چه کسانی و چرا سینه چاک از استانی شدن انتخابات دفاع می نمایند؟!

این شرایط شکننده ،نابرابری های اجتماعی و تبعیضات سیاسی، واز همه مهمتر امید این نسل و نسل های آتی را مضمحل و آلام اجتماعی را به شدت دامن خواهد زد

کد خبر : 26131
تاریخ انتشار : شنبه 2 خرداد 1394 - 14:45

به گزارش لنگرنیوز، اعتدال شرق نوشت : یک ضرب المثل معروف ایرانی وجود دارد که می گوید :‌اول باید چاه را حفر نمود و سپس گنبد را ربود !

ناگفته پیداست که وظیفه ذاتی قوه مقنّنه ،‌تقنین بر اساس درکِ درست نیازهای جامعه است تا از طریق اطلاعات گیری هدفمند و تحلیل دقیق ضرورت های زمانه قوانینی را برای بهبود اداره جامعه وضع نموده و پس از تایید شورای نگهبان به اجرا برساند بنابراین شناخت درست زمان و مکان و فهم بجا و بهنگام ، ساز و کارها ی مربوطه ، پیش نیاز منطقی کارآمد ی قوه مقنّنه خواهد بود با عنایت به اینکه قوانین معطوف به حوزه های انتخابیه از سال ۱۳۹۵ شمسی تاکنون ( یعنی نزدیک به یک قرن )‌بدون هیچ تحّولی همچنان ثابت برقرار مانده است .لذا جا دارد تدبیری در این باره صورت بگیرد. اما این واقعیت اساسی و روشن نباید باعث آن گردد که دست اندرکاران این کار بی گدار به آب بزنند . باید ابتدا به پیش شرط های تصویب طرح استانی شدنِ انتخابات توجه نمود تا کار در روال معقول و مقبول خود قرار گیرد، تا مصالح مردم از این رهگذر تقویت گردد نه اینکه تضعیف شود .

از جمله ملزوماتِ توفیق این طرح تاسیس و تکوین احزاب قدرتمند است که برای در افکندن یک رقابت واقعی و درست، بهترین ها را پشت ویترین قرار دهند یعنی اینکه بهترین ها در معرض انتخاب روشمند و قانونمند مردم قرار گیرند. در فقدان احزاب شناسنامه دار و وجود شبه احزاب یکه سوار و پنهان کار، شرایط موجود نه تنها مطلوب بلکه به مراتب ملتهب تر خواهد شد .

هم اکنون پاره ای از باصطلاح نمایندگان معلّق باز ! مجلس سینه چاک از طرح استانی شدن انتخابات دفاع جانانه می کنند .

چنانکه چندی پیش یکی از آقایون این حوالی -که به شتاب زدگی و بی برنامه گی شهره شده است – در مجلس ندا در داد که طرحی تصویب شود تا نمایندگان فعلی مجلس فلّه ای و مادام العمر از تایید شورای نگهبان برخوردار باشند! تصویب طرح استانی انتخابات باعث می شود که سیکل ِ انتخاب افراد همچنان دچار انجماد گردیده و جز عده ای زبان باز و پول بازو باند باز به مجلس راه نیابند . و در نتیجه افراد جوان و متعّهد و پاکدست و کاردان از قافله خدمت به جامعه باز مانند. با چنین بازی ای ناگفته پیداست که پایه های مردم سالاری در این مملکت ضعیف تر و نتیجتاً روند توسعه سیاسی کلاً قفل خواهد شد ! گاه گفته می شود تصویب فوری و فوتی این طرح نقش موثّر پول های کثیف یا رشد و نضج اختاپوس وار باند سالاری را در شهرستان و استان کم خواهد نمود ! در حالیکه قضّیه کاملاًبرعکس است چرا اینکه افرادی که از طریق مسولیّت های برآمده ار انقلاب و نظام هم اکنون به ثروت های نجومی دست یافته اند و گماشته های خود را در همه جا گماشته اند به کمک هم پالگی ها ، با تجهیزات بیشتر به صحنه خواهند آمد و انحصار طلبی و تمامّیت خواهی خود و اذناب خود را بیشتر و بهتر تعمیق و تعمیم خواهند بخشید .

لذا این شرایط شکننده ،نابرابری های اجتماعی و تبعیضات سیاسی، واز همه مهمتر امید این نسل و نسل های آتی را مضمحل و آلام اجتماعی را به شدت دامن خواهد زد .جالب توجه است که برخی از این افراد از خود راضی ! و خود خدمت گذار! که نظارت مجلس را به معنای دخالت بی رویه در ریز و درشت دستگاه ها ی اجرایی تفسیر و بلکه عمل می کنند! با اتکا به رانت های پنهان و آشکار در مطبوعات و رسانه ملی . فضول اندیشانه و غیر کارشناسانه برای به کرسی نشاندن این طرحِ‌خام و ناکام رجز می خوانند تا همچنان در این وانفسای عقلانیت اجرایی و در این برهوت سیاسی بر سرباری خود بر این جامعه ادامه دهند تصویب این طرح عیوب دیگری نیز به همراه دارد که البته گفته آید در زمان دیگری .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.