جزئیاتی از اولین بیمارستان هسته‌ای کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی از آغاز ساخت نخستین بیمارستان هسته‌ای کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش لنگرنیوز و به نقل از ایسنا، علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با روزنامه خراسان، با اعلام اینکه کلنگ نخستین بیمارستان هسته‌ای کشور سال جاری به زمین می‌خورد، گفت: تأسیس بیمارستان تخصصی هسته‌ای از پروژه‌های مهم سازمان انرژی اتمی است و در این راستا تفاهم‌نامه‌ای نیز بین سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت به امضا رسیده است. این بیمارستان در زمینه کاربرد پرتوها و استفاده از انواع تجهیزات برای درمان بیماران خدمات تخصصی ارائه می‌کند و انواع شتاب‌دهنده‌ها نیز در آن قرار می‌گیرد.

وی درباره آخرین وضعیت پروژه ساخت بیمارستان هسته‌ای در کشور خاطرنشان کرد: نقشه اولیه این بیمارستان تهیه شده است و در حال بررسی جزئیات آن هستیم و در آینده نزدیک بیمارستان هسته‌ای با امکان ارائه تمامی خدمات پزشکی مرتبط تأسیس می‌شود.

صالحی همچنین از مکان‌یابی این بیمارستان خبر داد و گفت: قرار است در پادگانی که به تازگی به شهرداری برای ایجاد پارک داده شده، زمینی برای تأسیس این بیمارستان در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار گیرد.

وی هدف از ساخت این بیمارستان را ارائه خدمات پزشکی هسته‌ای به مردم و ارتقای دانش هسته‌ای برای بکارگیری رادیو داروها و ارتقای استاندارد تجهیزات پرتودهی به دیگر بیمارستان‌ها عنوان کرد و افزود: با تأسیس این بیمارستان تخصصی هسته‌ای، مجموعه‌ای از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که به نحوی با پرتو سر و کار دارد، با بهترین استانداردها تهیه و به کار گرفته می‌شود و این بیمارستان، مرجع پزشکی هسته‌ای خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: درخصوص جزئیات ساخت این بیمارستان به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

صالحی پیشتر با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود نخستین بیمارستان تخصصی هسته‌ای کشور در غرب آسیا بی‌نظیر باشد، گفته بود: هزینه ساخت این بیمارستان هزار میلیارد تومان برآورد شده که قرار است به طور مشترک از سوی یک بانک خصوصی و سازمان انرژی اتمی تأمین شود، اما هنوز مذاکرات در این باره ادامه دارد.

وی همچنین با انتقاد از سفر بیماران ایرانی برای تصویربرداری با استفاده از رادیواکتیو به خارج از کشور، تأکید کرده بود: باید هرچه سریع‌تر برای این مسأله فکری کرد به نحوی که با ساخت این بیمارستان، مردم از ضرورت سفر به دیگر کشورها برای پیگیری مسائل درمانی بی‌نیاز شوند.

کمالوندی – سخنگوی سازمان انرژی اتمی – نیز چندی پیش با تاکید بر ضرورت کم بودن فاصله بیمارستان تا بیمار برای استفاده از رادیو داروها با عمر کوتاه، گفته بود: از این رو در بسیاری کشورها بیمارستان‌های هسته‌ای تأسیس شده است تا رادیو دارو تولید و بلافاصله از سوی بیمار مصرف شود.