معضل زباله لنگرود جدی است/ ترغیب شهروندان به تولید زباله کمتر

شهردار لنگرود، معضل زباله را زنگ خطر و بحرانی برای مردم لنگرود دانست و گفت: عزم استانی و شهرستانی باید درجهت تفکیک زباله از مبدا و تولید کمتر معطوف باشد.

به زارش لنگرنیوز به نقل از شبستان، منازل مسکونی را شاید بتوان یکی از عظیم‌ترین منابع تولید زباله در سطح جهان دانست. آمارها به حدی نگران‌کننده است که تلاش ها در جهت ترغیب افراد به تولید زباله کمتر معطوف می شود بخش اعظم زباله‌های خانگی دفن یا سوزانده می‌شوند که سوزاندن زباله‌ها بزرگ‌ترین منبع تولید ماده سمی «دیوکسین» است که برای محیط و انسان‌ها ضرر دارد علاوه بر این، صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می‌آورد به طوری که دفن زباله‌های خانگی نیز با تولید متان در حجم بالا باعث ایجاد گازهای گلخانه‌ای قوی و مؤثری می‌شود.

زباله های پلاستیکی نیز یکی دیگر از معضلات زیست محیطی را در جهان امروز بوجود آورده است به طوری که استفاده از مواد پلاستیکی به حدی روزمره شده که هیچ کس نمی تواند بدون کاربرد روزانه از این مواد زندگی کند در این میان بسیاری از کارشناسان برای سهولت جمع‌آوری زباله‌ها توصیه می‌کنند که زباله‌ها از یکدیگر تفکیک شوند و در محفظه‌های جداگانه‌ای قرار گیرند.

 از مهم ترین مشکلات مردم شهرستان لنگرود نیز که از دغدغه های اصلی مردم این شهر محسوب می شود بحث زباله و معدن زباله آلمان لنگه اطاقور است که یکی از بزرگ ترین مشکلات زیست محیطی است که متاسفانه در سال های اخیر به دلیل برخی کم توجهی ها خسارت های جبران ناپذیری متوجه این منطقه شده است و عزم جدی مسئولان شهری نیز با توجه به تاکیدات استاندار در تفکیک زباله از مبدا جزم شده تا تولید زباله را به حداقل برسانند و با تفکیک از مبدا بتوانند حمل و دفن زباله اصولی تری انجام دهند تا این نگرانی ها نیز به مسیر درست هدایت شود.

 افشین گلباغی، شهردار لنگرود در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان با تاکید براینکه معضل زباله در این شهرستان فوق العاده و بسیار پررنگ می باشد، گفت: ما باید در خصوص رفع معضل زباله لنگرود تخصصی تر وارد میدان شویم و قدم های اساسی در تولید زباله کمتر برداریم.

وی معضل زباله را زنگ خطر و بحرانی برای مردم لنگرود دانست و افزود: همه در معرض خطر قرار دارند و عزم استانی و شهرستانی باید درجهت تفکیک زباله از مبدا و تولید کمتر معطوف باشد.

گلباغی با اشاره به اینکه روزانه ۱۲۰ تن زباله در این شهرستان تولید می شود، تصریح کرد: حجم زباله در ایام تعطیلات نوروزی و تابستان افزایش می یابد که وجود زباله سوز شهر لنگرود را نجات می دهد.

شهردار لنگرود ادامه داد: جلسات پسماند مدیریت مشکلی را برطرف نمی کند و باید از تخصص محیط زیست در این خصوص استفاده کنیم تا نتیجه بهتری عاید شهروندان شود.

دکتر رامین غلامپور، رئیس شبکه بهداشت و درمان لنگرود نیز در این خصوص به خبرنگار شبستان گفت: پسماندهای پزشکی جزء طبقات ویژه زباله هاست که ابتدا باید بی خطرسازی شود.

وی با اشاره به اینکه در استان گیلان ۳ شرکت  دارای مجوز بوده و به نظام پزشکی معرفی شده است، تصریح کرد: تولیدکنندگان زباله های عفونی موظفند فقط با این شرکت ها قرارداد ببندند.

غلامپور خواستار اشد مجازات برای رهاسازی زباله های عفونی در آبچالکی لنگرود شد و افزود: این پرونده هم اکنون در دادیاری شعبه چهارم لنگرود در حال بررسی است.

محمد رنجبر، بخشدار مرکزی شهرستان لنگرود  نیز با بیان اینکه حمل زباله باید با دقت انجام شود، گفت: نگرانی های مردم حاکی از این است که حمل و دفن زباله به خوبی انجام نمی شود و باید این فرایند به مسیر درستی هدایت شود.

وی فرهنگ سازی با نهادهای مربوطه از جمله آموزش و پرورش را در تولید زباله کمتر موثر دانست و تصریح کرد: فرهنگ سازی در خصوص تفکیک از مبدا و تولید حداقلی زباله باید همگانی شود.

رنجبر با تاکید براینکه دفن زباله باید اصولی انجام شود، خاطرنشان کرد: فرایند زباله با مشکل روبه روست و باید این وضعیت تغییر کند.

بخشدار مرکزی شهرستان لنگرود، داشتن محیط زیست سالم و عاری از هرگونه آلودگی را حق تمام شهروندان دانست.