همدلی و همزبانی مسؤلان و مردم زمینه ساز توسعه همه جانبه

سال پیش رو توسط مقام معظم رهبری مزین بنام « دولت و ملت ، همدلی و همزبانی » گردیده است .همانطور که پیش از این عرض شده که فلسفه معظم له برای نامگذاری سالها – یک فلسفه غنی است و پر از دلایل و براهین علمی و عملی می باشد که باید توسط کارگزاران دولت اسلامی و ملت شریف مان با دقت زیاد مورد توجه قرار گیرد تا بتواند به اهدافی که برای این نامگذاری ها مورد نظر است دست یابد .

کد خبر : 23695
تاریخ انتشار : شنبه 29 فروردین 1394 - 13:22

سال پیش رو توسط مقام معظم رهبری مزین بنام « دولت و ملت ، همدلی و همزبانی » گردیده است .همانطور که پیش از این عرض شده که فلسفه معظم له برای نامگذاری سالها – یک فلسفه غنی است و پر از دلایل و براهین علمی و عملی می باشد که باید توسط کارگزاران دولت اسلامی و ملت شریف مان با دقت زیاد مورد توجه قرار گیرد تا بتواند به اهدافی که برای این نامگذاری ها مورد نظر است دست یابد .
این قلم معتقد است برترین چشم روشنی حاکمان و کارگزاران در دولت اسلامی ، برقراری عدالت در تمام بلاد و آشکار شدن دوستی و محبت میان ملت است و این را باید تأکید کرد که دوستی و همراهی با مردم جز با سلامت دلهای آنان آشکار نمی شود و خیر خواهی ملت نسبت به حاکمان تحقق نمی یابد مگر با میل خود گرداگرد زمامدار را بگیرند و دولت ها برای آنان سنگینی و هزینه های غیر منطقی نداشته باشد . اگر دولت ها در بسط و گسترش عدالت ، اهتمام و جدیت داشته باشند ، طبعاً مردم نسبت به دولت و حاکم احساس تعلق خاطر و علاقه خواهند داشت و در شرایط نامساعد از جمله جنگ ، سختی ها از دولت و نظام حمایت خواهند کرد ، همانطور که در طی سنوات گذشته از انقلاب اسلامی و نظام اسلامی  در مقابل توطئه های متنوع دشمنان خارجی و داخلی انجام داده اند . مردم شریف ایران اسلامی در طول سالهای پر افتخار سال گذشته نشان داده و به اثبات رسانده اند . لذا بر شمردن مبانی تئوری و عملی است که امام علی ( ع ) سرور و شادمانی حاکم اسلامی را دو چیز خلاصه می کند ،

۱- استقرار عدالت در تمام کشور ۲- رضایت مردم از نظام و دولتمردان
اوصاف و وظایف حاکمان و دولت ها :
در دولت و جامعه اسلامی که بر شالوده تعالیم مترقی و الهی دین مبین اسلام و پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد ( ص ) و ائمه اطهار و بزرگان دین و علم استوار است ، دولت ها و حاکمان دارای اوصاف و وظایفی هستند که عبارتند از : عدالت محوری ، مسئولیت پذیری ، خیرخواهی برای مردم ، مهربانی با مردم ، بخشندگی ، ساده زیستی و … می باشد . همچنین براساس استراتژی ترسیم شده اسلامی دولت ها ، کارگزاران و حاکمان وظایف سنگین و ظریفی بر عهده دارند که باید در انجام آن تمامی اهتمام و توانایی های خود را بکار گیرند که عبارتند از : دانش افزایی ، امید بخشی و ناامیدی زدایی ، در دسترس مردم بودن ، تزکیه نفس و تهذیب ، حفظ اسرار مردم ، چشم پوشی از خطاها و اشتباهات زیردستان ، محبت به مردم ، حراست از مرزها و منافع و منابع ملی و خدادادی ، گزینش انسانهای صالح و واجد شرایط برای خدمت به مردم و نظام ، حمایت از محرومان و تنگدستان ، عدم اعتنا به سخن چینان و پرهیز از ظلم و دروغ و خیانت .
 وظایف مردم در برابر حاکم اسلامی :
با توجه به باور عمیق اسلام به هویت مردم و گزینش از طرف آنها و در واقع فرآیند مردم سالاری دینی ، تمام روابط اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی در جامعه اسلامی دو طرفه و براساس قراردادهای اجتماعی مدون است . در جوامع مردم سالار هم حاکمان در قبال مردم وظایفی دارند و هم مردم در قبال دولت و حاکم وظایفی بر عهده دارد که این رابطه دو طرفه ضرورت دارد که هم رعایت گردد و هم مورد عنایت قرار گیرد . در جامعه اسلامی مردم نسبت به دولت و حاکمیت وظایفی دارند که عبارتند از : وفاداری به نظام اسلامی ، یاری کردن حاکمان و نظام ، مشارکت سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ، دعا برای سربلندی نظام و حاکمان ، همکاری همه جانبه .
همدلی و همزبانی یعنی حفظ وحدت کلمه
چون وا نمی کنی گره ای ، خود گره نباش
ابرو گشاده باش ، چو دستت گشاده نیست
شعار سالی که مقام معظم رهبری در اوایل هر سال مطرح می فرمایند ، فقط شعار و دهنمود برای همان سال خاص نیست ، بلکه شعار و شیوه نامه دائمی برای بقای نظام ااست و در واقع همان استراتژی و شعار وحدت گونه ای است که معمار کبیر انقلاب و نظام حرت امام خمینی ( ره ) مطرح کردند ، ایشان همان استراتژی را با تفسیر و با توجه به مقتضیات زمان بر آن تأکید می نمایند که باید مورد توجه و اهتمام دولت و ملت قرار گیرد تا نظام اسلامی بتوانند به خوبی از ترفند دشمنان قسم خورده در امان باشد و به اهداف عالی خود که همان گسترش عدالت و خوشبختی ملت است دست یابد .

در این شرایط ، گاهی اوقات باید تلاش شود تا آستانه تحمل مشکلات در دولت و ملت بالاتر برود یعنی اگر مسئولی در انجام کاری بنا به دلایل مختلف موفق نبود با روی گشاده و آغوش باز و با مهربانی با مردم سخن بگوید تا مردم و شهروندان با چگونگی انجام کارها و شرایط ویژه و سختی ها آشناتر شوند و درک متقابل از امور داشته باشند ، این همان همدلی و همزبانی است و رمز دوام روابط خوب دولت و ملت است چون در کشور مردم سالار ما ، دولت و ملت از هم جدا نیستند و دولت و تمام ارگانهای نظام در واقع به نوعی تبلور اراده و خواست مردم است و در چنین فضایی دولت و ملت باید با هم و در کنار هم برای اعتلای اسلام عزیز و نظام تلاشی مضاعف و حس همراهی متقابل و بیش از پیش داشته باشند .
مردم شریف این سرزمین خدایی در مواجهه با مشکلات ، همواره دولتها را یاری کرده اند . در سالی که گذشت مردم با داشتن شرایط سخت اقتصادی ، همکاری بسیار خوبی با دولت داشتند و در مقابل این همه مشکلات خم به ابرو نیاوردند و دولت تدبیر و امید نیز تمام تلاش خود را برای کاهش هزینه ها و مشکلات مردم از خود نشان داد و این روند خوب دولت همچنان ادامه خواهد داشت تا مردم نجیب و متدین این سرزمین در رفاه کامل قرار گیرند .
خواست و مطالبه مردم از دولت :
مردم به عنوان ولی نعمت های این نظام از حاکمان و دولت مردان انتظاراتی دارند که عبارتند از : پیروی از رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری – هماهنگی و همراهی قوای سه گانه برای پیشبرد اهداف نظام ، محرم دانستن مردم ، اجرای قوانین موجود در کشور ، عدم نگاه سلیقه ای به اجرای قوانین و … نمونه هایی از همدلی و همزبانی است که شاه کلید اساسی و رمز پایداری و قوام نظام و کشور است .

محمد رنجبر بخشدار مرکزی شهرستان لنگرود

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

شهروند یکشنبه , 30 فروردین 1394 - 0:05

جناب اقای بخشدار عدالت؟لطف کنی قضیه پروانه های صادره غیرمجازاکه میدونیدکی صادر کرده رو شفاف توضیح بدین لطفا

حسین یکشنبه , 30 فروردین 1394 - 8:10

سلام واقعا جای تاسف دارد خلاف به این اشکاری که همه مسئولین فرمانداری.نظام مهندسی.مسکن وشهرسازی درجریانند ولی اقای اکبرزاده با حمایت بخشدارکماکان به خلافهای خود ادامه میدهد متاسفم