توهین به نژاد «عرب»، چرا؟!

به گزارش لنگرنیوز ،حادثه تلخ تجاوز به دو زائر جوان ایرانی در فرودگاه جده باعث رنجش خاطر و خشم بی سابقه ایرانیان شد، به طوری که جمعیت کثیری شنبه صبح با برگزاری تجمعی خودجوش در مقابل سفارت عربستان اعتراض خود را نسبت به رفتار ناشایست ریاض با ایرانیان نشان دادند.

کد خبر : 23219
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 فروردین 1394 - 11:03

به گزارش لنگرنیوز ،حادثه تلخ تجاوز به دو زائر جوان ایرانی در فرودگاه جده باعث رنجش خاطر و خشم بی سابقه ایرانیان شد، به طوری که جمعیت کثیری شنبه صبح با برگزاری تجمعی خودجوش در مقابل سفارت عربستان اعتراض خود را نسبت به رفتار ناشایست ریاض با ایرانیان نشان دادند.

به گزارش خبرنگار «انتخاب»، هر روز که جزئیات این حادثه دردناک برای مردم روشن تر شد، خشم و نفرت ملت ایران نسبت به این اقدام حکومت آل سعود افزایش پیدا کرد. در این میان شبکه های اجتماعی بویژه وایبر و تلگرام نقش بی سابقه ای در ابراز احساسات مردم ایفا کردند.

درحالیکه نارضایتی و عصبانیت مردم رو به افزایش بود، پیام هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که اکثر آنها دارای محتوای نامناسب و غیرعقلانی بود و حکایت از آن داشت که نویسندگان آن، بی اطلاع از مسائل مختلف، تنها به تخلیه روحی و روانی خود مشغولند و یا آنکه عامدانه، بر طبل این اقدام می کوبند.

در این متون که در گروه های مختلف در وایبر و امثالهم انتشار پیدا می کرد به جای انتقاد از رفتار حکومتی که سرزمین عربستان را اداره می کند و وظیفه ی حراست از دو مسجد مقدس و زائرین آن را برعهده دارد، بعضاً به نژاد عرب بدگویی می کنند و دشنام های فراوان نثار آن ها می کند.

این اتفاق در تجمع شنبه صبح در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران نیز مشاهده شد، به طوریکه برخی از تظاهر کنندگان بنرهایی در دست داشتند که بعضا به شدت توهین آمیز بود.

با همه این احوالات، گوآنکه غیرت و ابراز احساسات ملت ایران در مقابل بی حرمتی نسبت به هموطنان در ممالک بیگانه قابل تحسین است، اما این مسئله نباید منجر به آن شود که فردی به خود اجازه توهین به نژاد و قومی دیگر را دهد، بالاخص آنکه یکی از اقوام دوست داشتنی و غیرتمند «ایران»، اعرابی هستند که در برخی استان های جنوبی زندگی می کنند ؛ قومی که در طول تاریخ و بالاخص در تاریخ معاصر و در هشت سال دفاع مقدس، غیورانه در برابر دشمن بعثی ایستادند و و حتی بیش از دیگر اقوام ایرانی ، هزینه های سنگینی متحمل شدند.

از همه این مسائل نیز بگذریم، کلام گوهربار حضرت رسول(ص)در این مورد ، حقیقتاً زیباست و جای تامل بسیار دارد. ایشان می فرمایند: «ای مردم خدای شما یکی است، پدر شما یکی است. هیچ برتری برای عرب و عجم نیست و نه عجم بر عرب و نه سیاه بر سفید و سفید بر سیاه و سرخ پوست به سیاه و سیاه بر سرخ پوست شرافتی ندارد، مگر به تقوی. شریف ترین شما نزد خداوند کسی است که تقوایش بیشتر باشد.»

جا دارد آن دسته از هموطنان گرامی که در گروه های موبایلی مانند وایبر ، تلگرام و … مشغول باز نشر نوشته ها و پیام های توهین امیز نسبت به نژاد عرب هستند، از این اقدام ناپسند دست بردارند و اگر انتقادی نیز به این حادثه دارند، آن را در قالب متنی متین و به دور از تعصبات نژادی اظهار کنند. دیگر همطونان نیز، می توانند در قبال چنین واکنش های احساسی و دور از منطق و آداب نیز تذکر داده و خواستار انتقاد مودبانه و موثر، نسبت به چنین وقایعی شوند.

بی تردید، این گونه فضاهای ناپاک در جامعه ، که بعضاً با دخالت مشکوک برخی جریان های خطرناک ، فعال می شوند، منجر به تشدید تنش های فرقه ای می شود که ضرر آن، در شرایطی حساس فعلی بس خطرناک و هولناک خواهد بود.

آنچه در گزارش ها آمده نیز حکایت از آن دارد که دولت محترم، وزارت خارجه و سازمان حج به نوبه خود در حال پیگیری این حادثه دردناک هستند و انتظار می رود طی روزهای آینده ماموران خاطی به سزای اعمال خود برسند. براساس آخرین اخبار بدست آمده، دو مامور متجاوز هم اکنون در زندان محبوس هستند و مقامات سعودی ضمن «حیوانی» خواندن اقدام آنان، قول اعمال اشد مجازات را داده اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ابراهیم یکشنبه , 23 فروردین 1394 - 13:59

لنگرنیوزگرامی تذکربجاوقابل تاملی راگوشزدفرمودیدهمیشه هستندکسانی که ازاب گل الودماهی بگیرنداماعزیزجان شیعه بودن قیمت داره توهین بزرگی به ایرانی جماعت شده نبایدگذاشت اون پیش نماز یه مسجدوهابی بی دین اینجوری عرعرکنه مسئولین یه جابایذقاطعانه جلوی انهابایستندطوری که لایق ملت ایران باشه این برخوردنه اینکه حقیربشیم