارندگی های استان گیلان در سی سال گذشته در شهرستان لنگرود رخ داد که  شرایط بحرانی و ویژه ای را پیش آورد و نارضایتی به حق عمومی را در پی داشت. متاسفانه این بارندگی، ضعف های بسیاری را بر ملا کرد و مشخص شد در زمینه مدیریت شهری چه کاستی هایی وجود دارد و عملکرد دوستانی که در گذشته در راس امور قرار داشتند چگونه بوده است.

وی ادامه می دهد: در آن روزهای بحرانی، با خود عهد کردم که این معضل  را برای همیشه از لنگرود رفع کنیم تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم که به یاری خدا وبا بهره گیری از نظرات کارشناسانه،  موفق به مهار این آب گرفتگی شدیم و از همان زمان بود که نیاز به اتاق فکری که بتوان در آن از نظرات صاحبان اندیشه و کارشناسان هر حوزه برای رفع مشکلات شهری استفاده کرد، احساس شد.

سیستم باید به جای فرد تصمیم بگیرد

گلباغی با بیان اینکه لنگرود یکی از شهرهای نخبه پرور و پر ظرفیت استان است تاکید می کند: در شهری که پر از استعداد و نبوغ و ظرفیت های بسیار است، نباید ضعف مدیریتی و اجرایی وجود داشته باشد و باید به نحو احسنت ازاین استعدادها در جهت شکوفایی شهر بهره برد.

وی ادامه می دهد: یک شهر خوب تنها در زیر سایه همدلی و مشارکت تمام اقشار جامعه ساخته می شود ومی توان  با استفاده از تخصص و بهره مندی از دانش تمام صاحبان اندیشه در مسیر پیشرفت و اعتلا گام برداشت.

شهردار لنگرود درباره سیاستهای مدیریت شهری توضیح می دهد: سیاست شهرداری لنگرود در مدیریت شهری بر پایه حقوق شهروندی استوار است از این رو با اتخاذ یک استراتژی مشخص از اعمال سلیقه های فردی اجتناب کرده و مدیریت شهری را به سمت تصمیم گیری سیستم به جای شخص سوق می دهیم. در همین راستا، نمایندگانی از حوزه های مختلف به اتاق فکر لنگرود دعوت شده اند تا ضمن شنیدن نقطه نظرات و پیشنهادات این عزیزان،شهرداری بتواند از تخصص و تجربیات این فرهیختگان  بهره مند شود.

بودجه مهم نیست، نگاه متفاوت لازم است

محمود اصغری جامعه شناس،مردم شناس و از اعضای اتاق فکر لنگرود، با مثبت ارزیابی کردن این حرکت به خبرنگار مهر می گوید:حقوق شهروندی یکی از مسائل مهم و حایز اهمیت جامعه مدنی است که شهرداری لنگرود با هوشمندی و حساسیت به این مهم، توانسته سرمنشاء تفکری ریشه ای و ساختارمند در لنگرود باشد.

وی مردم شناسی را یکی از بحث های حایز اهمیت در زمینه مدیریت شهری می داند و می افزاید: یکی از ضعف های ساختار مدیریت شهری، عدم وجود استراتژی مشخص است و به همین دلیل دیده می شود که سلایق فردی در مدیریت ارجحیت پیدا می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نبود استراتژی در حوزه معماری، مردم شناسی و فرهنگی در مدیریت شهری توضیح می دهد: معماری سنتی لنگرود یکی از میراث غنی این شهر به حساب می آید که متاسفانه به دلیل مدیریت غلط در گذشته مخدوش شده و به دلیل عدم آگاهی، کوششی در جهت حفظ آن صورت نگرفته است.

وی ادامه می دهد: یک شهر را می توان با استفاده از شاخصه  معماری آن معرفی کرد و به آن هویت بخشید و این در حالی است که به دلیل نبود یک استراتژی معین در حوزه مدیریت شهری، نه تنها  معماری سنتی لنگرود در حال نابودی است، که حتی جای خالی فعالیتهایی در حوزه فرهنگی، مردم شناسی و جامعه شناسی نیز احساس می شود.

اصغری تاکید می کند:  بودجه علاج مشکلات نیست بلکه نوع نگاه به مسائل شهری و اجتماعی اهمیت دارد و اگر نگاه مثبت و خلاقانه ای وجود داشته باشد،می توان از این فرصت به نحو احسنت استفاده کرد.

باید از ظرفیت ها استفاده کرد

محمد بندری نویسنده و محقق لنگرودی و یکی دیگر از اعضای این اتاق فکر نیز با تقدیر از اقدام شهرداری لنگرود در جهت تشکیل اتاق فکر برای استفاده از ظرفیت های این شهرستان به خبرنگار مهر می گوید: باعث خوشحالی است که برای اولین بار شخصی در راس امور قرار گرفته که خود را از مردم جدا نمی داند و تصمیم دارد از ظرفیت ها و استعدادهای دیگر افراد شهر هم استفاده کند.

تشکیل اتاق فکر می تواند شرایطی را فراهم کند تا تعامل لازم بین شهرداری و سازمان میراث فرهنگیبرای حفظ و مرمت آثارباستانی لنگرود برقرار شود.وی ادامه می دهد: شهرستان لنگرود ظرفیتهای زیادی در بخش های مختلف دارد و این در حالی است که متاسفانه تا کنون مدیریت درستی برای بهره برداری صحیح از این ظرفیتها وجود نداشته است. برای مثال  رودخانه لنگرود یک استعداد بالقوه برای این شهر است که می تواند لنگرود را به عنوان شهری بی نظیر مطرح کند اما متاسفانه تا کنون عزم جدی برای بالفعل درآوردن این ظرفیت در شهر وجود نداشته است و یا پل خشتی که  از لحاظ ساختاری یک پل منحصر به فرد در دنیاست، مورد بی توجهی قرار گرفته است.این پل نماد لنگرود است و به هر قیمتی شده باید حفظ شود و شهرداری هم در این راه می تواند  روی کمک های مردمی حساب باز کند.

سیده فاطمه رضوی کارشناس گردشگری اتاق فکر لنگرود نیز با اشاره به اینکه تشکیل این اتاق فکر می تواند گام مهمی در راستای حفظ میراث فرهنگی و بناهای تاریخی باشد به خبرنگار مهر توضیح می دهد: دو بنای تاریخی با معماری منحصر به فرد قاجار در لنگرود وجود دارد که متاسفانه هر دو آنها در حال تخریب است و باید به فکر مرمت و بازسازی آن بود.

وی اضافه می کند: تشکیل اتاق فکر می تواند شرایطی را فراهم کند تا تعامل لازم برای حفظ و مرمت آثارباستانی لنگرود که از جمله آن می توان به خانه منجم باشی اشاره کرد، بین شهرداری و سازمان میراث فرهنگی برقرار شود تا بر حسب ویژگی های هر کدام از آثارتاریخی، اقدامات موثری انجام شود.

رضوی با اشاره به عدم برخورداری شهرستان لنگرود از موزه آثار باستانی می گوید: شاید بتوان خوش بین بود که یکی از نتایج تشکیل این اتاق فکر، بهره برداری از خانه منجم باشی به عنوان موزه باشد.

سید حسن شمسی کارشناس شهرسازی و یکی دیگر از اعضای اتاق فکر لنگرود نیز با اشاره به اینکه لنگرود با ۴۸۰ عضو در نظام مهندسی و داشتن سه شهروند که  در شهر های مختلف به عنوان شهردار مشغول به فعالیت هستند، رکورد دار است بیان می کند: لنگرود شهرستان نخبه پروری است که با ظرفیت های بالا، قابلیت هر پیشرفتی را دارد.

وی در گفتگو با مهر می افزاید: هر چند متاسفانه لنگرود به نسبت ظرفیت هایی که دارد،شناخته شده نیست اما این امید وجود دارد که با تشکیل این اتاق فکر و بهره گیری از توان بالقوه نخبگان این شهر، استفاده های بیشتری از ظرفیتهای این شهرستان شود.

شمسی برگزاری همایش هایی نظیر لنگرود شناسی در حوزه های مختلف را یکی از راه های استفاده از ظرفیتهای موجود می داند و توضیح می دهد: لنگرود قابلیت زیادی در جذب گردشگر دارد که این امر بدون برنامه ریزی محقق نمی شود.

عضو اتاق فکر لنگرود ادامه می دهد: اگر  خواهان گردشگر هستیم، بدون شک باید به منظر شهر توجه داشته باشیم. متاسفانه نقاط مرکزی شهر یا فرسوده است یا در کنار آن ساختمان های مرتفع وجود دارد.در حالیکه شهرداری متولی شهر است و می تواند در خصوص صدور پروانه با وسواس بیشتری عمل کند و همچنین با ارائه بسته های تشویقی ،شهروندان را برای زیبا سازی سیمای شهری ترغیب کند.

اگر چه نفس تشکیل این اتاق فکر اتفاقی مبارک است اما باید منتظرماند و دید که در نهایت تشکیل اتاق فکر لنگرود تا چه اندازه می تواند در استفاده از ظرفیتهای نهفته این شهرستان در جهت توسعه شهری، مفید به فایده باشد.