بیمه خبرنگاران کمترین درخواست خبرنگاران و اصحاب رسانه از وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی

خبرگزاری شبستان: مطالبات خبرنگاران صومعه‌سرا به نمایندگی از اصحاب رسانه استان گیلان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین امنیت شغلی این قشر از جامعه است.

کد خبر : 23398
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 فروردین 1394 - 8:50

به گزارش لنگرنیوز، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه(۲۶فروردین) در جلسه شورای اداری صومعه‌سرا حضور خواهد داشت که در این راستا خبرنگاران صومعه‌سرا به عنوان نماینده اصحاب رسانه گیلان مطالبه خبرنگاران که بیمه و حقوق ثابت است را از وزیر انتظار دارند.

رسانه‌ها در دوران کنونی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم شده‌اند نقش خبرنگاران و رسالت اصحاب قلم در روشنگری جامعه اهمیت بسزایی دارد و رسانه‌ها بعنوان یکی از ارکان پیشرفت و توسعه پایدار کشور محسوب می‌شوند.

بزرگترین امنیت شغلی خبرنگاران و هنرمندان بیمه است

فرزاد حسن‌پور، فعال رسانه‌ای صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در صومعه‌سرا اظهار کرد: امنیت شغلی خبرنگاران باید در جامعه تامین شود.

وی با بیان اینکه بزرگترین امنیتی که برای یک خبرنگار و هنرمند می‌تواند وجود داشته باشد بیمه است، افزود:  این امر سبب کاهش استرس و دغدغه فکری خبرنگاران با توجه به درآمد پایین می‌شود.

فعال رسانه‌ای صومعه‌سرا گفت: ساماندهی بیمه خبرنگاران موجب ارتباط نزدیک وزارت ارشاد با اصحاب رسانه و هنرمندان می‌شود و در غیر این صورت بین این دو قشر و نهاد فاصله ایجاد می‌گردد.

حسن‌پور با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیمه کردن خبرنگاران می‌تواند گام مثبتی در این راستا بردارد، تصریح کرد: اصحاب رسانه و هنرمندان استان گیلان متاسفانه فاقد یک اتحادیه هستند که وزیر ارشاد باید پیگیری آن را نماید.

خبرنگاران به جای دغدغه تهیه خبر، دغدغه معیشتی دارند

سید هادی منفرد، مسئول پایگاه خبری ماسال نیوز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان خاطرنشان کرد: متاسفانه خبرنگاران گیلان و به ویژه ماسال به جای اینکه دغدغه کار خبرنگاری داشته باشند بیشتر دغدغه معیشتی دارند.

وی افزود: علی رغم همه وعده‌ها با سابقه ترین خبرنگاران شهرستان بیمه خبرنگاری نیستند و اگر هم خبرنگاری از بیمه سنوات خدمتی برخوردار باشد از بیمه‌ای غیر از بیمه خبرنگاری است.

فعال رسانه‌ای ماسال با بیان اینکه ادعاهایی  مبنی بر ارائه خدمات به خبرنگاران هیچوقت مشمول حال خبرنگاران ماسالی نشده است، گفت: خبرنگاران ماسال از وزیر ارشاد مطالبات بیمه و حقوق ثابت را دارند.

منفرد تصریح کرد: درباره یارانه نقدی پایگاه‌های خبری اینترنتی نیز متاسفانه گفته شده که یک پایگاه خبری منطقه‌ای باید ۱۰ نفر خبرنگار را بیمه کند که این قانون به نظر غیر منطقی به نظر می‌رسد و باید در این راستا پیگیری‌های بیشتری انجام گیرد.

واگذاری بیمه به بخش خصوصی با مشکل مواجه می‌شود

قاسم خوش‌سیما، نویسنده و خبرنگار صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات هنرمندان این شهرستان نداشتن سینما و سالن تئاتر است، خاطرنشان کرد: برای گرفتن مجوز مجموعه‌های فرهنگی از بخش خصوصی موانعی بر سر راه وجود دارد.

وی اظهار کرد: سالن‌های فرهنگی که در شهر گوراب زرمیخ و طاهرگوراب است ، این سالن‌ها مشکلات ساختمانی و عمرانی دارند که از وزیر ارشاد خواسته می‌شود تا فکری به حال این سالن‌ها نماید.

نویسنده و خبرنگار صومعه‌سرا با بیان اینکه ساختمان مرکزی ارشاد صومعه‌سرا مشکل مالکیتی دارد، افزود: اعتبارات جاری در خصوص برگزاری همایش‌های فاخر، نمایش‌ها و موسیقی مشکل دارد و نمی شود کاری کرد.

خوش‌سیما با بیان اینکه صندوق حمایت از هنرمندان ضعیف عمل می کند، گفت: بیمه هنرمندان و خبرنگاران که قرار است از سیستم ارشاد در بیاید و به بخش‌های خصوصی واگذار گردد قطعا مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

بیمه و حقوق ثابت مطالبه اصلی خبرنگاران صومعه‌سرا به نمایندگی از کل اصحاب رسانه گیلان از وزیر ارشاد

مائده فلاحتکار، فعال رسانه‌ای صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با اشاره به حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صومعه‌سرا اظهار کرد: مطالبه اصلی خبرنگاران این شهرستان به نمایندگی از کل اصحاب رسانه و هنرمندان استان گیلان بیمه و حقوق ثابت است.

وی با بیان اینکه خبرنگاری جزء مشاغل سخت محسوب می‌شود، افزود: متاسفانه با وجود این امر هنوز تعداد کثیری از خبرنگاران بیمه نیستند و حقوق ثابتی دریافت نمی‌نمایند.

فعال رسانه‌ای صومعه‌سرا با بیان اینکه خبرنگاران در آرامش جامعه با توجه به هجمه‌های رسانه‌ای دشمنان اسلام نقش بسزایی دارند، گفت: خبرنگاران در تغییر و اصلاح سبک زندگی، افزایش آگاهی عمومی جامعه، بهبود رفتار در جامعه، اعتماد به دولت و … نقش مهمی ایفا می‌کنند.

فلاحتکار با بیان اینکه در جامعه امروزی نقش رسانه‌ها از بمب اتم هم بیشتر است، تصریح کرد: در این راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای اصحاب رسانه که نقش مهم و حیاتی در جامعه ایفا می‌کنند ارزش قائل شده و آنها را تحت نظر بیمه قرار دهد.

بیمه خبرنگاران کمترین درخواست خبرنگاران و اصحاب رسانه از وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی

حسن غلامپور، مدیر پایگاه خبری لنگرنیوز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: اطلاع رسانی را می توان در جامعه امروزی به عنوان یک اصل به حساب آورد چرا که خبرنگار با انتشار اخبار مردم به دولت و دولت به مردم و با اطلاع رسانی‌های صحیح درخواست‌ها و عملکردها را به خوبی نشر می‌دهد.

وی با بیان اینکه با توجه به تحت پوشش بودن رسانه‌ها زیر نظر دولت انتظار می رود تا کمترین حمایت از آنان انجام شود، افزود: با توجه به اینکه خبرنگاری در قانون به عنوان مشاغل سخت اعلام شده کمترین درخواست خبرنگاران و اصحاب رسانه از وزارت ارشاد بیمه خبرنگاران است.

فعال رسانه‌ای لنگرود گفت: تاکنون کاستی‌هایی نظیر عدم پرداخت مطالبات تامین اجتماعی توسط وزارت ارشاد و یا مشکلاتی دیگر به وجود آمده که موجب سرگردانی خبرنگاران شده است.

غلامپور تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات موجودبه خصوص در دولت‌های اصلاح طلب عدم وجود استقلال خبری در رسانه است، به طوری که علی‌رغم شعار انتقادپذیری مسئولان، برخورد دیگری مشاهده می‌شود و می‌توان کارت خبرنگاران را در این دولت به مانند پاسپورت ایرانی که هیچ ارزشی برای آن قائل نشدند تشبیه کنیم.

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگوی مطالبات اصحاب رسانه باشد

امیرحسین ابرشهر، مدیر پایگاه خبری بهجت نیوز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در فومن با بیان اینکه خبرنگاران مشکلات و مسائل خود را کمتر منعکس می‌نمایند و بیشتر به فکر مردم و مسئولان هستند، اظهار کرد: اصحاب رسانه در صورتی این کار را انجام می‌دهند که خود سختی‌های دیگران را بر دوش می‌کشند و از خود کمتر می‌نویسند.

وی با بیان اینکه اصحاب رسانه به دلیل نجابتی که دارند از خودشان کم می‌گویند، افزود: در این راستا مسئولان به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پشت اصحاب رسانه باشد تا هم مردم و هم دولت از مشکلات و نیازها و مطالبات خبرنگاران مطلع شوند.

فعال رسانه‌ای فومن گفت: در شرایط کنونی دنیا که بیشتر رسانه‌های خبری زیر سلطه بیگانگان قرار دارد، خبرنگاران متعهد عرصه اطلاع رسانی در انقلاب اسلامی ایران متعهدانه و با قوت به وظایف خود عمل می کنند و در این راستا وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگوی مطالبات اصحاب رسانه باشد.

ابرشهر با بیان اینکه ارتباط دولت و رسانه باید دو طرفه باشد، تصریح کرد: هر میزان این تعامل خوب و مثبت باشد بیشتر می‌تواند مفید واقع شود و مشکلات را حل و فصل کند.

وی خاطرنشان کرد: سخت‌گیری کمتری نسبت به رسانه‌های منتقد دولت داشته باشند و اینقدر پیگیر راهی برای بستن رسانه‌های مکتوب و مجازی منتقد دولت نباشند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت یارانه پایگاه‌های اطلاع رسانی اقدام نماید

ابراهیم افشاری، مدیر پایگاه خبری آستان خبر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: در چندسال اخیر شاهد رشد پایگاه‌های اطلاع رسانی در استان‌ها و شهرستان ها هستیم که توانستند در مدت زمان کمی رشد خوبی در محیط فعالیت خود داشته باشند که تا کنون مجوز بسیاری از این پایگاه‌ها از سوی ارشاد تایید و مابقی در نوبت تایید می باشند.

وی افزود:تاثیر خوب پایگاه‌های اطلاع رسانی نسبت به خبرگزاری‌ها و حتی روزنامه‌ها در مدت زمان محدود قابل انکار نیست و حتی در برخی موارد شاهد کپی برداری و عدم درج کپی رایت توسط دیگر رسانه‌ها هستیم.

فعال رسانه‌ای آستانه اشرفیه گفت: با توجه به تاثیر خوب اطلاع رسانی این پایگاه‌ها شایسته است که وزارت ارشاد برای دریافت یارانه پایگاه های اطلاع رسانی اقدام نماید.

افشاری تصریح کرد: البته قوانینی در نظر گرفته شده که به نظر می‌رسد از عهده مدیر مسئولان این پایگاه‌ها خارج باشد و شایسته است در قوانین مواردی را جهت فعالیت بیشتر و بهتر پایگاه‌ها در نظر بگیرند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به معنای اصلی نام خود عمل کند

مجتبی امین، مدیر پایگاه خبری ۸ دی نیوز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با بیان اینکه درخواست و مطالبه اصلی از وزارت ارشاداسلامی این است که  به معنای اصلی فرهنگ و ارشاد اسلامی عمل کنند همه مشکلات فرهنگی جامعه حل خواهد شد، اظهار کرد: متاسفانه در بعضی مواقع شاهد این امر بودیم که فرهنگ و ارشاد اسلامی با فرهنگ غربی تداخل پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ غرب در برنامه‌های ارشاد اسلامی بیشتر از فرهنگ اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کنسرت‌های موسیقی که علما و مراجع روی آن بحث دارند با مجوز ارشاد اسلامی در سطح شهرهای مختلف برگزار می‌شود که در این قضیه وزارت ارشاد اسلامی باید ورود کند و جلوی اینگونه مراسمات را بگیرد.

فعال رسانه‌ای رشت به مجوز تک خوانی زنان اشاره کرد و گفت: جای تاسف دارد که در یک کشور اسلامی که شیعه خانه امام زمان(عج) است به افرادی میدان داده می‌شود آن هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تمام علوم و مبنای آن از غرب است.

امین تصریح کرد: اکثر اوقات مشاهده می‌شود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها بیشترین دغدغه‌شان در بحث تئاتر، موسیقی، نمایشات و .. است و خیلی کم شاهد این امر بودیم که در عرصه مساجد، هیئت‌ها، پایگاه‌های مقاومت و … برنامه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: وزارت ارشاد اسلامی یک مسئولیت بسیار سنگینی را در این راستا بر عهده دارد و جای تاسف است که چرا این نهاد این مقوله را نادیده می‌گیرد و اگر در یک جمله سوالی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شود که سال ۹۳ که علی رغم مابقی سال‌ها مقام معظم رهبری به نام فرهنگ مزین نمودند چه خروجی نسبت به سال‌های قبل شاهد بودیم.

فعال رسانه‌ای رشت با بیان اینکه نسبت به سال‌های قبل ما شاهد همت و تلاش مضاعفی در عرصه فرهنگ مردم نبودیم، اظهار کرد:  طبق فرموده مقام معظم رهبری، فرهنگ آن چیزی است که حاضرم جانم را در  راستای آن اهدا کنم و فرهنگ از اقتصاد بسیار مهمتر است.

امین افزود: از مجموعه ارشاد اسلامی خواستاریم همانطور که به کنسرت‌های موسیقی میدان می‌دهند یک پنجم از آن توانی که برای کنسرت‌ها می‌گذارند برای نهادهای مردمی و هیئت‌های مذهبی و حسینیه‌ها بگذارند بسیاری از مشکلات شهر و استان ما حل می‌گردد که یک امر بدیهی در این زمینه است.

وی گفت: از دید عموم مردم خواهش می‌شود مملکتی که شیعه خانه امام زمان(عج) و مملکت جمهوری اسلامی است که کل دنیا و بین‌الملل می‌خواهند الگوی آنها باشد همیشه اگر امام زمان را در کارها مد نظر قرار دهند همه مشکلات ما حل خواهد شد.

فعال رسانه‌ای رشت تصریح کرد: وزارت ارشاد و مجموعه آن برخورد خوب و منصفانه‌ای با رسانه‌هایی که اندکی نقد منصفانه به مجموعه دولت می‌کنند نداشته است و بعضا شاهد فیلتر شدن برخی از رسانه‌ها و توقیف نشریات ارزشی و انقلابی که واقعا دغدغه‌ آنها اسلام بود داشته‌ایم و وزارت ارشاد با کمترین فشار سیاسی از بعد جناحی و سیاسی نگاه می کرد.

امین خاطرنشان کرد: این وام سیاست بر فرهنگ بزرگترین ضربه را بر این وزارتخانه  وارد می کند که اگر سیاست را بخواهند جدا کنند از فرهنگ بسیاری از مشکلات حل می گردد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۳
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خبرنگار پنجشنبه , 27 فروردین 1394 - 12:37

عااااااااالی بود
احسنت به این گزارش شما
حرف دل مارو زدید والا