ارتشی شهید، سرگرد فرخ نیا را بهتر بشناسیم

به گزارش لنگرنیوز، ۲۹ فروردین، به نام روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است. سرگرد شهید هادی فرخ نیا یکی از ارتشیان سلحشور لنگرودی است که به همین مناسبت زندگینامه مختصر این شهید را در زیر قرار داده ایم. شهید فرخ نیا، در بیست و ششمین روز از اولین ماه سال ۱۳۲۶ در خانواده ای […]

به گزارش لنگرنیوز، ۲۹ فروردین، به نام روز ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

سرگرد شهید هادی فرخ نیا یکی از ارتشیان سلحشور لنگرودی است که به همین مناسبت زندگینامه مختصر این شهید را در زیر قرار داده ایم.

شهید فرخ نیا، در بیست و ششمین روز از اولین ماه سال ۱۳۲۶ در خانواده ای متوسط چشم به جهان گشود.

در دوران نوجوانی پدر و مادر خود را از دست داد.

2 (1)

 

پس از طی دورۀ اول دبیرستان برای ادامۀ تحصیل راهی تهران شد، بعد از پایان سال ششم دبیرستان وارد دانشکدۀ افسری و در آنجا نیز همچون دوران تحصیلات در دبیرستان از افراد ممتاز دانشکده بود.

در سال ۱۳۵۲ ضمن خدمت در ارتش و درگیری شدید شغلی، در کنکور شبانه دانشگاه تهران شرکت و در سال ۵۶ موفق به اخذ دانشنامۀ لیسانس در رشتۀ شیمی شد.

در دوران حضور خود در ارتش شدیداً با رشوه خواری و فساد رایج مبارزه می کرد.

پس از مدتی وی به اهواز منتقل می شود ولی با مشاهدۀ سرکوب مردم در دوران مبارزات انقلابی ایرانیان، از ارتش خارج و به تهران می آید و بطور مخفیانه در مبارزات ضد شاهنشاهی شرکت میکند.

بعد از پیروزی انقلات اسلامی به لنگرود باز گشته و پس از ساماندهی به شهربانی شهر و آموزش افراد انقلابی به لشکر رزمی اهواز برمی گردد.

پس از وقایع پاوه و اعلام بسیج عمومی امام(ره) جهت کمک به برادران کُرد، بطور داوطلبانه به فرماندهی ۲۰۰ نفر از نظامیان مجاهد به سنندج عزیمت کرد.

یک روز بعد از رفتن به سنندج یعنی روز پنج شنبه اول شهریور مطلع شد که در سقز نیاز به نیرو دارند و عصر همان روز بعد از خواندن نماز بسوی سقز حرکت کرد.

ساعت حدود ۶ بود که به سقز رسیدند، در این هنگام شهید به اتفاق چند تن دیگر، با مقدار مهماتی که به همراه داشتند بسوی شهر حرکت کرده و پس از ساعاتی چند در سنگر خود تحت محاصرۀ دشمن قرار گرفته و در طی درگیری با منافقین زخمی می شود.

به گواهی همرزمانش به کسی اجازه نمی دهد که جهت انتقال او به بیمارستان و یا پادگان لحظه ای دست از مبارزه بردارند  و بالاخره با آمبولانس بیمارستان شیر خورشید سقز که در خدمت مزدوران بود، وی بجای مداوا تحویل مهاجمان گردید و با تحمل شکنجه های فراوان و با زبان روزه به شهادت رسید.

خلاصه ای از وصیت نامه شهید هادی فرخ نیا خطاب به همسر خویش:

همسر عزیزم از اینکه بخاطر وظیفۀ شرعی ام شما را تنها می گذارم مرا ببخشید و از اینکه به دیدن شما نیامدم عفو می طلبم هر چند دلم برای تو و فرزندانمان تنگ شده اما دیدن حق برایم با ارزش تر است، امیدوارم روزی برسد که تو و فرزندانمان و همۀ مردم جهان در یک جامعۀ اسلامی که بدون استعمار و استثمار است زندگی کنند روزی که مردم مسلمان – فلسطین – افغانستان – فیلیپین و تمام مردم مسلمان جهان به حق خود برسند و پرچم اسلام بر جهان سایه گستر باشد .

دیدار خانواده  سرگرد شهید هادی فرخ نیا باامام خمینی (ره)

دیدار خانواده سرگرد شهید هادی فرخ نیا باامام خمینی (ره)