حجاب مورد علاقه مسلمانان چیست؟ + عکس
حجاب مورد علاقه مسلمانان چیست؟ + عکس

سبک حجاب چهارم، که حجابی سفید رنگ بوده و تمام موها، گوش‌ها و گردن را می‌پوشاند، به صورت میانگین بیشترین خواهان را دارد، در حالی که پوشش ناکامل مانند شماره شش تنها میان لبنانی‌های نسبتا لیبرال پذیرفته شد. به گزارش لنگرنیوز ، در گزارش پایگاه آتلانتیک از تحقیقی که مرکز مطالعات جمعیتی دانشگاه میشیگان به […]

سبک حجاب چهارم، که حجابی سفید رنگ بوده و تمام موها، گوش‌ها و گردن را می‌پوشاند، به صورت میانگین بیشترین خواهان را دارد، در حالی که پوشش ناکامل مانند شماره شش تنها میان لبنانی‌های نسبتا لیبرال پذیرفته شد.

به گزارش لنگرنیوز ، در گزارش پایگاه آتلانتیک از تحقیقی که مرکز مطالعات جمعیتی دانشگاه میشیگان به تازگی انجام داده آمده است: پوشش سر در منظر عموم، یکی از نشانه‌های مهم هویت اسلامی در اکثر کشورهای مسلمان جهان است اما تفاوت زیادی میان این طیف گسترده زنان وجود دارد که برخی از این انواع پوشش کاملا اجباری هستند.


گزارش جدید مرکز تحقیقات پیو (مرکز مطالعات جمعیتی دانشگاه میشیگان) مبتنی بر ارزیابی هدایت شده توسط این دانشگاه بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ در هفت کشوری که دارای اکثریت مسلمان بودند، نشان داد که تفاوت فکری پوشش زنان در این مناطق تا چه حد گسترده است.

محققان در هر کشور در حالی که تصاویر زیر را نشان می‌داند از پاسخ دهندگان پرسیدند که «کدام یک از این زنان پوشش بهتری برای حضور در منظر عموم را دارند؟»:


در گزارش اصلی، مولفین مطالعه توضیح می‌دهند که سبک شماره یک، رسم افغانستان؛ سبک حجاب شماره دو در میان کشورهای محافظه کار و بنیادگرای حوزه خلیج فارس و عربستان سعودی رایج است؛ سبک حجاب شماره ۳ به شکل زیادی توسط شیعیان ایران، عراق و لبنان مورد استفاده است؛ سبک شماره ۴ و ۵ بیشنر برای زنان مسلمان مدرن در عراق و ترکیه مناسب بوده و سبک شماره شش برای زنان سکولار در این نواحی مقتضی است.

سبک چهارم، که حجابی سفید رنگ بوده و تمام موها، گوش‌ها و گردن را می‌پوشاند، به صورت میانگین بیشترین خواهان را در این مناطق دارد، در حالی که پوشش ناکامل مانند شماره شش تنها میان لبنانی‌های نسبتا لیبرال پذیرفته شد.


مولفین این گزارش همچنین از شرکت‌کنندگان پرسیدند آیا زنان می‌توانند خودشان یکی را انتخاب کنند؟ و اکثر مردم در دو کشور تونس و ترکیه گفتند که بله می‌توانند خودشان انتخاب کنند.

توسعه اقتصادی یک کشور ارتباط کمی با میزان رجحان حجاب دارد. در عربستان سعودی که کشور ثروتمندی است،زنان نقاب سیاه می‌زنند و در تونس حجاب محافظه‌کارانه تقریبا مورد پذریش اکثریت است هرچند که کشوری با ارزش‌های لیبرال است.

و در حالی که همه پاسخ دهندگان به سوالات کشور خودشان را از لحاظ اخلاقی بسیار بالاتر از ایالات متحده می‌دانستند، تونسیان دوست داشتند که همسایه آمریکاییان باشند.


حداقل این تحقیق نشان داد که روی حجاب، ارزش‌های دیگری نیز غیر از ارزش‌های محافظه‌کارانه اسلامی موثر است.

منبع: مشرق