«لیلاکوه» لنگرود خاستگاه دوستان طبیعت

«لیلاکوه» از جاذبه‌های گردشگری لنگرود و خاستگاه دوستان طبیعت است.

به گزارش لنگرنیوز، شهرستان لنگرود با مرکز این گیلان، «رشت» ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می‌شود.

Photo edited with http://www.tuxpi.com

از نوشته‌های تاریخی چنین استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود باتلاقی بود و ساخت و ساز را دچار مشکل می کرد اما به مرور زمان و توسعه تجارت در گیلان لنگرود نیز رونق یافت و در زمینه‌های کشاورزی به ویژه کشت کنف از شهرهای مهم این استان محسوب می‌شود.

«رابینو» جهانگرد معروف درباره لنگرود چنین می‌نویسد: «از کناره‌های رودخانه، لنگرود زیباترین منظره‌ای است که من در ایران دیده‌ام».

لنگرود دارای محله‌هایی به نام‌های فشکالی‌محله، سوتال‌محله، درمسجد، کاسه‌گرمحله، قصاب‌محله، گشته‌مردخال، انزلی‌محله و راپشته است که هر کدام اعتبار خاصی دارد.

بندر چمخاله در شش کیلومتری لنگرود قرار دارد و از جاذبه‌های گردشگری است و طبیعت مناسب موجب شده تا مردم لنگرود به کارهای کشاورزی علاقه‌مند شوند و عمده این محصولات شامل انواع برنج، چای و صیفی‌جات است.

صید ماهی در لنگرود رایج بوده و بازار هفتگی آن در روزهای شنبه و چهارشنبه با استقبال زیادی مواجه می‌شود.

تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی، پارک تفریحی فجر که در بخشی از این تالاب قرار دارد جزو جاذبه‌های گردشگری لنگرود است.

«لیلاکوه» از دیگر جاذبه‌های گردشگری لنگرود و خاستگاه دوستان طبیعت است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به طرف آرامش خاصی که دارد سوق می‌دهد.

مجتمع ساحلی با فضایی آرام و دلنشین در چمخاله زیبا از دیگر جاذبه‌های چشم‌نواز لنگرود است که گردشگران تمایل زیادی برای استراحت و لذت از فضای آن دارند.

پل خشتی لنگرود مربوط به دوره قاجاریه، مسجد جامع این شهر که در سال ۱۰۰۱ هجری قمری ساخته شده، بقاع متبرکه آقا سیم محمود «سفید آستانه»، سید محمد تقی کوشالشاد، خانه منجم‌باشی حاکم لنگرود که «رابینو» جهانگرد مشهور این خانه را بی‌نظیر خواند، خانه دریابیگی از شاهکارهای هنر دوران قاجاریه و قلعه «دژبن» و… از جاذبه‌های زیارتی و تاریخی شهرستان زیبای لنگرود است.