شهدا و ایثارگران در مسیر آسمانی شدن هنرمندانه درخشیدند

جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس گفت: افرادی که در دوران دفاع مقدس جنگیدند قهرمانانی بودند که در مسیر عروج و آسمانی شدن هنرمندانه درخشیدند.

به گزارش لنگرنیوز، اسماعیل یکتایی، جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس در طرح دیدار با فرزانگان و میثاق دانشجویی سبک بالان مراکز دانشگاهی جهاددانشگاهی استان گیلان که به همت معاونت فرهنگی این نهاد برگزار شد، با بیان اینکه دوران دفاع مقدس جزء جدایی ناپذیر تاریخ انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: نمی توانیم تاریخ کشورمان را مرور کنیم و نگاهی به هشت سال جنگ تحمیلی که با تاریخ انقلاب اسلامی عجین است نداشته باشیم.

وی با اشاره به حمایت از رژیم بعث توسط کشورهای غربی از جمله آمریکا در سال های جنگ تحمیلی افزود: آمریکا تنها همسایه ای بود که همسایه ما نیست زیرا علی رغم عدم همسایگی مرزی، در میان تمام کشورها حضور داشت امروزه نیز شرایط برای ما همانطور است، ایران در کشورهای مختلفی همچون سوریه، عراق، لبنان و غیره حضور دارد که این دشمنان را نگران ساخته است.

جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: در دوران جنگ، عراقی ها بر روی دیوارهای شهر خرمشهر با رنگ سرخ نوشته بودند «آمدیم که بمانیم» و نقشه های بسیاری کشیده بودند اما غیرت مردان و زنان غیورمان تمام نقشه های شوم آنان را در نطفه خفه کرد و ناامید شدند.

یکتایی با بیان اینکه ماموریت صدام در جنگ با ایران حذف تشیع از جهان اسلام بود، تاکید کرد: رژیم بعث ایران را مهد تشیع می دانست و معتقد بود ۵ ایران کوچک بهتر از یک ایران بزرگ و متحد است لذا در تلاش بودند تا میهن عزیزمان ایران را تجزیه کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۲ وقتی ۱۴ ساله بودم شناسنامه ام را دستکاری کردم تا به جبهه بروم، ادامه داد: پس از ۲سال حضور داوطلبانه در قالب بسیج در عملیات والفجر۱۰ در منطقه حلبچه بر اثر انفجار مین به درجه رفیع جانبازی نائل آمدم و در همان زمان به دلیل شدت جراحت وارده پس از ۵ روز تحمل گرسنگی و تشنگی با جسمی مجروح به اسارت دژخیمان بعثی درآمدم.

جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه اردوگاه تکریت ۱۱ از مجموعه اردوگاه هایی است که اسرای ایرانی در آن بدون ثبت صلیب سرخ حضور داشتند و به اردوگاه مفقودان مشهور است، یادآور شد: همرزمان، دوستان و خانواده ام با خیال اینکه به شهادت رسیده ام مزاری در گلزار شهدای لنگرود برایم تهیه نموده و لباس هایم را در آن دفن کردند و در آن مکان مقدس در فراق شهیدی که زنده بود گردهم می آمدند.

یکتایی با تاکید بر لزوم مطالعه تاریخ کشورمان، عنوان کرد: ما باید بدانیم که برای امنیت و آرامش امروزمان چه خون هایی ریخته شده است و در قبال آن ها احساس دین نماییم و برای حفظ آن ارزش ها و آرمان ها که با خون شهدا آبیاری شده تلاش نماییم.

وی با بیان اینکه انتقال ارزش های دوران دفاع مقدس به نسل امروز باید دغدغه همه اقشار جامعه اعم از مردم و مسئولین باشد، متذکر شد: بازماندگان دوران دفاع مقدس از هر فرصتی استفاده کنند و بیشتر فضای آن دوران را برای نسل جوان تشریح نمایند تا شکاف بین نسل امروزی که آن دوران را از نزدیک ندیده است و نسل دوران جنگ پر شود.

جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که در دوران دفاع مقدس جنگیدند همین افراد معمولی و زمینی بودند که برای دفاع از ناموس جان خود را فدا کردند نباید آنان را افراد آسمانی و خارق العاده جلوه دهیم آنان قهرمانانی بودند که در مسیر عروج و آسمانی شدن هنرمندانه درخشیدند.